Igår morse klockan 06:15 tog sig en grupp s k hackers in på grannkommunen Noras hemsida. Under knappt två timmar låg inkräktarnas ”signatur” kvar då besökare knappade in adressen i sin dator för att komma till Nora kommun. –Jag fick reda på det klockan 07:55 och då stängde vi helt enkelt ner webben helt för att ta hand om saken, kommenterar Jan Norlund, teknisk chef. Den grupp som attackerat Nora.se har även härjat runt på andra webbsajter i Sverige, bland annat Smittskyddsinstitutets. Exakt vad syftet med intrånget torde vara är oklart. De har efterlämnat sig ett meddelande där man i ett antifascistiskt framförhållande fått fram sitt budskap, förklarar Jan Norlund.
I Lindesberg visste man ännu inte om det inträffade i Nora när LindeNytt tar kontakt med ansvarig personal för webben. –Nej, det känner jag inte till. Men jag vet att Lindesberg inte fått påhälsning av dem. Vår säkerhet håller hög kvalitet och jag tror inte de skulle kunna ta sig in här, säger it-chef Bo Bäckman. Problemet som uppstått i Nora beror på att Microsofts webprodukter (i detta fall) var ”out of date”, dvs att produkten är gammal och har brister i säkerhet. Dock fanns en lösning på den säkerhetsbugg som gjort detta hackerangrepp möjligt. –I juni kom en patch (programtillägg som reparerar eventuella brister i programmet) som hade stoppat dessa hackers. Tyvärr föll det mellan stolarna då semestern börjat, säger Jan Norlund på Nora kommun.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.