Idag, torsdag, välkomnar Lindesberg Arena framtidens handbollsstjärnor när ungdomsturneringen Scandiberico Tournament drar igång. Förutom det svenska U18-landslaget deltar även landslag från Spanien, Norge och Portugal, som alla förbereder sig inför Ungdoms-EM i Montenegro om en vecka.
– Det här är betydelsefullt för LIF, det blir verkligen något speciellt, säger Ricky Nordahl, klubbchef för LIF Lindesberg.
Efter fjolårets succé med Scandinavian Open Championship får LIF Lindesberg äran att arrangera ännu en mästerskapsuppladdning. Denna gång är det Scandiberico Tournament – en träningsturnering där fyra EM-förberedda ungdomslandslag i U18 herrar gör sitt sista genrep innan avresan till Ungdoms-EM i Montenegro.
– Efter att vi arrangerade Scandinavian Open fick vi snabbt frågan om att arrangera ytterligare ett evenemang. Lindesberg har skapat de rätta förutsättningarna med Lindesberg Arena, ett elevhem intill för övernattningar, och en exceptionell logistik där allt är nära. Dessutom bidrar värdskapet, med många som hjälper till på ett professionellt sätt och ser till att alla känner sig väl omhändertagna, förklarar Ricky Nordahl.
Det är blivande handbollsstjärnor från Sverige, Spanien, Norge och Portugal som har landat i Lindesberg Arena för en mästerskapsuppladdning. Många av spelarna är söner till tidigare kända handbollsspelare och har redan kommit långt i sina karriärer.
– Det här är spelare det som gör sista svängen innan de ska konkurrera om platser i A-landslaget. För handbollsfantaster kan det vara särskilt roligt att norska storstjärnan Heidi Løke är på plats i Lindesberg den här veckan för att heja på sin son som spelar för Norge, avslutar Ricky Nordahl.
Mer information om tider och biljettpriser finns på LIF Lindesbergs hemsida.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.