Badhuset ”Vargkällan” har aldrig gått med vinst, men det var det aldrig tänkt att göra heller, säger man från kommunens sida.
Varje år får skattebetalarna skjuta till med drygt 4.000.000 kr till verksamheten för dess fortlevnad. Men denna kostsamma utgift kan faktiskt vändas till ett rejält klirr i kommunkassan, bara kommunen säger ja till entreprenad. Gym-företaget Nautilus vill nämligen se över möjligheterna att driva simhallen på entreprenad, en verksamhet
man driver i ett flertal städer i Sverige, men även utomlands.
Om kommunen vill så vill vi, säger man på Nautilus.
Nautilus VD Sten Lundgren menar att kommunen har fel när de säger att ett badhus inte kan gå med vinst.
-Jag ser inga som helst problem att få Vargkällan att gå med vinst.
Med bra marknadsföring och vår gymanläggning att tillgå, så kommer Vargkällan att gå med vinst, säger Sten Lundgren. Vi har inrättat våra gym i flera städer, stora som små, och där går verksamheten med vinst utan några som helst problem. Det har till och med gått så bra på vissa ställen att kommunen tjänar stora pengar på våra gymanläggningar.
Nautilus har nyligen tagit över en simhall i Helsingborg och Strängnäs.
I Halmstad gick man till och med så långt att man köpte simhallen av kommunen, en affär som inte kunnat genomföras utan ett vinnande koncept, menar Sten Lundgren, Nautilus VD.
Fotnot: Företaget Nautilus har sitt huvudkontor i Kumla
och VD:n Sten Lundgren kommer ursprungligen från Ställdalen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).