Under söndagen inleddes arbetet med att förvandla ordinära fasader till spektakulära konstverk. Nu har Paint the City dragit igång och det med besked.- De här konstnärerna arbetar väldigt fort, så det händer mycket på bara ett par timmar, säger Helena Nilsson, Paint the City.
Vid lunchtid på söndagen började Bytesgatans gavel samt garagelängan bredvid, att målas. Motivet där kommer att ge en komisk bild av Bergslagsskogarnas jakt. Uppe i jakttornet har skogens invånare värsta partyt medan jägarna sitter på pass nedanför och är helt ovetande om vilka som huserar i deras torn.
Ett kvarter norrut har en annan konstnär påbörjat sitt arbete – vid ICA-parkeringen – att måla en pojke som blåser såpbubblor i vinden.
Kungsgatan 58 ersätter Folkets Hus
Sedan Folkets Hus inte längre ingår i Paint the City, har det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder, Libo, ställt en vägg till projektets förfogande. Denna vägg finns på adressen Kungsgatan 58 – mittemot varuintaget vid ICA Supermarket.
Under Paint the Citys första dag, stannade många invånare till för att prata med konstnärerna och visa deras uppskattning till projektet.
– Det är jätteroligt att få sådan positiv respons. Oerhört många stannade till och pratade medan andra åkte sakta förbi och gjorde tummen upp genom vindrutan. Det är så härligt att folk visar sin uppskattning för det här, säger Helna Nilsson.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.