Den första av totalt tre portaler, som skall pryda ingångarna till Kyrkberget, har nu installerats på bergets östra sida mot Parkvägen. Inspirationskällan till portalerna har man funnit genom att backa bandet till år 1907 och en mycket stor händelse som lockade folket upp på berget…
Något senare än planerat är alltså den första av Kyrkbergets portaler installerad och ger flanörerna en välkomnande inramning på Kyrkbergets östra sida.
Det är med hjälp av bidragspengar från Leader Bergslagen som den s k Kyrkbergsgruppen nu ser till att markera upp tre huvudentréer med portaler. Inspirationen har man fått av den historiska industri-, slöjd-, lantbruks-, och trädgårdsutställningen som arrangerades på Kyrkberget år 1907. Portalerna har tillverkats lokalt och kommer att få en sista tillputsning på plats i form av skyltning. Det är dock oklart när man sätter pricken över i:et.
Samtidigt som arbetet med portalerna pågått, har även insatser gjorts av BKT för att säkra stigarna. Som LindeNytt har rapporterat under 2014, konstaterades att förekomsten av riskträd i kombination med rekreation inte rimmade särskilt bra. Nu har man kapat ner stora mängder torra grenar på träd i direkt anslutning till promenadstigarna. På BKT uppger man att det inte görs några ytterligare insatser förrän politikerna beslutat om Kyrkberget skall bli reservat alternativt park.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.