Noah Deutschmann i sällskap med kultursekreterare Sara Sporre och kulturprofilen Stefan Jansson. Foto: Harmoni
Noah Deutschmann prisades: ”Orädd, målmedveten och driven allkonstnär”
Sångaren, låtskrivaren och producenten i bandet Tribe Friday, Noah Deutschmann, blev i fredags kväll rejält uppvaktad under Manskören Harmonis årliga sponsorevent.
Inför drygt 170 gäster fick artisten ta emot Harmonis kulturstipendium ”Gudrun Perssons Minne”. Noah och övriga bandmedlemmar flyttade 2017 från Norrland till Bergslagen – närmare bestämt Storå – för att satsa på musiken.
– Det är så varmt och skönt här nere – nästan tropiskt, skojade Noah Deutschmann när LindeNytt intervjuade bandet då.
Mycket har hänt sedan dess. Bland annat har man hunnit medverka i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen.
Foto: Harmoni
Motiveringen lyder: Steget mellan Norrland och Storå är långt och kort på samma gång. Att starta ett konstnärskollektiv är lätt och också i princip omöjligt. Att vara sångare, låtskrivare och musikproducent är också tufft. Ändå är det just det som vår kulturstipendiat gör och har gjort. Lägg därtill drift av egen musikstudio och startande av en årlig independentfestival, också den i Storå. Samt arbete som designer i det egna bolaget tiny dot ab.
Vår kulturstipendiat har i egenskap av sångare, låtskrivare och producent i bandet Tribe Friday medverkat i Melodifestivalen, P3 Guld och Musikhjälpen samt turnerat i Sverige och bland annat Tyskland, Norden och Storbritannien.
Harmonis kulturstipendium 2024 till Gudrun Perssons minne går till en orädd, målmedveten och driven allkonstnär. Som en uppmuntran för att i tveklös äkta anti-jante-anda göra saker som, trots att de är till synes omöjliga – struntar i det och gör det ändå. Ibland eller ständigt måste man göra saker – inte för att det är lätt utan helt enkelt för att man måste – och att det inte finns något annat alternativ. Att skapa är en förutsättning för bestående liv i Bergslagen. Något som vår kulturstipendiat envist bidrar till, Det är därför vi ger 2024 års kulturstipendium till Gudrun Perssons minne till Noah Deutschmann.
Tidigare prisade till Gudrun Perssons Minne:
2023 – Malin Burbeck och Björn Tångeberg på Willboda
2022 – Kazue Ikeda
2020/2021 – Arne Johnsson / Bergslagens Spektakelteater
2019 – Chris Kläfford
2018 – Anya Blom
2017 – Polina Djusembeyeva
Gudrun Persson Harmonis kulturstipendium utdelas till Gudrun Perssons minne alltsedan 2018. Gudrun Persson levde hela sitt liv i sitt barndomshem i Schröders Backe i Lindesberg. Sin tillvaro delade hon mellan Lindesberg och Birger Jarls-gatan i Stockholm. Hennes far och även hennes bror var aktiva i manskören Harmoni. I sitt testamente testamenterade hon en summa till Harmoni som nu förstärker och bildar grund för körens kulturstipendium.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...
Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...