Ett glatt kompisgäng äter trerätters tillsammans. Foto: Ida Lindkvist
Nobelmiddag för yngre generation
Björkhagaskolans mellanstadieelever serveras mat, och får läsk upphällt i sina glas. Till den här finlunchen får de också njuta av livemusik, och de är uppklädda och får ta emot fina utmärkelser. Det är Björkhagaskolans årliga Nobelmiddag som äger rum.
De går nedför trappan, elever från klass fyra, fem och sex, hållandes armkrok och är finklädda. Det är klänningar blandat med skjortor, flugor, glittrande smycken, tiaror och högklackade skor. En och annan har även passat på att ta några stänk från parfymflaskan. Och det är inte bara eleverna som tar den här Nobelfesten på fullaste allvar, utan också lärarna som klätt sig i glänsande aftonklänningar.
– Jag vill hälsa er hjärtligt, hjärtligt välkomna till Björkhagaskolans Nobelfest, varsågoda att sitt, säger Lena Warvne, rektor
Foto: Ida Lindkvist
för årskurs 4-6, och eleverna drar ut sina stolar och slår sig ned.
– Det är en fantastisk dag för oss alla. För att ni fått ett riktigt, riktigt bra arbete gjort ska varje klass få ett pris, avslöjar Lena.
Men först måste man äta. Fyrorna har skapat menyn, femmorna ordnade förrätten och sexorna stod för efterrättsbaket. På plats har man också elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan som hjälper till att servera, plocka av och plocka fram och se till att alla är nöjda och glada.
– Det går bra, det enda är väl att colan är slut, det är den största katastrofen, ler Ella Eriksson, som går sista året på programmet.
– Det blir rätt i alla fall, de får mat och vi fyller på dricka och gör de nöjda. Till en början kändes det som att vi var
Foto: Ida Lindkvist
jättemånga, men när alla barn kom in så kändes det inte alls så. Vi var långsammare i början, men nu går det mer av sig själv, förklarar Ella.
Eleverna sitter klassvis blandat. I ett gäng på sex stycken vid ett av borden sitter Raman Karami och Isak Nyberg från sexan, tillsammans med Saga Andersson och Julia Durnell från femman, och Albin Fyrpihl och Samira Hassan från årskurs fyra.
– Det är trevligt, och roligt. Man lär känna de från de andra klasserna. Maten är okej, men jag fick en oklar förrätt, men de tyckte att jag skulle äta den ändå. Efterrätten är god, den har ju jag varit med och gjort, säger Raman leende som just får en slags dessertpaj placerad framför sig.
Mittemot Raman sitter Julia och håller med sin bordskamrat, det här Nobelfirandet är både trevligt och skoj.
– Det bästa är att jag får sitta med de här som är så trevliga, berättar Julia.
Sedan blir det dags att dela ut Alfreds Nobelpris till de olika klasserna.
För fysisk ansträngning, att tillsammans ha lyckats springa flera mil på mindre än en timme, går priset till klass fyra.
Kreativitetspriset delas ut till klass fem, då de bland annat tillverkat 3D-glasögon och memoryspel.
Ett teknikpris finns också med, vilket tilldelas sjätteklassarna. De har exempelvis visat sina kunskaper i ellära och konstruerat figurer med lysande ögon.
Hemkunskapspriset för lysande utförande går till Tuvan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.