Under söndagen inleddes arbetet med att förvandla ordinära fasader till spektakulära konstverk. Nu har Paint the City dragit igång och det med besked.- De här konstnärerna arbetar väldigt fort, så det händer mycket på bara ett par timmar, säger Helena Nilsson, Paint the City.
Vid lunchtid på söndagen började Bytesgatans gavel samt garagelängan bredvid, att målas. Motivet där kommer att ge en komisk bild av Bergslagsskogarnas jakt. Uppe i jakttornet har skogens invånare värsta partyt medan jägarna sitter på pass nedanför och är helt ovetande om vilka som huserar i deras torn.
Ett kvarter norrut har en annan konstnär påbörjat sitt arbete – vid ICA-parkeringen – att måla en pojke som blåser såpbubblor i vinden.
Kungsgatan 58 ersätter Folkets Hus
Sedan Folkets Hus inte längre ingår i Paint the City, har det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder, Libo, ställt en vägg till projektets förfogande. Denna vägg finns på adressen Kungsgatan 58 – mittemot varuintaget vid ICA Supermarket.
Under Paint the Citys första dag, stannade många invånare till för att prata med konstnärerna och visa deras uppskattning till projektet.
– Det är jätteroligt att få sådan positiv respons. Oerhört många stannade till och pratade medan andra åkte sakta förbi och gjorde tummen upp genom vindrutan. Det är så härligt att folk visar sin uppskattning för det här, säger Helna Nilsson.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.