Högstadieskolan Stadsskogsskolan får bottenbetyg av Skolverket. Skolan rankas som en av de sämre i hela landet på flera punkter. Men att det är så illa som statistiken visar vill inte alla hålla med om. Mattias Jansson, som går i nian på skolan, menar att eleverna själva har störst skuld i de siffror som redovisas.
Niondeklassarna Mattias Jansson och Hossen Ashkan (längst till höger i bild) upplever Stadsskogsskolan som en relativt bra skola. Trots det dåliga betyget Skolverket har gett skolan. Skolans ledning förklarar situationen med att de nior som gick ut i våras dragit ner genomsnittet. Många gick ut utan fullständigt betyg.
Skolans ledning får visst medhåll av eleverna vi pratat med.
Personalen får faktiskt ett ganska gott betyg av dem, men samtidigt efterlyser killarna bättre elevkontakt från vissa lärare. Brist på elevkontakt får vissa konsekvenser, menar de.
-Det blir ju mycket roligare att gå till skolan om man har en lärare som man tycker bra om, en lärare som har god kontakt med eleverna. Därför kunde nog vissa lärare bli lite bättre på att prata med sina elever och bemöta dem på ett bättre sätt, säger Mattias.
Hossen Ashkan håller med. Bättre elevkontakt är viktigt och kan förebygga till exempel skolk, som varit mycket vanligt på skolan.
-Numera är det bättre, men tidigare fanns ett antal elever här som bråkade och skolkade ganska mycket. Det påverkar naturligtvis hela skolan när det blir så, förklarar Hossen.
Mattias Jansson tror att många elever inte tar skolan riktigt på allvar, inte förrän de börjar närma sig gymnasieåldern. Man slappar lite för mycket genom sjunde och åttondeklass.
-Jag var likadan, men nu har man en helt annan inställning. Jag måste plugga upp mina betyg nu, säger han.
Både Mattias och Hossen är helt på det klara med att fortsätta studera efter högstadiet.
Fotnot: Skolverkets statistik visar att Stadsskogsskolan har ett meritvärde på endast 173 poäng. Rikssnittet är 205 poäng. Andelen elever som saknar fullständiga betyg har ökat markant.
*Med i bild syns även Kim Larsson längst till vänster och Alex Gustafsson i förgrunden.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.