Bil, MC, moped, båt, skateboard med motor. OK, sistnämnda farkost är tveksam, men i stort är alla fordon nu åter välkomna till Oscarsparken på torsdagarna för att glänsa eller bara se allmänt imponerande ut i solskenet. SHRAs populära motorträffar går nämligen in på säsong två nu.
Fjolårets motorträffar blev en riktig succé och naturligtvis är detta nya sommarinslag i Lindesberg något som fortsätter i år – och vidareutvecklas, meddelar arrangören SHRA via Rikard Kanlén som ansvarar för träffarna.
Nu på torsdag håller man premiären för 2009 års första motorträff. Mellan klockan 18-21 pågår evenemanget och startskottet innebär att alla följande torsdagar fram till datumet 27 augusti är lika med motorkväll i parken.
-Vi ska försöka att bredda det här lite mer genom att bjuda in företag som riktar sig till just fordonsentusiaster, t ex Matildas Maskin & Bildelar och Linde Bildelar för att nämna två. Dessutom finns en idé om att ha som en utställarnas egen marknad, att de kan ta med motorprylar av alla de slag och sälja till andra likasinnade, förklarar Rikard Kanlén.
Även om motorträffarna blev en riktig kalassuccé redan från start, så finns det ändå en grupp entusiaster man känner blev något färre än man hoppats på: båtfolket.
-Vi hoppas på fler vattenfarkoster i år med andra ord, poängterar Rikard och tillägger att man under sommaren faktiskt kommer ha ett tilltalande inslag för dessa entusiaster.
-Det kommer en samlare hit under sommaren, datumet är ej spikat ännu, som har en samling riktigt gamla och fina utombordsmotorer från 30-talet bland annat, avslutar han.
Fotnot: Motorträffarna arrangeras under spontana former, vilket innebär att man inte behöver föranmäla sig oavsett om man far per bil, motorcykel, moped, båt.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.