Lord Horse vinner försök och final till Midsommarloppet. Mats Karlsson från Nora tränar medan Per Lennartsson skötte tömmarna. Foto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln

Noraseger i Midsommarloppet

Fri entré, väl använda gratisbussar och trettio plusgrader. Det var travfest på Fornaboda när banan arrangerade sina årliga midsommartävlingar, där publiken fyllde gräset med sin närvaro. Midsommarloppet stod som varje år i fokus, där kuskande Per Lennartsson tog sin fjärde dagsseger när han körde in Nora-hästen Lord Horse till en bekväm seger.

Annons

Det blev ett redigt midsommarfirande på Fornaboda under lördagen. Restaurangkön verkade aldrig ta slut och på stora delar av Fornabodas gräsmatta, så hittades allt från kompisgäng till finklädda familjer.

Att värmen höll sig runt trettio plusgrader lockade såklart många. Även om de tävlande hästarna skulle prestera stort i loppen, så meddelades det att det inte skulle vara någon större fara.

– Värmen är det nog inget större problem med för hästarna, om något så klarar de nog värmen bättre än oss i sulkyn och i stallarna. Skötarna och tränarna är också duktiga på att försörja hästarna med mycket vatten så det tror jag inte kommer att vara några problem, berättade dagens första vinnarkusk Andreas Lövdal som till vardags jobbar som hästskötare.

De gästande var förberedda för mycket sol. Foto: Timmy Lundegård

Med tävlingsdagen igång så lades det största fokuset på Midsommarloppet. Två försökslopp på kort distans där de sex främsta ekipagen fick tävla vidare i en final, senare under dagen. Trots en stark försöksseger av Nydalens Finity, så blev det den andra försöksvinnaren, Lord Horse, som stack ut efter en enkel spetsseger.

– Han tog i en hel del under hela loppet och även om tempot var uppskruvat, så var det hästen som själv ville springa så fort. Jag tyckte kanske själv att det gick lite väl fort men jag hade blivit tvungen att krångla en hel del med honom för att kunna köra snabbare. Det kändes inte värt det så jag lät honom trava på och lät honom känna sig som kung på banan, sade segerkusken Per Lennartsson som tidigare kvalat in en häst till finalen.

Lord Horse var pigg på bettet redan i uttagningsloppet. Foto: Timmy Lundegård

– Lord Horse var bra idag och hade en del sparat över mål, men jag var samtidigt väldigt nöjd med hästen i förra uttagningsloppet. Det är ett val mellan två bra vinnarchanser så det kommer att bli svårt att välja.

Valet för Eskilstunakusken landade till slut på Lord Horse som, trots ett tjugo meters tillägg i finalens voltlopp, spelades till en av finalens favoriter. Även i finalen slutade det med seger efter ett avgörande drag med varvet kvar, där Lennartsson valde att dra tåget i tredje spår och hålla sig utvändigt ledaren.

– Jag ville inte ha tilläggshästarna bakom mig när vi skulle börja öka i tempot och valde därför att gå framåt med varvet kvar till mål. Därifrån fick vi ledningen lagom mot slutsvängen och även om han nog inte hade krafter kvar för att kunna svara, så fanns krut för att kunna hålla farten ett tag till. Idag visade han att han var loppets starkaste häst och det är roligt för ägarna som får ha en sådan trotjänare som får vinna ett sånt här lopp, berättar Per Lennartsson.

Det var glada ägare som fick se sin Lord Horse vinna dubbelt under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

En fyrling till Lennartsson
Med segern i Midsommarloppet så tog kuskande Per Lennartsson sin fjärde dagsseger på Fornaboda. Han stod även för dagens största skrällseger, där han körde in Helios di Quattro till seger i den årliga Midsommarstayern efter ett stökigt lopp med många galopper.

– Det blev ett ordentligt störningsmoment för många i det bakre fältet efter 800 meter. Det var några hästar som kom åt sulkys och även jag hade en häst bakom mig som kom åt min sulky, så det blev att vi kollade runt så att alla stod på benen, säger Per Lennartsson som segrade efter en galopp från ledaren.

Per Lennartsson segrade i fyra lopp under lördagen. Foto: Timmy Lundegård

– Väl i loppet är det som att min häst har som en liten broms som gör att han inte tar ut sig mer än nödvändigt, men segerförhoppningarna fanns ändå kvar. Vi var på väg att försöka utmana om ledningen när ledaren galopperar och det gör att min häst som stannar till, men det kändes ändå klart.

När det kommer till hemmahästarna så blev fick June Grace den främsta placeringen. Kuskande Suzanne Walterström gjorde ett försök att ta sig förbi sina konkurrenter på upploppet och tog sig till en femte plats. Leif Persson tränar.

Midsommarens vinnare:
Lopp 1:
Syster Gunnel – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,81
Lopp 2: Lovely Concord – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 6,50
Lopp 3: Nydalens Finity – Ralf Karlstedt – 9,36
Lopp 4: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 2,22
Lopp 5: Helios di Quattro – Per Lennartsson (Conny Johansson) – 15,50
Lopp 6: Harpy – Per Lennartsson (Robert Bergh) – 4,03
Lopp 7: Kennedy Boko – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,41
Lopp 8: Haugestad Duft – Ole Bakkevold Reime (Knut Arne Ödegaard) – 4,18
Lopp 9: Lord Horse – Per Lennartsson (Mats Karlsson) – 4,42
Lopp 10: Global Certificate – Victor Rosleff (Peter I Eriksson) – 9,73
Lopp 11: Edforever – Magnus Jakobsson (Ulf Stenströmer) – 3,40

Publicerad 25 juni 2022 klockan 19:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Granhult i Gammelbo. Foto: Privat

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).

4 november 2026 klockan 16:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora ...

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi ...

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, ...

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet...
30 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. ...
30 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 ...
29 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer...
21 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta ...
20 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-11-04 23:49