Med en apell riktad till kommunens politiker höll Nätverket Lindekultur föredrag på dagens öppna Rotarylunch. Representanterna för nätverket hade också med sig ett öppet brev till hela kommunfullmäktige där de önskar svar på hur politiken vill utveckla kulturlivet.- Vi behöver bättre stöd för en positiv kulturutveckling, menar Johan Wennman, lärare på Kulturskolan Garnalia och aktiv kultutövare i kommunen. Det handlar fler lokaler, bättre kunskaper inom kommunen kring kulturutövarnas villkor och mer ekonomiskt stöd.
Sven Karlsson kommunikatör, Gunilla Dovsten, kultursekreterare i kommunen samt kulturarbetare och Johan Wennman, musiklärare på Kulturskolan representerade Nätverket Lindekultur vid dagens öppna Rotarylunch. Nätverket, som nu har funnits i ett år, bildades i oktober 2013 för att synliggöra Lindes kulturliv.
– Vi jobbar med en hemsida som även riktar sig till besökare utanför kommunen, säger Sven Karlsson. Man kan betrakta den som en nyhetskanal. Därutöver försöker nätverket att samordna informationen så att inte kulturevenemang krockar med varandra.
– En viktig funktion för oss är att skapa samsyn kring vikten av att ha ett livaktigt kulturliv i kommunen som kan attrahera invånare, besökare och turister. Kulturen kan bidra till en tillväxt i kommunen.
Gunilla Dovsten, som också arbetar som kultursekreterare i Lindesbergs kommun, berättade om de olika kulturområdena och vilka förutsättningar kommunen idag har att stödja exempelvis evenemang, biografen, biblioteken och museér.
– Föreningsstödet får mest pengar av kulturstödet idag, säger Gunilla Dovsten. Men enligt våra regler får endast barn- och ungdomar ta del av dessa medel. Det är svårt för vuxna kulturutövare att få finansiering för sin verksamhet.
Nätverket Lindekultur menar att politikerna måste bli tydligare med vad man vill med kulturlivet i Lindesberg i framtiden. Därför har man i ett öppet brev ställt frågor till hela fullmäktige, där svaren efterhand kommer att publiceras på nätverkets hemsida.
– Vi har inte i kommunen, hittills, arbetat strategiskt med kulturfrågor, menar Gunilla Dovsten. Men det är aldrig för sent.
Kommunfullmäktiges ordförande Anders Ceder, som deltog på dagens lunch, ställde sig avvaktande till Nätverket Lindekulturs slutsatser och påståenden.
– Jag kan konstatera att kommunen ligger på femtonde plats i Sverige, per capita, när det gäller att satsa pengar på Kulturskolan, säger Anders Ceder. Vi har en strategi att våra skattepengar i första hand ska gå till barn- och ungdomskultur och det är vi bra på.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.