Det omdebatterade förslaget att lägga ned Rockhammars skola, Lönngårdens förskola samt Ramshyttans skola, skickas nu vidare till Kommunfullmäktige för ett avgörande, det beslutande man i Barn- och utbildningsnämnden under måndagen. Däremot drev man igenom förslaget att göra Vedevågsskolan till en F-3 skola, och Fritidsklubben vid Björkhagaskolan avvecklas för årskurs 4-6, redan efter årsskiftet.
Under måndagen hade Barn- och utbildningsnämnden sammanträde, där den omdebatterade frågan om byskolornas framtid skulle avgöras. Efter invändningar från Socialdemokraternas båda samverkanspartier C och V, kom man fram till slutsatsen att skicka frågan vidare till Kommunfullmäktige för ett avgörande.
– Vi skickar förslaget om nedläggning av Rockhammars och Ramshyttans skola, samt Lönngårdens förskola till KF för beslut. Om det blir avslag i fullmäktige gällande nedläggningen av skolorna så ska fullmäktige i så fall antingen kompensera nämnden ekonomiskt för den besparing vi då inte kan göra alternativt bestämma vad vi ska spara på i stället, berättar Linda Svahn (S).
Däremot drevs förslaget om att flytta mellanstadiet från Vedevågsskolan och göra om den till en F-3 skola igenom, något man ska genomföra i omgångar.
– Alla partier röstade för förslaget, det här gör vi för att göra det bättre för förskolebarnen. Men vi tar det ganska långsamt, inte allt på en gång säger Linda.
Även förslaget om att avveckla fritidsklubben/fritidsgården för åk 4-6 vid Björkhagaskolan klubbades igenom i nämnden, där alla partier förutom SD röstade för. Den avvecklingen sker redan i januari 2019.
– När det är dags för Kommunfullmäktige att avhandla frågan om byskolorna är ännu inte bestämt, men sannolikt under december, avslutar Linda.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.