Ett glatt kompisgäng äter trerätters tillsammans. Foto: Ida Lindkvist
Nobelmiddag för yngre generation
Björkhagaskolans mellanstadieelever serveras mat, och får läsk upphällt i sina glas. Till den här finlunchen får de också njuta av livemusik, och de är uppklädda och får ta emot fina utmärkelser. Det är Björkhagaskolans årliga Nobelmiddag som äger rum.
De går nedför trappan, elever från klass fyra, fem och sex, hållandes armkrok och är finklädda. Det är klänningar blandat med skjortor, flugor, glittrande smycken, tiaror och högklackade skor. En och annan har även passat på att ta några stänk från parfymflaskan. Och det är inte bara eleverna som tar den här Nobelfesten på fullaste allvar, utan också lärarna som klätt sig i glänsande aftonklänningar.
– Jag vill hälsa er hjärtligt, hjärtligt välkomna till Björkhagaskolans Nobelfest, varsågoda att sitt, säger Lena Warvne, rektor
Foto: Ida Lindkvist
för årskurs 4-6, och eleverna drar ut sina stolar och slår sig ned.
– Det är en fantastisk dag för oss alla. För att ni fått ett riktigt, riktigt bra arbete gjort ska varje klass få ett pris, avslöjar Lena.
Men först måste man äta. Fyrorna har skapat menyn, femmorna ordnade förrätten och sexorna stod för efterrättsbaket. På plats har man också elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan som hjälper till att servera, plocka av och plocka fram och se till att alla är nöjda och glada.
– Det går bra, det enda är väl att colan är slut, det är den största katastrofen, ler Ella Eriksson, som går sista året på programmet.
– Det blir rätt i alla fall, de får mat och vi fyller på dricka och gör de nöjda. Till en början kändes det som att vi var
Foto: Ida Lindkvist
jättemånga, men när alla barn kom in så kändes det inte alls så. Vi var långsammare i början, men nu går det mer av sig själv, förklarar Ella.
Eleverna sitter klassvis blandat. I ett gäng på sex stycken vid ett av borden sitter Raman Karami och Isak Nyberg från sexan, tillsammans med Saga Andersson och Julia Durnell från femman, och Albin Fyrpihl och Samira Hassan från årskurs fyra.
– Det är trevligt, och roligt. Man lär känna de från de andra klasserna. Maten är okej, men jag fick en oklar förrätt, men de tyckte att jag skulle äta den ändå. Efterrätten är god, den har ju jag varit med och gjort, säger Raman leende som just får en slags dessertpaj placerad framför sig.
Mittemot Raman sitter Julia och håller med sin bordskamrat, det här Nobelfirandet är både trevligt och skoj.
– Det bästa är att jag får sitta med de här som är så trevliga, berättar Julia.
Sedan blir det dags att dela ut Alfreds Nobelpris till de olika klasserna.
För fysisk ansträngning, att tillsammans ha lyckats springa flera mil på mindre än en timme, går priset till klass fyra.
Kreativitetspriset delas ut till klass fem, då de bland annat tillverkat 3D-glasögon och memoryspel.
Ett teknikpris finns också med, vilket tilldelas sjätteklassarna. De har exempelvis visat sina kunskaper i ellära och konstruerat figurer med lysande ögon.
Hemkunskapspriset för lysande utförande går till Tuvan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
FotoFredag: Ett kärt återseende
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje...
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...