Lord Horse vinner försök och final till Midsommarloppet. Mats Karlsson från Nora tränar medan Per Lennartsson skötte tömmarna. Foto: Timmy Lundegård

Noraseger i Midsommarloppet

Fri entré, väl använda gratisbussar och trettio plusgrader. Det var travfest på Fornaboda när banan arrangerade sina årliga midsommartävlingar, där publiken fyllde gräset med sin närvaro. Midsommarloppet stod som varje år i fokus, där kuskande Per Lennartsson tog sin fjärde dagsseger när han körde in Nora-hästen Lord Horse till en bekväm seger.

Det blev ett redigt midsommarfirande på Fornaboda under lördagen. Restaurangkön verkade aldrig ta slut och på stora delar av Fornabodas gräsmatta, så hittades allt från kompisgäng till finklädda familjer.

Att värmen höll sig runt trettio plusgrader lockade såklart många. Även om de tävlande hästarna skulle prestera stort i loppen, så meddelades det att det inte skulle vara någon större fara.

– Värmen är det nog inget större problem med för hästarna, om något så klarar de nog värmen bättre än oss i sulkyn och i stallarna. Skötarna och tränarna är också duktiga på att försörja hästarna med mycket vatten så det tror jag inte kommer att vara några problem, berättade dagens första vinnarkusk Andreas Lövdal som till vardags jobbar som hästskötare.

De gästande var förberedda för mycket sol. Foto: Timmy Lundegård

Med tävlingsdagen igång så lades det största fokuset på Midsommarloppet. Två försökslopp på kort distans där de sex främsta ekipagen fick tävla vidare i en final, senare under dagen. Trots en stark försöksseger av Nydalens Finity, så blev det den andra försöksvinnaren, Lord Horse, som stack ut efter en enkel spetsseger.

– Han tog i en hel del under hela loppet och även om tempot var uppskruvat, så var det hästen som själv ville springa så fort. Jag tyckte kanske själv att det gick lite väl fort men jag hade blivit tvungen att krångla en hel del med honom för att kunna köra snabbare. Det kändes inte värt det så jag lät honom trava på och lät honom känna sig som kung på banan, sade segerkusken Per Lennartsson som tidigare kvalat in en häst till finalen.

Lord Horse var pigg på bettet redan i uttagningsloppet. Foto: Timmy Lundegård

– Lord Horse var bra idag och hade en del sparat över mål, men jag var samtidigt väldigt nöjd med hästen i förra uttagningsloppet. Det är ett val mellan två bra vinnarchanser så det kommer att bli svårt att välja.

Valet för Eskilstunakusken landade till slut på Lord Horse som, trots ett tjugo meters tillägg i finalens voltlopp, spelades till en av finalens favoriter. Även i finalen slutade det med seger efter ett avgörande drag med varvet kvar, där Lennartsson valde att dra tåget i tredje spår och hålla sig utvändigt ledaren.

– Jag ville inte ha tilläggshästarna bakom mig när vi skulle börja öka i tempot och valde därför att gå framåt med varvet kvar till mål. Därifrån fick vi ledningen lagom mot slutsvängen och även om han nog inte hade krafter kvar för att kunna svara, så fanns krut för att kunna hålla farten ett tag till. Idag visade han att han var loppets starkaste häst och det är roligt för ägarna som får ha en sådan trotjänare som får vinna ett sånt här lopp, berättar Per Lennartsson.

Det var glada ägare som fick se sin Lord Horse vinna dubbelt under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

En fyrling till Lennartsson
Med segern i Midsommarloppet så tog kuskande Per Lennartsson sin fjärde dagsseger på Fornaboda. Han stod även för dagens största skrällseger, där han körde in Helios di Quattro till seger i den årliga Midsommarstayern efter ett stökigt lopp med många galopper.

– Det blev ett ordentligt störningsmoment för många i det bakre fältet efter 800 meter. Det var några hästar som kom åt sulkys och även jag hade en häst bakom mig som kom åt min sulky, så det blev att vi kollade runt så att alla stod på benen, säger Per Lennartsson som segrade efter en galopp från ledaren.

Per Lennartsson segrade i fyra lopp under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

– Väl i loppet är det som att min häst har som en liten broms som gör att han inte tar ut sig mer än nödvändigt, men segerförhoppningarna fanns ändå kvar. Vi var på väg att försöka utmana om ledningen när ledaren galopperar och det gör att min häst som stannar till, men det kändes ändå klart.

När det kommer till hemmahästarna så blev fick June Grace den främsta placeringen. Kuskande Suzanne Walterström gjorde ett försök att ta sig förbi sina konkurrenter på upploppet och tog sig till en femte plats. Leif Persson tränar.

Midsommarens vinnare:
Lopp 1:
Syster Gunnel – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,81
Lopp 2: Lovely Concord – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 6,50
Lopp 3: Nydalens Finity – Ralf Karlstedt – 9,36
Lopp 4: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 2,22
Lopp 5: Helios di Quattro – Per Lennartsson (Conny Johansson) – 15,50
Lopp 6: Harpy – Per Lennartsson (Robert Bergh) – 4,03
Lopp 7: Kennedy Boko – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,41
Lopp 8: Haugestad Duft – Ole Bakkevold Reime (Knut Arne Ödegaard) – 4,18
Lopp 9: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 4,42
Lopp 10: Global Certificate – Victor Rosleff (Peter I Eriksson) – 9,73
Lopp 11: Edforever – Magnus Jakobsson (Ulf Stenströmer) – 3,40

Publicerad 25 juni 2022 klockan 19:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-04-14 07:48