Just nu får Ålkilsbackens första hus den sjunde våningen monterad – och med en våning kvar innan man lägger locket på (taket) så kan det kommunala fastighetsbolaget LIBO, Lindesbergsbostäder, redogöra för hur hyran blir i de olika lägenheterna och våningsplanen.
– Det är jätteroligt att hyrorna blev så pass låga för att vara en nyproduktion av det här slaget, kommenterar Annelie Bergqvist, bostadsförmedlare med uppdrag att nu kontakta alla som ställt sig i kö för en bostad. Och listan är lång. Mycket lång.
När toppen vad nådd hade 275 personer ställt sig i kö för en lägenhet i Ålkilsbacken. Jätteintresset tolkar man som en kombination av ett uppdämt behov av nya bostäder och just den här typen av boende: Lite ”tjusigare” och modernt i ett bra område med närhet till naturen, centrum, arenan, skolor och affärer. (Titta in i Ålkilsbacken med datorns hjälp)
Kön har nu visserligen reducerats något sedan bostadsförmedlare Annelie Bergqvist, LIBO, börjat kontakta intressenterna för att höra om man vill fullfölja med att bli hyresgäst i nybygget. Dock är siffran fortfarande imponerande hög med 242 personer i kö. Bland de 242 som återstår räknar man också in de som tackat ja till en lägenhet.
– Det beror på att vi ännu inte skrivit kontrakt med dem, men nu när hyrorna är klara så kommer vi börja med det inom kort, berättar Annelie Bergqvist som räknar med att kontrakten skall börja skrivas under november månad.
Alldeles nyligen blev man överens i förhandlingarna med Hyresgästföreningen och hyresbilden har med detta klarnat. Idag, onsdag, kan LindeNytt publicera hyressättningen som ser ut som följer:
Våning 1-3
1 rok: 5698:-
2 rok: 6992:-
3 rok: 8517:-
Våning 4-8
1 rok: 5798:-
2 rok: 7117:-
3 rok: 8666:-
4 rok: 13578:-
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.