Den första av totalt tre portaler, som skall pryda ingångarna till Kyrkberget, har nu installerats på bergets östra sida mot Parkvägen. Inspirationskällan till portalerna har man funnit genom att backa bandet till år 1907 och en mycket stor händelse som lockade folket upp på berget…
Något senare än planerat är alltså den första av Kyrkbergets portaler installerad och ger flanörerna en välkomnande inramning på Kyrkbergets östra sida.
Det är med hjälp av bidragspengar från Leader Bergslagen som den s k Kyrkbergsgruppen nu ser till att markera upp tre huvudentréer med portaler. Inspirationen har man fått av den historiska industri-, slöjd-, lantbruks-, och trädgårdsutställningen som arrangerades på Kyrkberget år 1907. Portalerna har tillverkats lokalt och kommer att få en sista tillputsning på plats i form av skyltning. Det är dock oklart när man sätter pricken över i:et.
Samtidigt som arbetet med portalerna pågått, har även insatser gjorts av BKT för att säkra stigarna. Som LindeNytt har rapporterat under 2014, konstaterades att förekomsten av riskträd i kombination med rekreation inte rimmade särskilt bra. Nu har man kapat ner stora mängder torra grenar på träd i direkt anslutning till promenadstigarna. På BKT uppger man att det inte görs några ytterligare insatser förrän politikerna beslutat om Kyrkberget skall bli reservat alternativt park.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.