Idag, torsdag, välkomnar Lindesberg Arena framtidens handbollsstjärnor när ungdomsturneringen Scandiberico Tournament drar igång. Förutom det svenska U18-landslaget deltar även landslag från Spanien, Norge och Portugal, som alla förbereder sig inför Ungdoms-EM i Montenegro om en vecka.
– Det här är betydelsefullt för LIF, det blir verkligen något speciellt, säger Ricky Nordahl, klubbchef för LIF Lindesberg.
Efter fjolårets succé med Scandinavian Open Championship får LIF Lindesberg äran att arrangera ännu en mästerskapsuppladdning. Denna gång är det Scandiberico Tournament – en träningsturnering där fyra EM-förberedda ungdomslandslag i U18 herrar gör sitt sista genrep innan avresan till Ungdoms-EM i Montenegro.
– Efter att vi arrangerade Scandinavian Open fick vi snabbt frågan om att arrangera ytterligare ett evenemang. Lindesberg har skapat de rätta förutsättningarna med Lindesberg Arena, ett elevhem intill för övernattningar, och en exceptionell logistik där allt är nära. Dessutom bidrar värdskapet, med många som hjälper till på ett professionellt sätt och ser till att alla känner sig väl omhändertagna, förklarar Ricky Nordahl.
Det är blivande handbollsstjärnor från Sverige, Spanien, Norge och Portugal som har landat i Lindesberg Arena för en mästerskapsuppladdning. Många av spelarna är söner till tidigare kända handbollsspelare och har redan kommit långt i sina karriärer.
– Det här är spelare det som gör sista svängen innan de ska konkurrera om platser i A-landslaget. För handbollsfantaster kan det vara särskilt roligt att norska storstjärnan Heidi Løke är på plats i Lindesberg den här veckan för att heja på sin son som spelar för Norge, avslutar Ricky Nordahl.
Mer information om tider och biljettpriser finns på LIF Lindesbergs hemsida.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.