Under hösten har polisen varnat för stöldligor som inriktat sig på att stjäla rattar och annan utrustning från exklusiva bilar som t ex BMW och Mercedes. Nu går man ut med en ny varning riktad till ägare av arbetsfordon av olika slag, som är utrustade med dyrbar utrustning. Detta efter en stöld i Frövi som väckt polisens misstankar om att den organiserade brottsligheten nu slår mot just sådana fordon och inte enbart personbilar.
Stölden anmäldes under måndagen. Enligt polisuppgift har en grävmaskin i Frövitrakten utsatts för en stöld av mycket värdefull utrustning.
– Det är grävmaskinens navigationssystem som har stulits, det rör sig om ett värde av flera hundra tusen kronor, uppger man hos polisen i Lindesberg.
Polisen misstänker att stölden i Frövi kan kopplas till den organiserade brottslighet, som tidigare drabbat flertalet bilägare i polisregion Bergslagen. Därför vill man idag varna samtliga som äger t ex grävmaskiner och liknande arbetsfordon som har exklusiv och dyrbar utrustning. Även den tidigare varningen till ägare av exklusiva personbilar är idag lika aktuell som tidigare, påpekar polisen i Lindesberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.