Noah Deutschmann i sällskap med kultursekreterare Sara Sporre och kulturprofilen Stefan Jansson. Foto: Harmoni
Noah Deutschmann prisades: ”Orädd, målmedveten och driven allkonstnär”
Sångaren, låtskrivaren och producenten i bandet Tribe Friday, Noah Deutschmann, blev i fredags kväll rejält uppvaktad under Manskören Harmonis årliga sponsorevent.
Inför drygt 170 gäster fick artisten ta emot Harmonis kulturstipendium ”Gudrun Perssons Minne”. Noah och övriga bandmedlemmar flyttade 2017 från Norrland till Bergslagen – närmare bestämt Storå – för att satsa på musiken.
– Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skojade Noah Deutschmann när LindeNytt intervjuade bandet då.
Mycket har hänt sedan dess. Bland annat har man hunnit medverka i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen.
Foto: Harmoni
Motiveringen lyder: Steget mellan Norrland och Storå är långt och kort på samma gång. Att starta ett konstnärskollektiv är lätt och också i princip omöjligt. Att vara sångare, låtskrivare och musikproducent är också tufft. Ändå är det just det som vår kulturstipendiat gör och har gjort. Lägg därtill drift av egen musikstudio och startande av en årlig independentfestival, också den i Storå. Samt arbete som designer i det egna bolaget tiny dot ab.
Vår kulturstipendiat har i egenskap av sångare, låtskrivare och producent i bandet Tribe Friday medverkat i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen samt turnerat i Sverige och bland annat Tyskland, Norden och Storbritannien.
Harmonis kulturstipendium 2024 till Gudrun Perssons minne går till en orädd, målmedveten och driven allkonstnär. Som en uppmuntran för att i tveklös äkta anti-jante-anda göra saker som, trots att de är till synes omöjliga – struntar i det och gör det ändå. Ibland eller ständigt måste man göra saker – inte för att det är lätt utan helt enkelt för att man måste – och att det inte finns något annat alternativ. Att skapa är en förutsättning för bestående liv i Bergslagen. Något som vår kulturstipendiat envist bidrar till, Det är därför vi ger 2024 års kulturstipendium till Gudrun Perssons minne till Noah Deutschmann.
Tidigare prisade till Gudrun Perssons Minne:
2023 – Malin Burbeck och Björn Tångeberg på Willboda
2022 – Kazue Ikeda
2020/2021 – Arne Johnsson / Bergslagens Spektakelteater
2019 – Chris Kläfford
2018 – Anya Blom
2017 – Polina Djusembeyeva
Gudrun Persson Harmonis kulturstipendium utdelas till Gudrun Perssons minne alltsedan 2018. Gudrun Persson levde hela sitt liv i sitt barndomshem i Schröders Backe i Lindesberg. Sin tillvaro delade hon mellan Lindesberg och Birger Jarls-gatan i Stockholm. Hennes far och även hennes bror var aktiva i manskören Harmoni. I sitt testamente testamenterade hon en summa till Harmoni som nu förstärker och bildar grund för körens kulturstipendium.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...