För eleverna på Björkhagaskolan stod fest på schemat när de höll sitt traditionsenliga firande under gårdagen, allt till Alfred Nobels minne.
Både lärare och elever var fint uppklädda med aftonklänningar, finskjortor och festliga frisyrer. En trerätters middag dukades upp med hjälp av elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan. – Vi är en stor skola, och det här gör vi för att stärka våran ”Vi-känsla”, berättar Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan.
Eleverna fick ett högtidligt mottagande av självaste ”kungen” (Mariella Wall Persson) och ”drottningen” (Camilla Boström), när de anlände till den årliga Nobellunchen på Björkhagaskolan.
Efter att rektor Lena Warvne hälsat eleverna välkomna bjöds på smarrig pizza till förrätt som 5:orna gjort på hemkunskapen. Serveringen sköttes av elever från Barn- och fritidsprogrammet, som såg till att eleverna fick toppservice vid borden.
Musik och sång framfördes av Kerstin Nettelbladt, och vad var inte mer passande än en låt från den tidigare Nobelpristagaren i litteratur Bob Dylan.
Prisutdelningarna följdes av applåder och jubel när alla årskurser på Björkhagaskolan fick varsitt Nobelpris. Även priser för ”Juste kompis” delades ut och stolta och glada elever fick ta emot varsit diplom samt en badbiljett till Energikällan.
Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan har varit med sedan traditionen började och har var en drivande kraft i tillställningen.
– Vi gör detta för att få göra något trevligt och högtidligt tilsammans. Att alla får vara med och bidra och känna sig delaktiga är jätteviktigt.
Det är mycket slit att få ihop det hela, men när man ser hur mycket barnen uppskattar det, så är det värt det!
Efterrätten som årskurs 6 komponerat ihop, bestod av toscapaj med bär, var mycket uppskattad och den gick åt snabbt.
Som avslutning på en perfekt eftermiddag, fick 6:orna kila vidare för att göra sig redo inför balen i idrottshallen tillsammans med 6:orna från Kristinaskolan.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.