Järnvägsparken heter i folkmun Flugparken och för många Lindesbergare är det snarare det senare som är dess rätta och riktiga namn – även om det får historieläraren att se rött. Nu understryker man det bevingade surret i namnet genom en festdag helt och hållet i flugans tecken.
Monica Lehn Domnick och Jeanette H Rapp tycker att parken förtjänar en festlig dag och förbereder nu det sista inför en parkfest för barn med temat ”flugor”. Anledningen till att uppmärksamma parken på detta sätt, kommer sig av att det trots allt är unikt på världskartan, hävdar man.
-Det finns trots allt bara en ”Flugpark(en)” i hela världen och den ligger ju just här – i Lindesberg, berättar Monica och Jeanette.
Flugfesten är visserligen i första hand riktad till våra yngre invånare. Dock är även vuxna välkomna att delta i aktiviteterna.
-Självklart får även vuxna vara med, påpekar arrangörerna.
Detta kommer flugfestligheterna bjuda på:
Lördag 5 juni klockan 11 – 15
• Flugpyssel: Gör din egen fluga
• Kl 12 bjuds musik och sång av en ”fluga”
• Kl 13 berättas flugsagor
• Övrigt denna dag: Flugfiskedamm, flugmusik, flugutställning med mer mindre vansinniga flugor.
Monica och Jeanette hoppas förstås på fint väder och många glada, pysselsugna människor i parken! De hälsar alla välkomna och passar även på att lansera en ny slogan: ”New York har Central Park – Lindesberg har Flugparken!”
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.