På lördag vrider Löa tillbaka tiden sisådär en 50-60 år och hela byn blir nostalgisk oavsett vilken generation man tillhör. Byns bygdegårdsförening och Annas Kafé arrangerar nu en Nostalgifest för andra året i rad.- Nostalgifesten är här för att stanna – och växa, konstaterar Johnny Nielsen.
2012 var premiäråret. Trots att arrangören hade världens otur med vädret, så ansåg man ändå att det blev väldigt lyckat. Cirka 300 personer trotsade regnet och bjöd upp till dans på kvällen när själva bil- och mc-träffen var avklarad.
– Det är ju en väldigt bra siffra med tanke på vädret, så blir det bara fint väder nu så kommer det garanterat bli en riktig höjdare, säger Johnny Nielsen som tillsammans med Thomas Swed ansvarar för nostalgifesten i Löa.
Duon är övertygade om att nostalgitemat i Löa kommer att växa och sprida sig ut i landet. Det här är bara början på något stort.
– Vi märker redan nu att intresset växer. Därför ser vi alla chanser att utveckla festen och i år ser vi till att dagen blir mer av en familjetillställning där alla åldrar har något kul att göra. För barnen har vi ordnat fram hoppborgar.
Bil- och mc-träffen är en regelrätt utställning som har plats för ca 500 fordon. Pris kommer delas ut till bästa bil och dessutom till bästa klädsel. Då talar man inte om bilens interiör.
– Vi uppmuntrar alla att klä sig tidenligt och den som gör det bäst kommer att få ett pris, säger Johnny Nielsen.
Nostalgidagen i Löa är uppdelad i dag och kväll. På dagen arrangeras själva motorträffen med allt vad det innebär och på kvällen blir det inriktat på nöje och då är det 18 år som gäller för att vara med.
– Det blir dans och Rock n´Roll hela kvällen. Stockholmsbandet The Fairlines ställer upp i år igen så det kommer bli riktigt bra drag, avslutar Nielsen.
Mer info finns på http://www.annaskafe.se/pagang.html
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.