Under söndagen inleddes arbetet med att förvandla ordinära fasader till spektakulära konstverk. Nu har Paint the City dragit igång och det med besked.- De här konstnärerna arbetar väldigt fort, så det händer mycket på bara ett par timmar, säger Helena Nilsson, Paint the City.
Vid lunchtid på söndagen började Bytesgatans gavel samt garagelängan bredvid, att målas. Motivet där kommer att ge en komisk bild av Bergslagsskogarnas jakt. Uppe i jakttornet har skogens invånare värsta partyt medan jägarna sitter på pass nedanför och är helt ovetande om vilka som huserar i deras torn.
Ett kvarter norrut har en annan konstnär påbörjat sitt arbete – vid ICA-parkeringen – att måla en pojke som blåser såpbubblor i vinden.
Kungsgatan 58 ersätter Folkets Hus
Sedan Folkets Hus inte längre ingår i Paint the City, har det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder, Libo, ställt en vägg till projektets förfogande. Denna vägg finns på adressen Kungsgatan 58 – mittemot varuintaget vid ICA Supermarket.
Under Paint the Citys första dag, stannade många invånare till för att prata med konstnärerna och visa deras uppskattning till projektet.
– Det är jätteroligt att få sådan positiv respons. Oerhört många stannade till och pratade medan andra åkte sakta förbi och gjorde tummen upp genom vindrutan. Det är så härligt att folk visar sin uppskattning för det här, säger Helna Nilsson.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.