Lord Horse vinner försök och final till Midsommarloppet. Mats Karlsson från Nora tränar medan Per Lennartsson skötte tömmarna. Foto: Timmy Lundegård

Noraseger i Midsommarloppet

Fri entré, väl använda gratisbussar och trettio plusgrader. Det var travfest på Fornaboda när banan arrangerade sina årliga midsommartävlingar, där publiken fyllde gräset med sin närvaro. Midsommarloppet stod som varje år i fokus, där kuskande Per Lennartsson tog sin fjärde dagsseger när han körde in Nora-hästen Lord Horse till en bekväm seger.

Det blev ett redigt midsommarfirande på Fornaboda under lördagen. Restaurangkön verkade aldrig ta slut och på stora delar av Fornabodas gräsmatta, så hittades allt från kompisgäng till finklädda familjer.

Att värmen höll sig runt trettio plusgrader lockade såklart många. Även om de tävlande hästarna skulle prestera stort i loppen, så meddelades det att det inte skulle vara någon större fara.

– Värmen är det nog inget större problem med för hästarna, om något så klarar de nog värmen bättre än oss i sulkyn och i stallarna. Skötarna och tränarna är också duktiga på att försörja hästarna med mycket vatten så det tror jag inte kommer att vara några problem, berättade dagens första vinnarkusk Andreas Lövdal som till vardags jobbar som hästskötare.

De gästande var förberedda för mycket sol. Foto: Timmy Lundegård

Med tävlingsdagen igång så lades det största fokuset på Midsommarloppet. Två försökslopp på kort distans där de sex främsta ekipagen fick tävla vidare i en final, senare under dagen. Trots en stark försöksseger av Nydalens Finity, så blev det den andra försöksvinnaren, Lord Horse, som stack ut efter en enkel spetsseger.

– Han tog i en hel del under hela loppet och även om tempot var uppskruvat, så var det hästen som själv ville springa så fort. Jag tyckte kanske själv att det gick lite väl fort men jag hade blivit tvungen att krångla en hel del med honom för att kunna köra snabbare. Det kändes inte värt det så jag lät honom trava på och lät honom känna sig som kung på banan, sade segerkusken Per Lennartsson som tidigare kvalat in en häst till finalen.

Lord Horse var pigg på bettet redan i uttagningsloppet. Foto: Timmy Lundegård

– Lord Horse var bra idag och hade en del sparat över mål, men jag var samtidigt väldigt nöjd med hästen i förra uttagningsloppet. Det är ett val mellan två bra vinnarchanser så det kommer att bli svårt att välja.

Valet för Eskilstunakusken landade till slut på Lord Horse som, trots ett tjugo meters tillägg i finalens voltlopp, spelades till en av finalens favoriter. Även i finalen slutade det med seger efter ett avgörande drag med varvet kvar, där Lennartsson valde att dra tåget i tredje spår och hålla sig utvändigt ledaren.

– Jag ville inte ha tilläggshästarna bakom mig när vi skulle börja öka i tempot och valde därför att gå framåt med varvet kvar till mål. Därifrån fick vi ledningen lagom mot slutsvängen och även om han nog inte hade krafter kvar för att kunna svara, så fanns krut för att kunna hålla farten ett tag till. Idag visade han att han var loppets starkaste häst och det är roligt för ägarna som får ha en sådan trotjänare som får vinna ett sånt här lopp, berättar Per Lennartsson.

Det var glada ägare som fick se sin Lord Horse vinna dubbelt under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

En fyrling till Lennartsson
Med segern i Midsommarloppet så tog kuskande Per Lennartsson sin fjärde dagsseger på Fornaboda. Han stod även för dagens största skrällseger, där han körde in Helios di Quattro till seger i den årliga Midsommarstayern efter ett stökigt lopp med många galopper.

– Det blev ett ordentligt störningsmoment för många i det bakre fältet efter 800 meter. Det var några hästar som kom åt sulkys och även jag hade en häst bakom mig som kom åt min sulky, så det blev att vi kollade runt så att alla stod på benen, säger Per Lennartsson som segrade efter en galopp från ledaren.

Per Lennartsson segrade i fyra lopp under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

– Väl i loppet är det som att min häst har som en liten broms som gör att han inte tar ut sig mer än nödvändigt, men segerförhoppningarna fanns ändå kvar. Vi var på väg att försöka utmana om ledningen när ledaren galopperar och det gör att min häst som stannar till, men det kändes ändå klart.

När det kommer till hemmahästarna så blev fick June Grace den främsta placeringen. Kuskande Suzanne Walterström gjorde ett försök att ta sig förbi sina konkurrenter på upploppet och tog sig till en femte plats. Leif Persson tränar.

Midsommarens vinnare:
Lopp 1:
Syster Gunnel – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,81
Lopp 2: Lovely Concord – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 6,50
Lopp 3: Nydalens Finity – Ralf Karlstedt – 9,36
Lopp 4: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 2,22
Lopp 5: Helios di Quattro – Per Lennartsson (Conny Johansson) – 15,50
Lopp 6: Harpy – Per Lennartsson (Robert Bergh) – 4,03
Lopp 7: Kennedy Boko – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,41
Lopp 8: Haugestad Duft – Ole Bakkevold Reime (Knut Arne Ödegaard) – 4,18
Lopp 9: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 4,42
Lopp 10: Global Certificate – Victor Rosleff (Peter I Eriksson) – 9,73
Lopp 11: Edforever – Magnus Jakobsson (Ulf Stenströmer) – 3,40

Publicerad 25 juni 2022 klockan 19:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Amelie Boson och Emilia Nylin välkomnar alla till en ny säsong av Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.

29 juli 2026 klockan 09:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-08-07 14:28