En dröm för många människor är på väg att bli verklighet: Att få bo i ett kondis. Nåväl, det är en sanning med modifikation, för nu kommer man nämligen att kunna hyra nyproducerade lägenheter i de lokaler som Frosths Konditori tidigare bedrev sin verksamhet i.
Ända sedan 1920-talet har Prästgatan förknippats med serveringsverksamhet. Men under våren 2007 dog den eran ut när Frosths Konditori lämnade lokalerna för en nysatsning på Kristinavägen. I samband med flytten började fastighetsägaren Richard Persson AB att planera för framtiden. Med anledning av att intresset för centrala bostäder ökat mycket under senare år, så föll det sig ganska naturligt att ta tillvara på tillfället och fastighetens möjligheter.
Totalt tre lägenheter kommer att stå färdiga för inflytt till sommaren. Två av dessa kommer att finnas på markplanet där konditoriet fanns. Den tredje kommer att göras i ordning i det lilla gårdshuset på baksidan.
-Och den lägenheten blir ju väldigt speciell. Man kommer nog att få lite av känslan ”söderstuk” i Stockholm, ett gårdshus om 50 kvm med 1 rum och kök samt ett sovloft, berättar Richard Persson.
Lägenheterna i Frosths gamla lokaler delas upp på en tvåa om 70 kvm och en fyra om 95 kvm. Bägge kommer att utrustas med egna tvättstugor och tvåan får dessutom en liten uteplats där tidigare fanns en mindre utomhusservering.
Hyran för dessa tre nyproducerade bostäder har inte satts ännu. Men redan idag kan intresserade vända sig till fastighetsägaren för att förhandsboka.
-Samtliga lägenheter kommer att bli färdiga ungefär samtidigt och preliminärt ska allt vara färdigt i slutet av maj början av juni. Och man kan naturligtvis boka upp sig redan nu om man så önskar, avslutar Richard Persson.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.