Den årligen återkommande musikfesten vid namn ”Novemberfestivalen” är hotad. Årets upplaga, som är den 15:e i ordningen, kan tvingas ställa in p.g.a. av en omfattande vattenläcka i Musikhuset som inträffade den gångna helgen.
Arrangören letar nu febrilt efter tillfälliga replokaler och ser detta som den enda räddningen för Novemberfestivalen. För själva konsertlokalen i fastigheten, har nämligen klarat sig undan vattenmassorna då ett rör sprang läck i byggnadens övre plan. Åtskilliga kubikmeter vatten hann rinna ut innan skadan upptäcktes – och då var det för sent. Flera replokaler har skadats. För att beskriva omfattningen, berättar musikarrangörerna i ”Musik Över Gränserna” hur ett ca 200 kvm stort rum hade ett vattendjup på 3-4 cm.
Novemberfestivalen är en av stadens starkaste musikevenemang genom tiderna. Denna tillställning startades alltså i mitten av 90-talet för traktens lokala musiker och musikälskare. Och arrangören har hållit engagemanget levande i syfte att främja musiklivet. Novemberfestivalen är en viktig scen för nya musiker att få scenvana kort och gott.
-Vi kan genomföra festivalen om vi hittar tillfälliga replokaler, för banden måste ju repa inför spelningen. Dessutom tvingas vi nu använda konsertlokalen som lagerutrymme för de band som tvingats lämna sina respektive replokaler medan torkning pågår, kommenterar M.Ö.G.
Torktiden är fortfarande okänd men kommer att fastslås under kommande dagar.
-Det kan i värsta fall handla om många månader, men vi får vänta och hoppas på ett bra besked, avslutar man.
Ännu har man alltså inte gett upp hoppet om att arrangera den 15:e Novemberfestivalen. Men tiden är knapp och utsikterna är inte alltför goda just i denna stund. Ett tiotal band står redo att lira i årets upplaga – om den genomförs.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.