En dröm för många människor är på väg att bli verklighet: Att få bo i ett kondis. Nåväl, det är en sanning med modifikation, för nu kommer man nämligen att kunna hyra nyproducerade lägenheter i de lokaler som Frosths Konditori tidigare bedrev sin verksamhet i.
Ända sedan 1920-talet har Prästgatan förknippats med serveringsverksamhet. Men under våren 2007 dog den eran ut när Frosths Konditori lämnade lokalerna för en nysatsning på Kristinavägen. I samband med flytten började fastighetsägaren Richard Persson AB att planera för framtiden. Med anledning av att intresset för centrala bostäder ökat mycket under senare år, så föll det sig ganska naturligt att ta tillvara på tillfället och fastighetens möjligheter.
Totalt tre lägenheter kommer att stå färdiga för inflytt till sommaren. Två av dessa kommer att finnas på markplanet där konditoriet fanns. Den tredje kommer att göras i ordning i det lilla gårdshuset på baksidan.
-Och den lägenheten blir ju väldigt speciell. Man kommer nog att få lite av känslan ”söderstuk” i Stockholm, ett gårdshus om 50 kvm med 1 rum och kök samt ett sovloft, berättar Richard Persson.
Lägenheterna i Frosths gamla lokaler delas upp på en tvåa om 70 kvm och en fyra om 95 kvm. Bägge kommer att utrustas med egna tvättstugor och tvåan får dessutom en liten uteplats där tidigare fanns en mindre utomhusservering.
Hyran för dessa tre nyproducerade bostäder har inte satts ännu. Men redan idag kan intresserade vända sig till fastighetsägaren för att förhandsboka.
-Samtliga lägenheter kommer att bli färdiga ungefär samtidigt och preliminärt ska allt vara färdigt i slutet av maj början av juni. Och man kan naturligtvis boka upp sig redan nu om man så önskar, avslutar Richard Persson.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.