Mio och Dagfinn Aarum segrade Lennart Arvidssons Minneslopp. Foto: Timmy Lundegård

Norsk uppvisning på Fornaboda Travbana

Det bjöds på kvalitetsfyllda lopp under Fornaboda Travbanas tisdagslunch. Flera V75-hästar sökte formen och gästade dessutom vinnarcirkeln direkt efter sitt körda lopp. Förutom höga farter bjöds det även på många galopper, där många ledande hästar fick sina vinstchanser förstörda.

Lennarts dotter ”Anki” (t.v.) på plats. Foto: Timmy Lundegård

Även om startlistorna inte var fyllda till bredden, så bjöd tisdagslunchen på hög kvalitet som förgyllde dagen på Fornaboda. Flertalet hästar som tidigare har hittats på V75, eller som laddar mot tyngre uppgifter, hittades på ”Sveriges grönaste travbana” under lunchen. Publiken fick även chansen att se dessa varmblodstravare i vinnarcirkeln.

Huvudloppet för dagen var däremot kallblod. För fjärde året i rad så kördes Lennart Arvidssons Minneslopp, detta för att hedra ”Rya Arvid”, en av Fornabodas tidigare framgångsrika A-tränare.

Den norska hästen Mio såg länge ut att ha allt under kontroll av loppet, men slog på galopp precis innan den sista svängen. Hästen ställde sig snabbt men snubblade direkt över till en ny galopp, trots detta kunde sexåringen utmana om segern mot mer rutinerade hästar på upploppet. Hästen hade den bästa farten på upploppet och gick mot en säker seger, trots de dubbla galopperna.

– Det blev ett lite för tufft tempo för honom i ledningen, samtidigt som de mer rutinerade hästarna på tillägg kom upp på utsidan. Hästen har mycket kapacitet, så vid första galoppen så var jag inte så rädd av att loppet hade gått förlorat. När en ny galopp kom direkt därefter började jag däremot bli lite orolig, säger vinnarkusken Dagfinn Aarum i vinnarcirkeln.

Mio och Dagfinn Aarum innan start. Foto: Timmy Lundegård

– Han hittade stilen igen och när han började att utmana konkurrenterna på upploppet, så kändes det som att det bara var en ny galopp som kunde förstöra segern. Det är en jättefin häst som trots bara tolv gjorda lopp, har mycket kapacitet.

Fler imponerande vinnare hittades redan i loppet därefter. Den tvåfaldiga V75-vinnaren Cyrano de B. gästade Fornaboda, i ett försök att hitta tillbaka till sin tidigare toppform som har hjälpt hästen till lite över 800 000 kronor insprunget. Med sin tränare Per Lennartsson i sulkyn släpptes duon snabbt till ledningen, väl där blev det en ren uppvisning på upploppet.

– Det tar några femtio meter innan han får upp farten, så att vi kunde släppas till ledningen så pass tidigt var såklart tacksamt.

– Han var riktigt bra idag. Det största pluset känner jag däremot är att han visar att han är på väg tillbaka, då han har varit svår att få tillbaka i tävlingsform. Jag vet faktiskt inte varför han har tagit den långa tiden att komma tillbaka, men han har bra kapacitet och det är nog inte omöjligt att vi snart kan börja ladda för V75 igen, sade vinnarkusken.

Cyrano de B kördes i ledningen. Foto: Timmy Lundegård

Galoppdramatiken fortsatte – Sex diskade hästar i samma lopp.
Det bjöds på mycket galopper under tävlingsdagen, samtliga med olika orsaker. I det sjunde loppet blev upp till sex hästar diskvalificerade för galopper, därav Gateruds Nylon som hade ledningen inför upploppets början.

Galoppen underlättade däremot för Åbykusken Dwight Pieters, som fanns placerad på utsidan och kunde enkelt överta ledningen. Därifrån kunde han med den norsktränade hästen Fourfiveseconds, köra in dagens största skräll.

– Helt förvånad är jag inte. Tränaren hade gett positiva rapporter inför starten, men att ledaren galopperade hjälpte såklart det också.

Även i det nionde loppet blev det dramatik framåt upploppet. Hemmahästen Käbb’s Valente kördes snabbt till ledningen och såg ut att gå mot en behaglig seger, när upploppet närmade sig. Men efter ett inledande högt tempo i loppet, började den ledande 50-oddsaren att känna sig trött.

– Jag försökte att rycka av huvan in på upploppet men den lossnade inte. Jag försökte på nytt att rycka huvan, vilket gjorde att hästen snubblade till och galopperade, berättar körande Marita Gustafsson.

Istället blev det kamp mellan två Örebrohästar om segern, där The Secret passerade mållinjen först. Detta med Cay Mäkinen från Eskilstuna.

Upploppsduell där The Secret (nr 6) segrar före Engla S.S. (nr 7). Foto: Timmy Lundegård

– Jag fick inte direkt några körorder. Jag fick däremot veta att hästen har lätt till galopp och att den kan galoppera när som helst. Det blev ett passande lopp för oss, framför allt med lite flyt på upploppet där ledaren galopperade. Jag tror inte att vi hade hunnit ikapp om den inte hade gjort det, samtidigt måste man ha lite flyt för att kunna vinna lopp.

I samma lopp placerade sig hemmahästen Miss Sharon som fyra, vilket blev den främsta placeringen för hemmahästarna. Hemmakusken Suzanne Walterström körde till fjärde platsen.

– I det stora hela är vi nöjda. Hon var rätt seg under det första varvet men då gick det också rätt fort där framme. Hon var duktig och fick med sig bra pengar i slutändan, medan Suzanne gjorde vad hon kunde i sulkyn. Vi hade såklart önskat ett mildare tempo på det inledande varvet, men i det stora hela så är vi nöjda, berättar hästens tränare Kerstin Hell.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Pappajonnys Ilse – Andreas Lövdal (Mikael Eriksson) – 2,37
Lopp 2: Mio – Dagfinn Aarum (Hovel Helmen) – 1,41
Lopp 3: Cyrano de B. – Per Lennartsson – 2,63
Lopp 4: Juni Rapid – Anders Svanstedt – 3,89
Lopp 5: Livingstone – Petter Karlsson – 3,81
Lopp 6: Charter Party – Tom Horpestad – 11,36
Lopp 7: Fourfiveseconds – Dwight Pieters (Tom Forkerud) – 48,73
Lopp 8: Gone Fishing – Mats E Djuse (Robert Bergh) – 8,19
Lopp 9: The Secret – Cay Mäkinen (Kenneth L T Nilsson) – 14,28
Lopp 10: Yash – Veronika Karlsson (Peter Törnqvist) – 24,45

Publik: 220 personer
Nästa tävlingsdag: Torsdag den 5:e augusti med första start kl. 12.20. Biljetter köpes genom tickster.com (följ länk).

Publicerad 27 juli 2021 klockan 19:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Storåskolans Nicola Hedlund fick årets pris av Barn- och utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.

11 juni 2026 klockan 20:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-06-25 21:43