Bergslagens Kommunalteknik meddelar idag, att man kommer att stänga av korsningen Kungsgatan/Bergsmansgatan för all fordonstrafik under en längre tid. Detta med anledning av ett ledningsarbete som skall utföras där.
Arbetet i korsningen kommer att påbörjas i slutet av vecka 7, dvs i nästa vecka, och slutföras i slutet av vecka 10. Driftchef Kjell Karlsson, BKT, meddelar att arbetet man skall utföra, kommer att innebära stora förbättringar på ett tidigare gissel: dagvattnet.
-Vi kommer helt enkelt dra en ny ledning för dagvattnet. Som det har visat sig förr, så klarar inte den nuvarande ledningen att ta hand om allt vatten som samlas i området under kraftigt regn. En ny ledning är därför ett måste för att slippa sådana problem i fortsättningen, berättar Kjell.
Arbetet utförs med en teknik som helt enkelt trycker en ny ledning genom marken. Man kommer därför inte att behöva gräva ner ledningen, som annars är brukligt.
-Med en speciell maskin, trycker vi oss fram genom marken istället för att gräva. Eftersom det är en grusås torde det ske ganska obehindrat, säger Kjell Karlsson.
All fordonstrafik kommer att hänvisas till Norrtullsgatan under tiden som arbetet pågår. Fotgängare kommer ej hindras av arbetet. BKT informerar också att bussresenärer som skall till badhuset kommer att släppas av vid tivoliplanen istället.
Boende i området kommer att informeras per brev och övriga frågor besvaras av arbetsledare Fredrik Edin på telefon 070-513 35 49.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.