Lördag 12 oktober drar operasäsongen igång på Folkets Hus i Lindesberg. Då livesänds från Metropolitan Opera i New York en av operahistoriens mest spelade pjäser – Turandot. Säsongen 2019-2020 bjuder på flera klassiker och en operamusikal.
Genom organisationen Folkets Hus och Parker erbjuds en lång rad föreställningar och på Folkets Hus i Lindesberg visas varje säsong sex operor. Det blir en blandning av olika stilar och epoker.
Turandot är en solklar favorit och innehåller det fantastiska stycket Nessum dorma, som sjungits av operahistoriens stora världstenorer som Jussi Björling och dagens Jonas Kaufmann.
Norrbottningen Peter Mattei är tillbaka på Metropolitans scen i januari, den här gången i föreställningen Wozzeck. Operamusikalen Porgy and Bess lockar med en bred musikalisk stil en större publik och visas i Lindesberg i februari. I mars är det dags för Richard Wagners Den flygande holländaren.
Opera på bio i Lindesberg 2019-2020
12 oktober Turandot
9 november Madama Butterfly
11 januari Wozzeck
8 februari Porgy and Bess
14 mars Flygande holländaren
9 maj Maria Stuarda
Föreställningarna börjar alltid 19.00 Föreställningar sänds live från Metropolitan Opera i New York till Folkets Hus i Lindesberg. Biljettpriset är 250 kr för vuxna och 180 kr för ungdom under 26 år.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.