Den första av totalt tre portaler, som skall pryda ingångarna till Kyrkberget, har nu installerats på bergets östra sida mot Parkvägen. Inspirationskällan till portalerna har man funnit genom att backa bandet till år 1907 och en mycket stor händelse som lockade folket upp på berget…
Något senare än planerat är alltså den första av Kyrkbergets portaler installerad och ger flanörerna en välkomnande inramning på Kyrkbergets östra sida.
Det är med hjälp av bidragspengar från Leader Bergslagen som den s k Kyrkbergsgruppen nu ser till att markera upp tre huvudentréer med portaler. Inspirationen har man fått av den historiska industri-, slöjd-, lantbruks-, och trädgårdsutställningen som arrangerades på Kyrkberget år 1907. Portalerna har tillverkats lokalt och kommer att få en sista tillputsning på plats i form av skyltning. Det är dock oklart när man sätter pricken över i:et.
Samtidigt som arbetet med portalerna pågått, har även insatser gjorts av BKT för att säkra stigarna. Som LindeNytt har rapporterat under 2014, konstaterades att förekomsten av riskträd i kombination med rekreation inte rimmade särskilt bra. Nu har man kapat ner stora mängder torra grenar på träd i direkt anslutning till promenadstigarna. På BKT uppger man att det inte görs några ytterligare insatser förrän politikerna beslutat om Kyrkberget skall bli reservat alternativt park.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.