För eleverna på Björkhagaskolan stod fest på schemat när de höll sitt traditionsenliga firande under gårdagen, allt till Alfred Nobels minne.
Både lärare och elever var fint uppklädda med aftonklänningar, finskjortor och festliga frisyrer. En trerätters middag dukades upp med hjälp av elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan. – Vi är en stor skola, och det här gör vi för att stärka våran ”Vi-känsla”, berättar Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan.
Eleverna fick ett högtidligt mottagande av självaste ”kungen” (Mariella Wall Persson) och ”drottningen” (Camilla Boström), när de anlände till den årliga Nobellunchen på Björkhagaskolan.
Efter att rektor Lena Warvne hälsat eleverna välkomna bjöds på smarrig pizza till förrätt som 5:orna gjort på hemkunskapen. Serveringen sköttes av elever från Barn- och fritidsprogrammet, som såg till att eleverna fick toppservice vid borden.
Musik och sång framfördes av Kerstin Nettelbladt, och vad var inte mer passande än en låt från den tidigare Nobelpristagaren i litteratur Bob Dylan.
Prisutdelningarna följdes av applåder och jubel när alla årskurser på Björkhagaskolan fick varsitt Nobelpris. Även priser för ”Juste kompis” delades ut och stolta och glada elever fick ta emot varsit diplom samt en badbiljett till Energikällan.
Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan har varit med sedan traditionen började och har var en drivande kraft i tillställningen.
– Vi gör detta för att få göra något trevligt och högtidligt tilsammans. Att alla får vara med och bidra och känna sig delaktiga är jätteviktigt.
Det är mycket slit att få ihop det hela, men när man ser hur mycket barnen uppskattar det, så är det värt det!
Efterrätten som årskurs 6 komponerat ihop, bestod av toscapaj med bär, var mycket uppskattad och den gick åt snabbt.
Som avslutning på en perfekt eftermiddag, fick 6:orna kila vidare för att göra sig redo inför balen i idrottshallen tillsammans med 6:orna från Kristinaskolan.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.