För eleverna på Björkhagaskolan stod fest på schemat när de höll sitt traditionsenliga firande under gårdagen, allt till Alfred Nobels minne.
Både lärare och elever var fint uppklädda med aftonklänningar, finskjortor och festliga frisyrer. En trerätters middag dukades upp med hjälp av elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan. – Vi är en stor skola, och det här gör vi för att stärka våran ”Vi-känsla”, berättar Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan.
Eleverna fick ett högtidligt mottagande av självaste ”kungen” (Mariella Wall Persson) och ”drottningen” (Camilla Boström), när de anlände till den årliga Nobellunchen på Björkhagaskolan.
Efter att rektor Lena Warvne hälsat eleverna välkomna bjöds på smarrig pizza till förrätt som 5:orna gjort på hemkunskapen. Serveringen sköttes av elever från Barn- och fritidsprogrammet, som såg till att eleverna fick toppservice vid borden.
Musik och sång framfördes av Kerstin Nettelbladt, och vad var inte mer passande än en låt från den tidigare Nobelpristagaren i litteratur Bob Dylan.
Prisutdelningarna följdes av applåder och jubel när alla årskurser på Björkhagaskolan fick varsitt Nobelpris. Även priser för ”Juste kompis” delades ut och stolta och glada elever fick ta emot varsit diplom samt en badbiljett till Energikällan.
Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan har varit med sedan traditionen började och har var en drivande kraft i tillställningen.
– Vi gör detta för att få göra något trevligt och högtidligt tilsammans. Att alla får vara med och bidra och känna sig delaktiga är jätteviktigt.
Det är mycket slit att få ihop det hela, men när man ser hur mycket barnen uppskattar det, så är det värt det!
Efterrätten som årskurs 6 komponerat ihop, bestod av toscapaj med bär, var mycket uppskattad och den gick åt snabbt.
Som avslutning på en perfekt eftermiddag, fick 6:orna kila vidare för att göra sig redo inför balen i idrottshallen tillsammans med 6:orna från Kristinaskolan.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.