Som vi tidigare kunnat berätta så är Göransonska Gården till salu. Svenska Mäklargruppen har fått i uppdrag att finna en ny ägare och har till och med lyckats med konststycket att intressera människor utanför landets gränser. I Norge.
Allt började med en stor artikel i Norges största dagstidning VG (Verdens Gang). Där uppmärksammades gamla kulturhistoriska byggnader i trakterna av Gyttorp och Guldsmedshyttan. Och kort efter att numret nått ut i butikerna, så började telefonen ringa hos Bengt Lindberg på Svenska Mäklargruppen i Örebro.
-Det var ungefär ett 20-tal norrmän som hörde av sig och i samband med det berättade jag naturligtvis också om Göransonska Gården i Lindesberg. En norska fastnade för fastigheten men det har inte blivit mer än ett visat intresse, berättar Bengt.
Men mäklarfirman bedömer ändå läget som bra. Det finns nämligen en mycket intresserad person som har varit och tittat på fastigheten.
-Det är en man i Nora och han kommer att titta på fastigheten igen tillsammans med en person som är kunnig på området gamla fastigheter, förklarar Bengt Lindberg.
Enligt uppgift önskar denne spekulant bedriva någon form av utbildningsverksamhet i en av de lokaler som ingår i hela fastigheten.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.