Igår morse klockan 06:15 tog sig en grupp s k hackers in på grannkommunen Noras hemsida. Under knappt två timmar låg inkräktarnas ”signatur” kvar då besökare knappade in adressen i sin dator för att komma till Nora kommun. –Jag fick reda på det klockan 07:55 och då stängde vi helt enkelt ner webben helt för att ta hand om saken, kommenterar Jan Norlund, teknisk chef. Den grupp som attackerat Nora.se har även härjat runt på andra webbsajter i Sverige, bland annat Smittskyddsinstitutets. Exakt vad syftet med intrånget torde vara är oklart. De har efterlämnat sig ett meddelande där man i ett antifascistiskt framförhållande fått fram sitt budskap, förklarar Jan Norlund.
I Lindesberg visste man ännu inte om det inträffade i Nora när LindeNytt tar kontakt med ansvarig personal för webben. –Nej, det känner jag inte till. Men jag vet att Lindesberg inte fått påhälsning av dem. Vår säkerhet håller hög kvalitet och jag tror inte de skulle kunna ta sig in här, säger it-chef Bo Bäckman. Problemet som uppstått i Nora beror på att Microsofts webprodukter (i detta fall) var ”out of date”, dvs att produkten är gammal och har brister i säkerhet. Dock fanns en lösning på den säkerhetsbugg som gjort detta hackerangrepp möjligt. –I juni kom en patch (programtillägg som reparerar eventuella brister i programmet) som hade stoppat dessa hackers. Tyvärr föll det mellan stolarna då semestern börjat, säger Jan Norlund på Nora kommun.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.