För eleverna på Björkhagaskolan stod fest på schemat när de höll sitt traditionsenliga firande under gårdagen, allt till Alfred Nobels minne.
Både lärare och elever var fint uppklädda med aftonklänningar, finskjortor och festliga frisyrer. En trerätters middag dukades upp med hjälp av elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan. – Vi är en stor skola, och det här gör vi för att stärka våran ”Vi-känsla”, berättar Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan.
Eleverna fick ett högtidligt mottagande av självaste ”kungen” (Mariella Wall Persson) och ”drottningen” (Camilla Boström), när de anlände till den årliga Nobellunchen på Björkhagaskolan.
Efter att rektor Lena Warvne hälsat eleverna välkomna bjöds på smarrig pizza till förrätt som 5:orna gjort på hemkunskapen. Serveringen sköttes av elever från Barn- och fritidsprogrammet, som såg till att eleverna fick toppservice vid borden.
Musik och sång framfördes av Kerstin Nettelbladt, och vad var inte mer passande än en låt från den tidigare Nobelpristagaren i litteratur Bob Dylan.
Prisutdelningarna följdes av applåder och jubel när alla årskurser på Björkhagaskolan fick varsitt Nobelpris. Även priser för ”Juste kompis” delades ut och stolta och glada elever fick ta emot varsit diplom samt en badbiljett till Energikällan.
Camilla Boström, lärare på Björkhagaskolan har varit med sedan traditionen började och har var en drivande kraft i tillställningen.
– Vi gör detta för att få göra något trevligt och högtidligt tilsammans. Att alla får vara med och bidra och känna sig delaktiga är jätteviktigt.
Det är mycket slit att få ihop det hela, men när man ser hur mycket barnen uppskattar det, så är det värt det!
Efterrätten som årskurs 6 komponerat ihop, bestod av toscapaj med bär, var mycket uppskattad och den gick åt snabbt.
Som avslutning på en perfekt eftermiddag, fick 6:orna kila vidare för att göra sig redo inför balen i idrottshallen tillsammans med 6:orna från Kristinaskolan.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.