Under söndagen inleddes arbetet med att förvandla ordinära fasader till spektakulära konstverk. Nu har Paint the City dragit igång och det med besked.- De här konstnärerna arbetar väldigt fort, så det händer mycket på bara ett par timmar, säger Helena Nilsson, Paint the City.
Vid lunchtid på söndagen började Bytesgatans gavel samt garagelängan bredvid, att målas. Motivet där kommer att ge en komisk bild av Bergslagsskogarnas jakt. Uppe i jakttornet har skogens invånare värsta partyt medan jägarna sitter på pass nedanför och är helt ovetande om vilka som huserar i deras torn.
Ett kvarter norrut har en annan konstnär påbörjat sitt arbete – vid ICA-parkeringen – att måla en pojke som blåser såpbubblor i vinden.
Kungsgatan 58 ersätter Folkets Hus
Sedan Folkets Hus inte längre ingår i Paint the City, har det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder, Libo, ställt en vägg till projektets förfogande. Denna vägg finns på adressen Kungsgatan 58 – mittemot varuintaget vid ICA Supermarket.
Under Paint the Citys första dag, stannade många invånare till för att prata med konstnärerna och visa deras uppskattning till projektet.
– Det är jätteroligt att få sådan positiv respons. Oerhört många stannade till och pratade medan andra åkte sakta förbi och gjorde tummen upp genom vindrutan. Det är så härligt att folk visar sin uppskattning för det här, säger Helna Nilsson.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.