Järnvägsparken heter i folkmun Flugparken och för många Lindesbergare är det snarare det senare som är dess rätta och riktiga namn – även om det får historieläraren att se rött. Nu understryker man det bevingade surret i namnet genom en festdag helt och hållet i flugans tecken.
Monica Lehn Domnick och Jeanette H Rapp tycker att parken förtjänar en festlig dag och förbereder nu det sista inför en parkfest för barn med temat ”flugor”. Anledningen till att uppmärksamma parken på detta sätt, kommer sig av att det trots allt är unikt på världskartan, hävdar man.
-Det finns trots allt bara en ”Flugpark(en)” i hela världen och den ligger ju just här – i Lindesberg, berättar Monica och Jeanette.
Flugfesten är visserligen i första hand riktad till våra yngre invånare. Dock är även vuxna välkomna att delta i aktiviteterna.
-Självklart får även vuxna vara med, påpekar arrangörerna.
Detta kommer flugfestligheterna bjuda på:
Lördag 5 juni klockan 11 – 15
• Flugpyssel: Gör din egen fluga
• Kl 12 bjuds musik och sång av en ”fluga”
• Kl 13 berättas flugsagor
• Övrigt denna dag: Flugfiskedamm, flugmusik, flugutställning med mer mindre vansinniga flugor.
Monica och Jeanette hoppas förstås på fint väder och många glada, pysselsugna människor i parken! De hälsar alla välkomna och passar även på att lansera en ny slogan: ”New York har Central Park – Lindesberg har Flugparken!”
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.