Bil, MC, moped, båt, skateboard med motor. OK, sistnämnda farkost är tveksam, men i stort är alla fordon nu åter välkomna till Oscarsparken på torsdagarna för att glänsa eller bara se allmänt imponerande ut i solskenet. SHRAs populära motorträffar går nämligen in på säsong två nu.
Fjolårets motorträffar blev en riktig succé och naturligtvis är detta nya sommarinslag i Lindesberg något som fortsätter i år – och vidareutvecklas, meddelar arrangören SHRA via Rikard Kanlén som ansvarar för träffarna.
Nu på torsdag håller man premiären för 2009 års första motorträff. Mellan klockan 18-21 pågår evenemanget och startskottet innebär att alla följande torsdagar fram till datumet 27 augusti är lika med motorkväll i parken.
-Vi ska försöka att bredda det här lite mer genom att bjuda in företag som riktar sig till just fordonsentusiaster, t ex Matildas Maskin & Bildelar och Linde Bildelar för att nämna två. Dessutom finns en idé om att ha som en utställarnas egen marknad, att de kan ta med motorprylar av alla de slag och sälja till andra likasinnade, förklarar Rikard Kanlén.
Även om motorträffarna blev en riktig kalassuccé redan från start, så finns det ändå en grupp entusiaster man känner blev något färre än man hoppats på: båtfolket.
-Vi hoppas på fler vattenfarkoster i år med andra ord, poängterar Rikard och tillägger att man under sommaren faktiskt kommer ha ett tilltalande inslag för dessa entusiaster.
-Det kommer en samlare hit under sommaren, datumet är ej spikat ännu, som har en samling riktigt gamla och fina utombordsmotorer från 30-talet bland annat, avslutar han.
Fotnot: Motorträffarna arrangeras under spontana former, vilket innebär att man inte behöver föranmäla sig oavsett om man far per bil, motorcykel, moped, båt.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.