Just nu får Ålkilsbackens första hus den sjunde våningen monterad – och med en våning kvar innan man lägger locket på (taket) så kan det kommunala fastighetsbolaget LIBO, Lindesbergsbostäder, redogöra för hur hyran blir i de olika lägenheterna och våningsplanen.
– Det är jätteroligt att hyrorna blev så pass låga för att vara en nyproduktion av det här slaget, kommenterar Annelie Bergqvist, bostadsförmedlare med uppdrag att nu kontakta alla som ställt sig i kö för en bostad. Och listan är lång. Mycket lång.
När toppen vad nådd hade 275 personer ställt sig i kö för en lägenhet i Ålkilsbacken. Jätteintresset tolkar man som en kombination av ett uppdämt behov av nya bostäder och just den här typen av boende: Lite ”tjusigare” och modernt i ett bra område med närhet till naturen, centrum, arenan, skolor och affärer. (Titta in i Ålkilsbacken med datorns hjälp)
Kön har nu visserligen reducerats något sedan bostadsförmedlare Annelie Bergqvist, LIBO, börjat kontakta intressenterna för att höra om man vill fullfölja med att bli hyresgäst i nybygget. Dock är siffran fortfarande imponerande hög med 242 personer i kö. Bland de 242 som återstår räknar man också in de som tackat ja till en lägenhet.
– Det beror på att vi ännu inte skrivit kontrakt med dem, men nu när hyrorna är klara så kommer vi börja med det inom kort, berättar Annelie Bergqvist som räknar med att kontrakten skall börja skrivas under november månad.
Alldeles nyligen blev man överens i förhandlingarna med Hyresgästföreningen och hyresbilden har med detta klarnat. Idag, onsdag, kan LindeNytt publicera hyressättningen som ser ut som följer:
Våning 1-3
1 rok: 5698:-
2 rok: 6992:-
3 rok: 8517:-
Våning 4-8
1 rok: 5798:-
2 rok: 7117:-
3 rok: 8666:-
4 rok: 13578:-
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.