Just nu får Ålkilsbackens första hus den sjunde våningen monterad – och med en våning kvar innan man lägger locket på (taket) så kan det kommunala fastighetsbolaget LIBO, Lindesbergsbostäder, redogöra för hur hyran blir i de olika lägenheterna och våningsplanen.
– Det är jätteroligt att hyrorna blev så pass låga för att vara en nyproduktion av det här slaget, kommenterar Annelie Bergqvist, bostadsförmedlare med uppdrag att nu kontakta alla som ställt sig i kö för en bostad. Och listan är lång. Mycket lång.
När toppen vad nådd hade 275 personer ställt sig i kö för en lägenhet i Ålkilsbacken. Jätteintresset tolkar man som en kombination av ett uppdämt behov av nya bostäder och just den här typen av boende: Lite ”tjusigare” och modernt i ett bra område med närhet till naturen, centrum, arenan, skolor och affärer. (Titta in i Ålkilsbacken med datorns hjälp)
Kön har nu visserligen reducerats något sedan bostadsförmedlare Annelie Bergqvist, LIBO, börjat kontakta intressenterna för att höra om man vill fullfölja med att bli hyresgäst i nybygget. Dock är siffran fortfarande imponerande hög med 242 personer i kö. Bland de 242 som återstår räknar man också in de som tackat ja till en lägenhet.
– Det beror på att vi ännu inte skrivit kontrakt med dem, men nu när hyrorna är klara så kommer vi börja med det inom kort, berättar Annelie Bergqvist som räknar med att kontrakten skall börja skrivas under november månad.
Alldeles nyligen blev man överens i förhandlingarna med Hyresgästföreningen och hyresbilden har med detta klarnat. Idag, onsdag, kan LindeNytt publicera hyressättningen som ser ut som följer:
Våning 1-3
1 rok: 5698:-
2 rok: 6992:-
3 rok: 8517:-
Våning 4-8
1 rok: 5798:-
2 rok: 7117:-
3 rok: 8666:-
4 rok: 13578:-
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.