På lördag vrider Löa tillbaka tiden sisådär en 50-60 år och hela byn blir nostalgisk oavsett vilken generation man tillhör. Byns bygdegårdsförening och Annas Kafé arrangerar nu en Nostalgifest för andra året i rad.- Nostalgifesten är här för att stanna – och växa, konstaterar Johnny Nielsen.
2012 var premiäråret. Trots att arrangören hade världens otur med vädret, så ansåg man ändå att det blev väldigt lyckat. Cirka 300 personer trotsade regnet och bjöd upp till dans på kvällen när själva bil- och mc-träffen var avklarad.
– Det är ju en väldigt bra siffra med tanke på vädret, så blir det bara fint väder nu så kommer det garanterat bli en riktig höjdare, säger Johnny Nielsen som tillsammans med Thomas Swed ansvarar för nostalgifesten i Löa.
Duon är övertygade om att nostalgitemat i Löa kommer att växa och sprida sig ut i landet. Det här är bara början på något stort.
– Vi märker redan nu att intresset växer. Därför ser vi alla chanser att utveckla festen och i år ser vi till att dagen blir mer av en familjetillställning där alla åldrar har något kul att göra. För barnen har vi ordnat fram hoppborgar.
Bil- och mc-träffen är en regelrätt utställning som har plats för ca 500 fordon. Pris kommer delas ut till bästa bil och dessutom till bästa klädsel. Då talar man inte om bilens interiör.
– Vi uppmuntrar alla att klä sig tidenligt och den som gör det bäst kommer att få ett pris, säger Johnny Nielsen.
Nostalgidagen i Löa är uppdelad i dag och kväll. På dagen arrangeras själva motorträffen med allt vad det innebär och på kvällen blir det inriktat på nöje och då är det 18 år som gäller för att vara med.
– Det blir dans och Rock n´Roll hela kvällen. Stockholmsbandet The Fairlines ställer upp i år igen så det kommer bli riktigt bra drag, avslutar Nielsen.
Mer info finns på http://www.annaskafe.se/pagang.html
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.