23-årige Aziz Hosseini, från Nora, har i dagarna tagit över Lindesbergskrogen Bistro Bellman.-Det känns både kul och spännande, säger Aziz.
Bistro Bellman drivs sedan i fredags av den nye ägaren Aziz Hosseini. Den blott 23-årige Norabon kommer ursprungligen från Afghanistan. Han kom till Sverige 2008 och har sedan dess varit allt annat än passiv. Efter att ha lärt sig svenska och arbetat inom vården, började han bedriva en egen verksamhet i Karlskoga i form av en pizzeria/restaurang. Nu har han alltså valt att satsa på ytterligare en ort.
-Att det blev Lindesberg beror delvis på att jag har många kompisar här och trivs i stan. Men sedan tycker jag att den här krogen är väldigt mysig och bra, den har allt det där jag söker, förklarar Aziz.
Vidare berättar han att verksamheten just nu rullar på enligt förre ägarens koncept.
-Men jag har naturligtvis lite planer för restaurangen också. Det handlar om lite nya idéer som jag hoppas skall bli något våra kunder uppskattar. Det handlar ändå om att rätta sig efter kunden. Är kunden nöjd, så är jag nöjd, säger Aziz Hosseini.
Under de få dagar som Aziz arbetat i Linde, har bemötandet varit mycket positivt.
-Många har kommit fram och välkomnat mig. En del har kramat mig också. Det känns väldigt roligt med ett sådant varmt bemötande, förklarar Aziz med ett brett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.