Bil, MC, moped, båt, skateboard med motor. OK, sistnämnda farkost är tveksam, men i stort är alla fordon nu åter välkomna till Oscarsparken på torsdagarna för att glänsa eller bara se allmänt imponerande ut i solskenet. SHRAs populära motorträffar går nämligen in på säsong två nu.
Fjolårets motorträffar blev en riktig succé och naturligtvis är detta nya sommarinslag i Lindesberg något som fortsätter i år – och vidareutvecklas, meddelar arrangören SHRA via Rikard Kanlén som ansvarar för träffarna.
Nu på torsdag håller man premiären för 2009 års första motorträff. Mellan klockan 18-21 pågår evenemanget och startskottet innebär att alla följande torsdagar fram till datumet 27 augusti är lika med motorkväll i parken.
-Vi ska försöka att bredda det här lite mer genom att bjuda in företag som riktar sig till just fordonsentusiaster, t ex Matildas Maskin & Bildelar och Linde Bildelar för att nämna två. Dessutom finns en idé om att ha som en utställarnas egen marknad, att de kan ta med motorprylar av alla de slag och sälja till andra likasinnade, förklarar Rikard Kanlén.
Även om motorträffarna blev en riktig kalassuccé redan från start, så finns det ändå en grupp entusiaster man känner blev något färre än man hoppats på: båtfolket.
-Vi hoppas på fler vattenfarkoster i år med andra ord, poängterar Rikard och tillägger att man under sommaren faktiskt kommer ha ett tilltalande inslag för dessa entusiaster.
-Det kommer en samlare hit under sommaren, datumet är ej spikat ännu, som har en samling riktigt gamla och fina utombordsmotorer från 30-talet bland annat, avslutar han.
Fotnot: Motorträffarna arrangeras under spontana former, vilket innebär att man inte behöver föranmäla sig oavsett om man far per bil, motorcykel, moped, båt.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.