Badhuset ”Vargkällan” har aldrig gått med vinst, men det var det aldrig tänkt att göra heller, säger man från kommunens sida.
Varje år får skattebetalarna skjuta till med drygt 4.000.000 kr till verksamheten för dess fortlevnad. Men denna kostsamma utgift kan faktiskt vändas till ett rejält klirr i kommunkassan, bara kommunen säger ja till entreprenad. Gym-företaget Nautilus vill nämligen se över möjligheterna att driva simhallen på entreprenad, en verksamhet
man driver i ett flertal städer i Sverige, men även utomlands.
Om kommunen vill så vill vi, säger man på Nautilus.
Nautilus VD Sten Lundgren menar att kommunen har fel när de säger att ett badhus inte kan gå med vinst.
-Jag ser inga som helst problem att få Vargkällan att gå med vinst.
Med bra marknadsföring och vår gymanläggning att tillgå, så kommer Vargkällan att gå med vinst, säger Sten Lundgren. Vi har inrättat våra gym i flera städer, stora som små, och där går verksamheten med vinst utan några som helst problem. Det har till och med gått så bra på vissa ställen att kommunen tjänar stora pengar på våra gymanläggningar.
Nautilus har nyligen tagit över en simhall i Helsingborg och Strängnäs.
I Halmstad gick man till och med så långt att man köpte simhallen av kommunen, en affär som inte kunnat genomföras utan ett vinnande koncept, menar Sten Lundgren, Nautilus VD.
Fotnot: Företaget Nautilus har sitt huvudkontor i Kumla
och VD:n Sten Lundgren kommer ursprungligen från Ställdalen.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.