Bergslagens Kommunalteknik meddelar idag, att man kommer att stänga av korsningen Kungsgatan/Bergsmansgatan för all fordonstrafik under en längre tid. Detta med anledning av ett ledningsarbete som skall utföras där.
Arbetet i korsningen kommer att påbörjas i slutet av vecka 7, dvs i nästa vecka, och slutföras i slutet av vecka 10. Driftchef Kjell Karlsson, BKT, meddelar att arbetet man skall utföra, kommer att innebära stora förbättringar på ett tidigare gissel: dagvattnet.
-Vi kommer helt enkelt dra en ny ledning för dagvattnet. Som det har visat sig förr, så klarar inte den nuvarande ledningen att ta hand om allt vatten som samlas i området under kraftigt regn. En ny ledning är därför ett måste för att slippa sådana problem i fortsättningen, berättar Kjell.
Arbetet utförs med en teknik som helt enkelt trycker en ny ledning genom marken. Man kommer därför inte att behöva gräva ner ledningen, som annars är brukligt.
-Med en speciell maskin, trycker vi oss fram genom marken istället för att gräva. Eftersom det är en grusås torde det ske ganska obehindrat, säger Kjell Karlsson.
All fordonstrafik kommer att hänvisas till Norrtullsgatan under tiden som arbetet pågår. Fotgängare kommer ej hindras av arbetet. BKT informerar också att bussresenärer som skall till badhuset kommer att släppas av vid tivoliplanen istället.
Boende i området kommer att informeras per brev och övriga frågor besvaras av arbetsledare Fredrik Edin på telefon 070-513 35 49.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.