Med en apell riktad till kommunens politiker höll Nätverket Lindekultur föredrag på dagens öppna Rotarylunch. Representanterna för nätverket hade också med sig ett öppet brev till hela kommunfullmäktige där de önskar svar på hur politiken vill utveckla kulturlivet.- Vi behöver bättre stöd för en positiv kulturutveckling, menar Johan Wennman, lärare på Kulturskolan Garnalia och aktiv kultutövare i kommunen. Det handlar fler lokaler, bättre kunskaper inom kommunen kring kulturutövarnas villkor och mer ekonomiskt stöd.
Sven Karlsson kommunikatör, Gunilla Dovsten, kultursekreterare i kommunen samt kulturarbetare och Johan Wennman, musiklärare på Kulturskolan representerade Nätverket Lindekultur vid dagens öppna Rotarylunch. Nätverket, som nu har funnits i ett år, bildades i oktober 2013 för att synliggöra Lindes kulturliv.
– Vi jobbar med en hemsida som även riktar sig till besökare utanför kommunen, säger Sven Karlsson. Man kan betrakta den som en nyhetskanal. Därutöver försöker nätverket att samordna informationen så att inte kulturevenemang krockar med varandra.
– En viktig funktion för oss är att skapa samsyn kring vikten av att ha ett livaktigt kulturliv i kommunen som kan attrahera invånare, besökare och turister. Kulturen kan bidra till en tillväxt i kommunen.
Gunilla Dovsten, som också arbetar som kultursekreterare i Lindesbergs kommun, berättade om de olika kulturområdena och vilka förutsättningar kommunen idag har att stödja exempelvis evenemang, biografen, biblioteken och museér.
– Föreningsstödet får mest pengar av kulturstödet idag, säger Gunilla Dovsten. Men enligt våra regler får endast barn- och ungdomar ta del av dessa medel. Det är svårt för vuxna kulturutövare att få finansiering för sin verksamhet.
Nätverket Lindekultur menar att politikerna måste bli tydligare med vad man vill med kulturlivet i Lindesberg i framtiden. Därför har man i ett öppet brev ställt frågor till hela fullmäktige, där svaren efterhand kommer att publiceras på nätverkets hemsida.
– Vi har inte i kommunen, hittills, arbetat strategiskt med kulturfrågor, menar Gunilla Dovsten. Men det är aldrig för sent.
Kommunfullmäktiges ordförande Anders Ceder, som deltog på dagens lunch, ställde sig avvaktande till Nätverket Lindekulturs slutsatser och påståenden.
– Jag kan konstatera att kommunen ligger på femtonde plats i Sverige, per capita, när det gäller att satsa pengar på Kulturskolan, säger Anders Ceder. Vi har en strategi att våra skattepengar i första hand ska gå till barn- och ungdomskultur och det är vi bra på.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.