Bergslagens Kommunalteknik meddelar idag, att man kommer att stänga av korsningen Kungsgatan/Bergsmansgatan för all fordonstrafik under en längre tid. Detta med anledning av ett ledningsarbete som skall utföras där.
Arbetet i korsningen kommer att påbörjas i slutet av vecka 7, dvs i nästa vecka, och slutföras i slutet av vecka 10. Driftchef Kjell Karlsson, BKT, meddelar att arbetet man skall utföra, kommer att innebära stora förbättringar på ett tidigare gissel: dagvattnet.
-Vi kommer helt enkelt dra en ny ledning för dagvattnet. Som det har visat sig förr, så klarar inte den nuvarande ledningen att ta hand om allt vatten som samlas i området under kraftigt regn. En ny ledning är därför ett måste för att slippa sådana problem i fortsättningen, berättar Kjell.
Arbetet utförs med en teknik som helt enkelt trycker en ny ledning genom marken. Man kommer därför inte att behöva gräva ner ledningen, som annars är brukligt.
-Med en speciell maskin, trycker vi oss fram genom marken istället för att gräva. Eftersom det är en grusås torde det ske ganska obehindrat, säger Kjell Karlsson.
All fordonstrafik kommer att hänvisas till Norrtullsgatan under tiden som arbetet pågår. Fotgängare kommer ej hindras av arbetet. BKT informerar också att bussresenärer som skall till badhuset kommer att släppas av vid tivoliplanen istället.
Boende i området kommer att informeras per brev och övriga frågor besvaras av arbetsledare Fredrik Edin på telefon 070-513 35 49.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.