I början på november arrangeras November-Festivalen i Lindesberg i vanlig ordning. I år har man lagt arrangemanget något tidigare än vanligt, detta på grund av att huvudartisterna varit svåra att boka in i ett passande datum.
De är just nu aktuella med en ny platta vilket inte gör det mindre svårt för arrangörerna MÖG och ELD att hitta ett datum som passar dessa grabbar. Vilka är dom då? Håll i er alla Death Metal-fans: Den 4 november uppträder Entombed på scenen i Blå Hallen i Folkets Hus. Ja, man förstår att Christer Svensson är ganska nöjd med sina huvudattraktioner.
Entombed tog världen med storm då de släppte albumet ”Left Hand Path” i början av 90-talet. Plattan är än idag en av de allra bästa inom genren enligt de flesta Death Metal fanatiker. -Stilen är idag den samma, men musiken har utvecklats och är idag mer genomtänkt än tidigare. Jag vet att många i Lindesberg gillar Entombed och vi får hoppas de blir nöjda, säger Christer Svensson. Eftersom Entombed är kvällens dragplåster kommer de att få mer scentid än de övriga nio banden som kommer till November Festivalen. I 45 minuter kommer dessa tunga grabbar att ge publiken vad de tål – Death Metal a la 100 procent!
Hipp hoppen är ganska stor i Lindesberg. Det är välkänt för arrangörerna som har försökt att tillfredsställa stans hipp-hoppare. –Vi har försökt att få hit både Petter och Feven. Helt omöjligt! De är båda mycket populära just nu och är fullbokade redan, berättar Christer. Han tillägger att det även kan bero på att de ”stora” inom genren ofta föredrar att uppträda i storstäder. Tidigare har man lyckats få hit Thomas Rusiak som även han är stor inom Hipp Hoppen, när han väl kom till Lindesberg blev det fiasko av det hela. –Han gick upp på scen och 20 minuter senare lämnade han den. Det enda han gjorde under sin vistelse här var att klaga på allt och alla, säger Christer.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.