Lördag 12 oktober drar operasäsongen igång på Folkets Hus i Lindesberg. Då livesänds från Metropolitan Opera i New York en av operahistoriens mest spelade pjäser – Turandot. Säsongen 2019-2020 bjuder på flera klassiker och en operamusikal.
Genom organisationen Folkets Hus och Parker erbjuds en lång rad föreställningar och på Folkets Hus i Lindesberg visas varje säsong sex operor. Det blir en blandning av olika stilar och epoker.
Turandot är en solklar favorit och innehåller det fantastiska stycket Nessum dorma, som sjungits av operahistoriens stora världstenorer som Jussi Björling och dagens Jonas Kaufmann.
Norrbottningen Peter Mattei är tillbaka på Metropolitans scen i januari, den här gången i föreställningen Wozzeck. Operamusikalen Porgy and Bess lockar med en bred musikalisk stil en större publik och visas i Lindesberg i februari. I mars är det dags för Richard Wagners Den flygande holländaren.
Opera på bio i Lindesberg 2019-2020
12 oktober Turandot
9 november Madama Butterfly
11 januari Wozzeck
8 februari Porgy and Bess
14 mars Flygande holländaren
9 maj Maria Stuarda
Föreställningarna börjar alltid 19.00 Föreställningar sänds live från Metropolitan Opera i New York till Folkets Hus i Lindesberg. Biljettpriset är 250 kr för vuxna och 180 kr för ungdom under 26 år.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.