23-årige Aziz Hosseini, från Nora, har i dagarna tagit över Lindesbergskrogen Bistro Bellman.-Det känns både kul och spännande, säger Aziz.
Bistro Bellman drivs sedan i fredags av den nye ägaren Aziz Hosseini. Den blott 23-årige Norabon kommer ursprungligen från Afghanistan. Han kom till Sverige 2008 och har sedan dess varit allt annat än passiv. Efter att ha lärt sig svenska och arbetat inom vården, började han bedriva en egen verksamhet i Karlskoga i form av en pizzeria/restaurang. Nu har han alltså valt att satsa på ytterligare en ort.
-Att det blev Lindesberg beror delvis på att jag har många kompisar här och trivs i stan. Men sedan tycker jag att den här krogen är väldigt mysig och bra, den har allt det där jag söker, förklarar Aziz.
Vidare berättar han att verksamheten just nu rullar på enligt förre ägarens koncept.
-Men jag har naturligtvis lite planer för restaurangen också. Det handlar om lite nya idéer som jag hoppas skall bli något våra kunder uppskattar. Det handlar ändå om att rätta sig efter kunden. Är kunden nöjd, så är jag nöjd, säger Aziz Hosseini.
Under de få dagar som Aziz arbetat i Linde, har bemötandet varit mycket positivt.
-Många har kommit fram och välkomnat mig. En del har kramat mig också. Det känns väldigt roligt med ett sådant varmt bemötande, förklarar Aziz med ett brett leende.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).