Lapp på luckan som vanligt när Lindlöven arrangerar sina nätverksträffar för sponsorer och samarbetspartners! Under onsdagskvällen gästades Lindesberg av hockeyexperten Niklas Wikegård som höll ett mycket uppskattat föredrag om värdegrunder, ledarskap och coachning.
I periodpauserna analyserade Niklas matchen mot Valbo, som dessvärre förlorades med 6-4 efter mål i tom kasse när Löven jagade kvittering i slutet. Wikegård gav gästerna även sin syn på svensk och internationell hockey. Lindlöven gästades även av svensk hockeys domarbas Lars-Johan Ryhed som debatterade med Niklas på ett underhållande sätt.
Lyssna på Wikegårds videoblogg om Lindesbergsbesöket
För LindeNytt tog sig Niklas tid och svarade på några frågor:
Vilket lag är den största positiva överraskningen i årets Elitserie?
-Färjestad som tappat 12 tongivande spelare från föregående år men ändå klarar av att ligga med i toppen, det är imponerade. Utöver Färjestad har Djurgården imponerat med sitt unga hungriga lag.
Vilket lag är den största negativa överraskningen i årets Elitserie?
-Helt klart Frölunda. Med sitt spelarmaterial skall de tillhöra toppen men det verkar inte finnas någon energi och engagemang i gruppen.
Klarar sig MoDo kvar i Elitserien?
-Ja, det gör MoDo men det är bara konstgjord andning. Om sex månader så kommer MoDo vara i samma situation igen… laget blir inte yngre direkt.
Vem vinner SM-Guld?
-Enkelt! HV71. Det finns inget lag idag som kan slå dem i bäst av sju matcher. De är enormt starka och vinner så gott som alltid på hemmaplan.
Vad tycker du generellt om svensk hockeys intresse för ryska KHL?
-Det är knappast detta svensk hockey behöver. Sverige behöver en satsning på div 1 och Allsvenskan det är här framtiden för svensk hockey finns. Inser inte Elitserien detta och släpper vidare TV-pengarna så kommer det inte fostras några spelare till dem.
Debatten fortsätter angående liten eller stor rink, vad tycker du?
-Det viktigaste är att det är en storlek som används av alla i hela världen. Fördelen med liten rink är att det blir mer fart och intensivt spel.
Hur gör man som coach när man ligger under med ett par mål och måste ifatt?
-Det gäller att bryta mönster i spelet som att konstant lägga ner pucken och checka, att ständigt lägga pucken på mål och gå på mål med mycket folk. Framförallt gäller det att matcha de spelare som har rätt attityd och energi.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.