Den årligen återkommande musikfesten vid namn ”Novemberfestivalen” är hotad. Årets upplaga, som är den 15:e i ordningen, kan tvingas ställa in p.g.a. av en omfattande vattenläcka i Musikhuset som inträffade den gångna helgen.
Arrangören letar nu febrilt efter tillfälliga replokaler och ser detta som den enda räddningen för Novemberfestivalen. För själva konsertlokalen i fastigheten, har nämligen klarat sig undan vattenmassorna då ett rör sprang läck i byggnadens övre plan. Åtskilliga kubikmeter vatten hann rinna ut innan skadan upptäcktes – och då var det för sent. Flera replokaler har skadats. För att beskriva omfattningen, berättar musikarrangörerna i ”Musik Över Gränserna” hur ett ca 200 kvm stort rum hade ett vattendjup på 3-4 cm.
Novemberfestivalen är en av stadens starkaste musikevenemang genom tiderna. Denna tillställning startades alltså i mitten av 90-talet för traktens lokala musiker och musikälskare. Och arrangören har hållit engagemanget levande i syfte att främja musiklivet. Novemberfestivalen är en viktig scen för nya musiker att få scenvana kort och gott.
-Vi kan genomföra festivalen om vi hittar tillfälliga replokaler, för banden måste ju repa inför spelningen. Dessutom tvingas vi nu använda konsertlokalen som lagerutrymme för de band som tvingats lämna sina respektive replokaler medan torkning pågår, kommenterar M.Ö.G.
Torktiden är fortfarande okänd men kommer att fastslås under kommande dagar.
-Det kan i värsta fall handla om många månader, men vi får vänta och hoppas på ett bra besked, avslutar man.
Ännu har man alltså inte gett upp hoppet om att arrangera den 15:e Novemberfestivalen. Men tiden är knapp och utsikterna är inte alltför goda just i denna stund. Ett tiotal band står redo att lira i årets upplaga – om den genomförs.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.