Badhuset ”Vargkällan” har aldrig gått med vinst, men det var det aldrig tänkt att göra heller, säger man från kommunens sida.
Varje år får skattebetalarna skjuta till med drygt 4.000.000 kr till verksamheten för dess fortlevnad. Men denna kostsamma utgift kan faktiskt vändas till ett rejält klirr i kommunkassan, bara kommunen säger ja till entreprenad. Gym-företaget Nautilus vill nämligen se över möjligheterna att driva simhallen på entreprenad, en verksamhet
man driver i ett flertal städer i Sverige, men även utomlands.
Om kommunen vill så vill vi, säger man på Nautilus.
Nautilus VD Sten Lundgren menar att kommunen har fel när de säger att ett badhus inte kan gå med vinst.
-Jag ser inga som helst problem att få Vargkällan att gå med vinst.
Med bra marknadsföring och vår gymanläggning att tillgå, så kommer Vargkällan att gå med vinst, säger Sten Lundgren. Vi har inrättat våra gym i flera städer, stora som små, och där går verksamheten med vinst utan några som helst problem. Det har till och med gått så bra på vissa ställen att kommunen tjänar stora pengar på våra gymanläggningar.
Nautilus har nyligen tagit över en simhall i Helsingborg och Strängnäs.
I Halmstad gick man till och med så långt att man köpte simhallen av kommunen, en affär som inte kunnat genomföras utan ett vinnande koncept, menar Sten Lundgren, Nautilus VD.
Fotnot: Företaget Nautilus har sitt huvudkontor i Kumla
och VD:n Sten Lundgren kommer ursprungligen från Ställdalen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.