I början på november arrangeras November-Festivalen i Lindesberg i vanlig ordning. I år har man lagt arrangemanget något tidigare än vanligt, detta på grund av att huvudartisterna varit svåra att boka in i ett passande datum.
De är just nu aktuella med en ny platta vilket inte gör det mindre svårt för arrangörerna MÖG och ELD att hitta ett datum som passar dessa grabbar. Vilka är dom då? Håll i er alla Death Metal-fans: Den 4 november uppträder Entombed på scenen i Blå Hallen i Folkets Hus. Ja, man förstår att Christer Svensson är ganska nöjd med sina huvudattraktioner.
Entombed tog världen med storm då de släppte albumet ”Left Hand Path” i början av 90-talet. Plattan är än idag en av de allra bästa inom genren enligt de flesta Death Metal fanatiker. -Stilen är idag den samma, men musiken har utvecklats och är idag mer genomtänkt än tidigare. Jag vet att många i Lindesberg gillar Entombed och vi får hoppas de blir nöjda, säger Christer Svensson. Eftersom Entombed är kvällens dragplåster kommer de att få mer scentid än de övriga nio banden som kommer till November Festivalen. I 45 minuter kommer dessa tunga grabbar att ge publiken vad de tål – Death Metal a la 100 procent!
Hipp hoppen är ganska stor i Lindesberg. Det är välkänt för arrangörerna som har försökt att tillfredsställa stans hipp-hoppare. –Vi har försökt att få hit både Petter och Feven. Helt omöjligt! De är båda mycket populära just nu och är fullbokade redan, berättar Christer. Han tillägger att det även kan bero på att de ”stora” inom genren ofta föredrar att uppträda i storstäder. Tidigare har man lyckats få hit Thomas Rusiak som även han är stor inom Hipp Hoppen, när han väl kom till Lindesberg blev det fiasko av det hela. –Han gick upp på scen och 20 minuter senare lämnade han den. Det enda han gjorde under sin vistelse här var att klaga på allt och alla, säger Christer.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.