I lördags anordnades en klassträff på Stadshotellet i Lindesberg.
Ett efterlängtat återseende av sina gamla klasskamrater, var det tänkt att bli för en av de inbjudna. Men i dörren blev denne nekad inträde till tillställningen. Personen i fråga hade nämligen ingen legitimation, och enligt vakterna räckte det inte med att personen uppgav, samt stavade till, sitt namn som stavas något udda.
–Jag är nog den enda i Sverige som stavar mitt namn på detta sätt, men det räckte tydligen inte som leg. för vem jag var, säger den nekade till LindeNytt. Eftersom jag inte har något leg. så gick jag hem och hämtade mitt inbjudningskort som jag visade för vakterna. Men inte ens det räckte för att de skulle släppa in mig. Kan du inte identifiera dig så kommer du inte in, fick jag som svar. Eftersom jag gärna ville träffa mina gamla klasskompisar så fick jag snällt komma tillbaka när festen var slut och alla gick ut från hotellet. Jag kan säga att det var den absolut sista gången jag satte min fot där, säger den nekade gästen.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.
FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar. Intressant, tänkte jag och parkerade bilen och bara njöt av alla fåglar och ljud.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.