Mio och Dagfinn Aarum segrade Lennart Arvidssons Minneslopp. Foto: Timmy Lundegård

Norsk uppvisning på Fornaboda Travbana

Det bjöds på kvalitetsfyllda lopp under Fornaboda Travbanas tisdagslunch. Flera V75-hästar sökte formen och gästade dessutom vinnarcirkeln direkt efter sitt körda lopp. Förutom höga farter bjöds det även på många galopper, där många ledande hästar fick sina vinstchanser förstörda.

Lennarts dotter ”Anki” (t.v.) på plats. Foto: Timmy Lundegård

Även om startlistorna inte var fyllda till bredden, så bjöd tisdagslunchen på hög kvalitet som förgyllde dagen på Fornaboda. Flertalet hästar som tidigare har hittats på V75, eller som laddar mot tyngre uppgifter, hittades på ”Sveriges grönaste travbana” under lunchen. Publiken fick även chansen att se dessa varmblodstravare i vinnarcirkeln.

Huvudloppet för dagen var däremot kallblod. För fjärde året i rad så kördes Lennart Arvidssons Minneslopp, detta för att hedra ”Rya Arvid”, en av Fornabodas tidigare framgångsrika A-tränare.

Den norska hästen Mio såg länge ut att ha allt under kontroll av loppet, men slog på galopp precis innan den sista svängen. Hästen ställde sig snabbt men snubblade direkt över till en ny galopp, trots detta kunde sexåringen utmana om segern mot mer rutinerade hästar på upploppet. Hästen hade den bästa farten på upploppet och gick mot en säker seger, trots de dubbla galopperna.

– Det blev ett lite för tufft tempo för honom i ledningen, samtidigt som de mer rutinerade hästarna på tillägg kom upp på utsidan. Hästen har mycket kapacitet, så vid första galoppen så var jag inte så rädd av att loppet hade gått förlorat. När en ny galopp kom direkt därefter började jag däremot bli lite orolig, säger vinnarkusken Dagfinn Aarum i vinnarcirkeln.

Mio och Dagfinn Aarum innan start. Foto: Timmy Lundegård

– Han hittade stilen igen och när han började att utmana konkurrenterna på upploppet, så kändes det som att det bara var en ny galopp som kunde förstöra segern. Det är en jättefin häst som trots bara tolv gjorda lopp, har mycket kapacitet.

Fler imponerande vinnare hittades redan i loppet därefter. Den tvåfaldiga V75-vinnaren Cyrano de B. gästade Fornaboda, i ett försök att hitta tillbaka till sin tidigare toppform som har hjälpt hästen till lite över 800 000 kronor insprunget. Med sin tränare Per Lennartsson i sulkyn släpptes duon snabbt till ledningen, väl där blev det en ren uppvisning på upploppet.

– Det tar några femtio meter innan han får upp farten, så att vi kunde släppas till ledningen så pass tidigt var såklart tacksamt.

– Han var riktigt bra idag. Det största pluset känner jag däremot är att han visar att han är på väg tillbaka, då han har varit svår att få tillbaka i tävlingsform. Jag vet faktiskt inte varför han har tagit den långa tiden att komma tillbaka, men han har bra kapacitet och det är nog inte omöjligt att vi snart kan börja ladda för V75 igen, sade vinnarkusken.

Cyrano de B kördes i ledningen. Foto: Timmy Lundegård

Galoppdramatiken fortsatte – Sex diskade hästar i samma lopp.
Det bjöds på mycket galopper under tävlingsdagen, samtliga med olika orsaker. I det sjunde loppet blev upp till sex hästar diskvalificerade för galopper, därav Gateruds Nylon som hade ledningen inför upploppets början.

Galoppen underlättade däremot för Åbykusken Dwight Pieters, som fanns placerad på utsidan och kunde enkelt överta ledningen. Därifrån kunde han med den norsktränade hästen Fourfiveseconds, köra in dagens största skräll.

– Helt förvånad är jag inte. Tränaren hade gett positiva rapporter inför starten, men att ledaren galopperade hjälpte såklart det också.

Även i det nionde loppet blev det dramatik framåt upploppet. Hemmahästen Käbb’s Valente kördes snabbt till ledningen och såg ut att gå mot en behaglig seger, när upploppet närmade sig. Men efter ett inledande högt tempo i loppet, började den ledande 50-oddsaren att känna sig trött.

– Jag försökte att rycka av huvan in på upploppet men den lossnade inte. Jag försökte på nytt att rycka huvan, vilket gjorde att hästen snubblade till och galopperade, berättar körande Marita Gustafsson.

Istället blev det kamp mellan två Örebrohästar om segern, där The Secret passerade mållinjen först. Detta med Cay Mäkinen från Eskilstuna.

Upploppsduell där The Secret (nr 6) segrar före Engla S.S. (nr 7). Foto: Timmy Lundegård

– Jag fick inte direkt några körorder. Jag fick däremot veta att hästen har lätt till galopp och att den kan galoppera när som helst. Det blev ett passande lopp för oss, framför allt med lite flyt på upploppet där ledaren galopperade. Jag tror inte att vi hade hunnit ikapp om den inte hade gjort det, samtidigt måste man ha lite flyt för att kunna vinna lopp.

I samma lopp placerade sig hemmahästen Miss Sharon som fyra, vilket blev den främsta placeringen för hemmahästarna. Hemmakusken Suzanne Walterström körde till fjärde platsen.

– I det stora hela är vi nöjda. Hon var rätt seg under det första varvet men då gick det också rätt fort där framme. Hon var duktig och fick med sig bra pengar i slutändan, medan Suzanne gjorde vad hon kunde i sulkyn. Vi hade såklart önskat ett mildare tempo på det inledande varvet, men i det stora hela så är vi nöjda, berättar hästens tränare Kerstin Hell.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Pappajonnys Ilse – Andreas Lövdal (Mikael Eriksson) – 2,37
Lopp 2: Mio – Dagfinn Aarum (Hovel Helmen) – 1,41
Lopp 3: Cyrano de B. – Per Lennartsson – 2,63
Lopp 4: Juni Rapid – Anders Svanstedt – 3,89
Lopp 5: Livingstone – Petter Karlsson – 3,81
Lopp 6: Charter Party – Tom Horpestad – 11,36
Lopp 7: Fourfiveseconds – Dwight Pieters (Tom Forkerud) – 48,73
Lopp 8: Gone Fishing – Mats E Djuse (Robert Bergh) – 8,19
Lopp 9: The Secret – Cay Mäkinen (Kenneth L T Nilsson) – 14,28
Lopp 10: Yash – Veronika Karlsson (Peter Törnqvist) – 24,45

Publik: 220 personer
Nästa tävlingsdag: Torsdag den 5:e augusti med första start kl. 12.20. Biljetter köpes genom tickster.com (följ länk).

Publicerad 27 juli 2021 klockan 19:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.

23 april 2026 klockan 13:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-04-23 21:01