Ett glatt kompisgäng äter trerätters tillsammans. Foto: Ida Lindkvist
Nobelmiddag för yngre generation
Björkhagaskolans mellanstadieelever serveras mat, och får läsk upphällt i sina glas. Till den här finlunchen får de också njuta av livemusik, och de är uppklädda och får ta emot fina utmärkelser. Det är Björkhagaskolans årliga Nobelmiddag som äger rum.
De går nedför trappan, elever från klass fyra, fem och sex, hållandes armkrok och är finklädda. Det är klänningar blandat med skjortor, flugor, glittrande smycken, tiaror och högklackade skor. En och annan har även passat på att ta några stänk från parfymflaskan. Och det är inte bara eleverna som tar den här Nobelfesten på fullaste allvar, utan också lärarna som klätt sig i glänsande aftonklänningar.
– Jag vill hälsa er hjärtligt, hjärtligt välkomna till Björkhagaskolans Nobelfest, varsågoda att sitt, säger Lena Warvne, rektor
Foto: Ida Lindkvist
för årskurs 4-6, och eleverna drar ut sina stolar och slår sig ned.
– Det är en fantastisk dag för oss alla. För att ni fått ett riktigt, riktigt bra arbete gjort ska varje klass få ett pris, avslöjar Lena.
Men först måste man äta. Fyrorna har skapat menyn, femmorna ordnade förrätten och sexorna stod för efterrättsbaket. På plats har man också elever från Barn- och fritidsprogrammet på Lindeskolan som hjälper till att servera, plocka av och plocka fram och se till att alla är nöjda och glada.
– Det går bra, det enda är väl att colan är slut, det är den största katastrofen, ler Ella Eriksson, som går sista året på programmet.
– Det blir rätt i alla fall, de får mat och vi fyller på dricka och gör de nöjda. Till en början kändes det som att vi var
Foto: Ida Lindkvist
jättemånga, men när alla barn kom in så kändes det inte alls så. Vi var långsammare i början, men nu går det mer av sig själv, förklarar Ella.
Eleverna sitter klassvis blandat. I ett gäng på sex stycken vid ett av borden sitter Raman Karami och Isak Nyberg från sexan, tillsammans med Saga Andersson och Julia Durnell från femman, och Albin Fyrpihl och Samira Hassan från årskurs fyra.
– Det är trevligt, och roligt. Man lär känna de från de andra klasserna. Maten är okej, men jag fick en oklar förrätt, men de tyckte att jag skulle äta den ändå. Efterrätten är god, den har ju jag varit med och gjort, säger Raman leende som just får en slags dessertpaj placerad framför sig.
Mittemot Raman sitter Julia och håller med sin bordskamrat, det här Nobelfirandet är både trevligt och skoj.
– Det bästa är att jag får sitta med de här som är så trevliga, berättar Julia.
Sedan blir det dags att dela ut Alfreds Nobelpris till de olika klasserna.
För fysisk ansträngning, att tillsammans ha lyckats springa flera mil på mindre än en timme, går priset till klass fyra.
Kreativitetspriset delas ut till klass fem, då de bland annat tillverkat 3D-glasögon och memoryspel.
Ett teknikpris finns också med, vilket tilldelas sjätteklassarna. De har exempelvis visat sina kunskaper i ellära och konstruerat figurer med lysande ögon.
Hemkunskapspriset för lysande utförande går till Tuvan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...