För eleverna på Björkhagaskolan stod fest på schemat när de höll sitt traditionsenliga firande under gårdagen, allt till Alfred Nobels minne.
Både lärare och elever var fint uppklädda med aftonklänningar, finskjortor och festliga frisyrer. En trerätters middag dukades upp med hjälp av elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan. – Vi är en stor skola, och det här gör vi för att stärka våran ”Vi-känsla”, berättar Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan.
Eleverna fick ett högtidligt mottagande av självaste ”kungen” (Mariella Wall Persson) och ”drottningen” (Camilla Boström), när de anlände till den årliga Nobellunchen på Björkhagaskolan.
Efter att rektor Lena Warvne hälsat eleverna välkomna bjöds på smarrig pizza till förrätt som 5:orna gjort på hemkunskapen. Serveringen sköttes av elever från Barn- och fritidsprogrammet, som såg till att eleverna fick toppservice vid borden.
Musik och sång framfördes av Kerstin Nettelbladt, och vad var inte mer passande än en låt från den tidigare Nobelpristagaren i litteratur Bob Dylan.
Prisutdelningarna följdes av applåder och jubel när alla årskurser på Björkhagaskolan fick varsitt Nobelpris. Även priser för ”Juste kompis” delades ut och stolta och glada elever fick ta emot varsit diplom samt en badbiljett till Energikällan.
Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan har varit med sedan traditionen började och har var en drivande kraft i tillställningen.
– Vi gör detta för att få göra något trevligt och högtidligt tilsammans. Att alla får vara med och bidra och känna sig delaktiga är jätteviktigt.
Det är mycket slit att få ihop det hela, men när man ser hur mycket barnen uppskattar det, så är det värt det!
Efterrätten som årskurs 6 komponerat ihop, bestod av toscapaj med bär, var mycket uppskattad och den gick åt snabbt.
Som avslutning på en perfekt eftermiddag, fick 6:orna kila vidare för att göra sig redo inför balen i idrottshallen tillsammans med 6:orna från Kristinaskolan.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.