Nu är tomtmarkerna vid Krokvägen i stort sett klara. En miljon har det kostat kommunen att bereda väg för människor som vill bo lite mer naturskönt, men ändå ha ganska nära till centrum. Det är bara ett problem – intresset har varit mycket svalt. Endast två intressenter har gått så långt att man begärt ut handlingar på tomterna, men om det skrivs kontrakt är idag osäkert. När projektet kom upp på tapeten för två år sedan var läget helt annat än idag. Då hade man mellan fem till tio intresserade av tomterna, men projektet drog ut på tiden och när man väl kom igång så var det ingen som ville bygga på den platsen längre.
Från kommunens sida är man trots det bristande intresset positiva. Enligt deras kalkyl så bör samtliga tomter vara sålda vid årsskiftet 2004-2005.
–Vi ser idag inget som tyder på att markerna kommer att stå tomma om fem år. Det finns nu två som är mycket intresserade av tomterna, och om dessa fullföljer sina planer så hänger säkert andra på, menar Bo Müller på plan- och mätkontoret.
Fakta: Tomterna är på 900 kvm och kostar ca 92 000 kr.
Sedan tillkommer en anslutningsavgift på sammanlagt 100 000 kr.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.