I lördags anordnades en klassträff på Stadshotellet i Lindesberg.
Ett efterlängtat återseende av sina gamla klasskamrater, var det tänkt att bli för en av de inbjudna. Men i dörren blev denne nekad inträde till tillställningen. Personen i fråga hade nämligen ingen legitimation, och enligt vakterna räckte det inte med att personen uppgav, samt stavade till, sitt namn som stavas något udda.
–Jag är nog den enda i Sverige som stavar mitt namn på detta sätt, men det räckte tydligen inte som leg. för vem jag var, säger den nekade till LindeNytt. Eftersom jag inte har något leg. så gick jag hem och hämtade mitt inbjudningskort som jag visade för vakterna. Men inte ens det räckte för att de skulle släppa in mig. Kan du inte identifiera dig så kommer du inte in, fick jag som svar. Eftersom jag gärna ville träffa mina gamla klasskompisar så fick jag snällt komma tillbaka när festen var slut och alla gick ut från hotellet. Jag kan säga att det var den absolut sista gången jag satte min fot där, säger den nekade gästen.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.