Bil, MC, moped, båt, skateboard med motor. OK, sistnämnda farkost är tveksam, men i stort är alla fordon nu åter välkomna till Oscarsparken på torsdagarna för att glänsa eller bara se allmänt imponerande ut i solskenet. SHRAs populära motorträffar går nämligen in på säsong två nu.
Fjolårets motorträffar blev en riktig succé och naturligtvis är detta nya sommarinslag i Lindesberg något som fortsätter i år – och vidareutvecklas, meddelar arrangören SHRA via Rikard Kanlén som ansvarar för träffarna.
Nu på torsdag håller man premiären för 2009 års första motorträff. Mellan klockan 18-21 pågår evenemanget och startskottet innebär att alla följande torsdagar fram till datumet 27 augusti är lika med motorkväll i parken.
-Vi ska försöka att bredda det här lite mer genom att bjuda in företag som riktar sig till just fordonsentusiaster, t ex Matildas Maskin & Bildelar och Linde Bildelar för att nämna två. Dessutom finns en idé om att ha som en utställarnas egen marknad, att de kan ta med motorprylar av alla de slag och sälja till andra likasinnade, förklarar Rikard Kanlén.
Även om motorträffarna blev en riktig kalassuccé redan från start, så finns det ändå en grupp entusiaster man känner blev något färre än man hoppats på: båtfolket.
-Vi hoppas på fler vattenfarkoster i år med andra ord, poängterar Rikard och tillägger att man under sommaren faktiskt kommer ha ett tilltalande inslag för dessa entusiaster.
-Det kommer en samlare hit under sommaren, datumet är ej spikat ännu, som har en samling riktigt gamla och fina utombordsmotorer från 30-talet bland annat, avslutar han.
Fotnot: Motorträffarna arrangeras under spontana former, vilket innebär att man inte behöver föranmäla sig oavsett om man far per bil, motorcykel, moped, båt.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.