Branden i Fornbohyttan består av flera mindre brandhärdar på en yta av cirka 100x100 meter. Foto: Camilla Lagerman
Nerikes Brandkår: ”Vi har grepp om det här”
De två skogsbränderna i Lindesbergs kommun, som upptäcktes vid lunchtid på måndagen, har visat sig vara av mindre omfattning. Detta uppger inre befäl vid Nerikes Brandkår, som vid 15.30-tiden säger att man har grepp om bränderna.
Foto: Camilla Lagerman
Branden i Fornbohyttan, strax utanför Lindesberg, består av flera mindre brandhärdar på en ungefärlig yta av 100×100 meter.
Här arbetar nu ett 10-tal mannar med att släcka bränderna, personal som kallats in från Nora med anledning av det ansträngda läget. Samtidigt brinner det på en yta av 50×50 meter i Bergshyttan utanför Grönbo.
– Det positiva är att bränderna visat sig vara ganska små och lätta att komma åt. Vi vill ju så snabbt som möjligt få kontroll eftersom det är så väldigt torrt och dessutom blåser. Under sådana omständigheter kan det snabbt bli mycket värre, kommenterar inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.