Lördag 12 oktober drar operasäsongen igång på Folkets Hus i Lindesberg. Då livesänds från Metropolitan Opera i New York en av operahistoriens mest spelade pjäser – Turandot. Säsongen 2019-2020 bjuder på flera klassiker och en operamusikal.
Genom organisationen Folkets Hus och Parker erbjuds en lång rad föreställningar och på Folkets Hus i Lindesberg visas varje säsong sex operor. Det blir en blandning av olika stilar och epoker.
Turandot är en solklar favorit och innehåller det fantastiska stycket Nessum dorma, som sjungits av operahistoriens stora världstenorer som Jussi Björling och dagens Jonas Kaufmann.
Norrbottningen Peter Mattei är tillbaka på Metropolitans scen i januari, den här gången i föreställningen Wozzeck. Operamusikalen Porgy and Bess lockar med en bred musikalisk stil en större publik och visas i Lindesberg i februari. I mars är det dags för Richard Wagners Den flygande holländaren.
Opera på bio i Lindesberg 2019-2020
12 oktober Turandot
9 november Madama Butterfly
11 januari Wozzeck
8 februari Porgy and Bess
14 mars Flygande holländaren
9 maj Maria Stuarda
Föreställningarna börjar alltid 19.00 Föreställningar sänds live från Metropolitan Opera i New York till Folkets Hus i Lindesberg. Biljettpriset är 250 kr för vuxna och 180 kr för ungdom under 26 år.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.