Det omdebatterade förslaget att lägga ned Rockhammars skola, Lönngårdens förskola samt Ramshyttans skola, skickas nu vidare till Kommunfullmäktige för ett avgörande, det beslutande man i Barn- och utbildningsnämnden under måndagen. Däremot drev man igenom förslaget att göra Vedevågsskolan till en F-3 skola, och Fritidsklubben vid Björkhagaskolan avvecklas för årskurs 4-6, redan efter årsskiftet.
Under måndagen hade Barn- och utbildningsnämnden sammanträde, där den omdebatterade frågan om byskolornas framtid skulle avgöras. Efter invändningar från Socialdemokraternas båda samverkanspartier C och V, kom man fram till slutsatsen att skicka frågan vidare till Kommunfullmäktige för ett avgörande.
– Vi skickar förslaget om nedläggning av Rockhammars och Ramshyttans skola, samt Lönngårdens förskola till KF för beslut. Om det blir avslag i fullmäktige gällande nedläggningen av skolorna så ska fullmäktige i så fall antingen kompensera nämnden ekonomiskt för den besparing vi då inte kan göra alternativt bestämma vad vi ska spara på i stället, berättar Linda Svahn (S).
Däremot drevs förslaget om att flytta mellanstadiet från Vedevågsskolan och göra om den till en F-3 skola igenom, något man ska genomföra i omgångar.
– Alla partier röstade för förslaget, det här gör vi för att göra det bättre för förskolebarnen. Men vi tar det ganska långsamt, inte allt på en gång säger Linda.
Även förslaget om att avveckla fritidsklubben/fritidsgården för åk 4-6 vid Björkhagaskolan klubbades igenom i nämnden, där alla partier förutom SD röstade för. Den avvecklingen sker redan i januari 2019.
– När det är dags för Kommunfullmäktige att avhandla frågan om byskolorna är ännu inte bestämt, men sannolikt under december, avslutar Linda.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.