Med en apell riktad till kommunens politiker höll Nätverket Lindekultur föredrag på dagens öppna Rotarylunch. Representanterna för nätverket hade också med sig ett öppet brev till hela kommunfullmäktige där de önskar svar på hur politiken vill utveckla kulturlivet.- Vi behöver bättre stöd för en positiv kulturutveckling, menar Johan Wennman, lärare på Kulturskolan Garnalia och aktiv kultutövare i kommunen. Det handlar fler lokaler, bättre kunskaper inom kommunen kring kulturutövarnas villkor och mer ekonomiskt stöd.
Sven Karlsson kommunikatör, Gunilla Dovsten, kultursekreterare i kommunen samt kulturarbetare och Johan Wennman, musiklärare på Kulturskolan representerade Nätverket Lindekultur vid dagens öppna Rotarylunch. Nätverket, som nu har funnits i ett år, bildades i oktober 2013 för att synliggöra Lindes kulturliv.
– Vi jobbar med en hemsida som även riktar sig till besökare utanför kommunen, säger Sven Karlsson. Man kan betrakta den som en nyhetskanal. Därutöver försöker nätverket att samordna informationen så att inte kulturevenemang krockar med varandra.
– En viktig funktion för oss är att skapa samsyn kring vikten av att ha ett livaktigt kulturliv i kommunen som kan attrahera invånare, besökare och turister. Kulturen kan bidra till en tillväxt i kommunen.
Gunilla Dovsten, som också arbetar som kultursekreterare i Lindesbergs kommun, berättade om de olika kulturområdena och vilka förutsättningar kommunen idag har att stödja exempelvis evenemang, biografen, biblioteken och museér.
– Föreningsstödet får mest pengar av kulturstödet idag, säger Gunilla Dovsten. Men enligt våra regler får endast barn- och ungdomar ta del av dessa medel. Det är svårt för vuxna kulturutövare att få finansiering för sin verksamhet.
Nätverket Lindekultur menar att politikerna måste bli tydligare med vad man vill med kulturlivet i Lindesberg i framtiden. Därför har man i ett öppet brev ställt frågor till hela fullmäktige, där svaren efterhand kommer att publiceras på nätverkets hemsida.
– Vi har inte i kommunen, hittills, arbetat strategiskt med kulturfrågor, menar Gunilla Dovsten. Men det är aldrig för sent.
Kommunfullmäktiges ordförande Anders Ceder, som deltog på dagens lunch, ställde sig avvaktande till Nätverket Lindekulturs slutsatser och påståenden.
– Jag kan konstatera att kommunen ligger på femtonde plats i Sverige, per capita, när det gäller att satsa pengar på Kulturskolan, säger Anders Ceder. Vi har en strategi att våra skattepengar i första hand ska gå till barn- och ungdomskultur och det är vi bra på.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.