På lördag vrider Löa tillbaka tiden sisådär en 50-60 år och hela byn blir nostalgisk oavsett vilken generation man tillhör. Byns bygdegårdsförening och Annas Kafé arrangerar nu en Nostalgifest för andra året i rad.- Nostalgifesten är här för att stanna – och växa, konstaterar Johnny Nielsen.
2012 var premiäråret. Trots att arrangören hade världens otur med vädret, så ansåg man ändå att det blev väldigt lyckat. Cirka 300 personer trotsade regnet och bjöd upp till dans på kvällen när själva bil- och mc-träffen var avklarad.
– Det är ju en väldigt bra siffra med tanke på vädret, så blir det bara fint väder nu så kommer det garanterat bli en riktig höjdare, säger Johnny Nielsen som tillsammans med Thomas Swed ansvarar för nostalgifesten i Löa.
Duon är övertygade om att nostalgitemat i Löa kommer att växa och sprida sig ut i landet. Det här är bara början på något stort.
– Vi märker redan nu att intresset växer. Därför ser vi alla chanser att utveckla festen och i år ser vi till att dagen blir mer av en familjetillställning där alla åldrar har något kul att göra. För barnen har vi ordnat fram hoppborgar.
Bil- och mc-träffen är en regelrätt utställning som har plats för ca 500 fordon. Pris kommer delas ut till bästa bil och dessutom till bästa klädsel. Då talar man inte om bilens interiör.
– Vi uppmuntrar alla att klä sig tidenligt och den som gör det bäst kommer att få ett pris, säger Johnny Nielsen.
Nostalgidagen i Löa är uppdelad i dag och kväll. På dagen arrangeras själva motorträffen med allt vad det innebär och på kvällen blir det inriktat på nöje och då är det 18 år som gäller för att vara med.
– Det blir dans och Rock n´Roll hela kvällen. Stockholmsbandet The Fairlines ställer upp i år igen så det kommer bli riktigt bra drag, avslutar Nielsen.
Mer info finns på http://www.annaskafe.se/pagang.html
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.