Noah Deutschmann i sällskap med kultursekreterare Sara Sporre och kulturprofilen Stefan Jansson. Foto: Harmoni
Noah Deutschmann prisades: ”Orädd, målmedveten och driven allkonstnär”
Sångaren, låtskrivaren och producenten i bandet Tribe Friday, Noah Deutschmann, blev i fredags kväll rejält uppvaktad under Manskören Harmonis årliga sponsorevent.
Inför drygt 170 gäster fick artisten ta emot Harmonis kulturstipendium ”Gudrun Perssons Minne”. Noah och övriga bandmedlemmar flyttade 2017 från Norrland till Bergslagen – närmare bestämt Storå – för att satsa på musiken.
– Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skojade Noah Deutschmann när LindeNytt intervjuade bandet då.
Mycket har hänt sedan dess. Bland annat har man hunnit medverka i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen.
Foto: Harmoni
Motiveringen lyder: Steget mellan Norrland och Storå är långt och kort på samma gång. Att starta ett konstnärskollektiv är lätt och också i princip omöjligt. Att vara sångare, låtskrivare och musikproducent är också tufft. Ändå är det just det som vår kulturstipendiat gör och har gjort. Lägg därtill drift av egen musikstudio och startande av en årlig independentfestival, också den i Storå. Samt arbete som designer i det egna bolaget tiny dot ab.
Vår kulturstipendiat har i egenskap av sångare, låtskrivare och producent i bandet Tribe Friday medverkat i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen samt turnerat i Sverige och bland annat Tyskland, Norden och Storbritannien.
Harmonis kulturstipendium 2024 till Gudrun Perssons minne går till en orädd, målmedveten och driven allkonstnär. Som en uppmuntran för att i tveklös äkta anti-jante-anda göra saker som, trots att de är till synes omöjliga – struntar i det och gör det ändå. Ibland eller ständigt måste man göra saker – inte för att det är lätt utan helt enkelt för att man måste – och att det inte finns något annat alternativ. Att skapa är en förutsättning för bestående liv i Bergslagen. Något som vår kulturstipendiat envist bidrar till, Det är därför vi ger 2024 års kulturstipendium till Gudrun Perssons minne till Noah Deutschmann.
Tidigare prisade till Gudrun Perssons Minne:
2023 – Malin Burbeck och Björn Tångeberg på Willboda
2022 – Kazue Ikeda
2020/2021 – Arne Johnsson / Bergslagens Spektakelteater
2019 – Chris Kläfford
2018 – Anya Blom
2017 – Polina Djusembeyeva
Gudrun Persson Harmonis kulturstipendium utdelas till Gudrun Perssons minne alltsedan 2018. Gudrun Persson levde hela sitt liv i sitt barndomshem i Schröders Backe i Lindesberg. Sin tillvaro delade hon mellan Lindesberg och Birger Jarls-gatan i Stockholm. Hennes far och även hennes bror var aktiva i manskören Harmoni. I sitt testamente testamenterade hon en summa till Harmoni som nu förstärker och bildar grund för körens kulturstipendium.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.