En dröm för många människor är på väg att bli verklighet: Att få bo i ett kondis. Nåväl, det är en sanning med modifikation, för nu kommer man nämligen att kunna hyra nyproducerade lägenheter i de lokaler som Frosths Konditori tidigare bedrev sin verksamhet i.
Ända sedan 1920-talet har Prästgatan förknippats med serveringsverksamhet. Men under våren 2007 dog den eran ut när Frosths Konditori lämnade lokalerna för en nysatsning på Kristinavägen. I samband med flytten började fastighetsägaren Richard Persson AB att planera för framtiden. Med anledning av att intresset för centrala bostäder ökat mycket under senare år, så föll det sig ganska naturligt att ta tillvara på tillfället och fastighetens möjligheter.
Totalt tre lägenheter kommer att stå färdiga för inflytt till sommaren. Två av dessa kommer att finnas på markplanet där konditoriet fanns. Den tredje kommer att göras i ordning i det lilla gårdshuset på baksidan.
-Och den lägenheten blir ju väldigt speciell. Man kommer nog att få lite av känslan ”söderstuk” i Stockholm, ett gårdshus om 50 kvm med 1 rum och kök samt ett sovloft, berättar Richard Persson.
Lägenheterna i Frosths gamla lokaler delas upp på en tvåa om 70 kvm och en fyra om 95 kvm. Bägge kommer att utrustas med egna tvättstugor och tvåan får dessutom en liten uteplats där tidigare fanns en mindre utomhusservering.
Hyran för dessa tre nyproducerade bostäder har inte satts ännu. Men redan idag kan intresserade vända sig till fastighetsägaren för att förhandsboka.
-Samtliga lägenheter kommer att bli färdiga ungefär samtidigt och preliminärt ska allt vara färdigt i slutet av maj början av juni. Och man kan naturligtvis boka upp sig redan nu om man så önskar, avslutar Richard Persson.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.