300 hockeyfantaster hade tagit sig till Lindehov för att se matchen Lindlöven vs Borlänge. De som hade tagit sig dit fick verkligen valuta för pengarna. Det blev en tät match med en hel del tuffa närstrider – och som grädde på moset: Lindlöven vann!
I söndags, då Lindlöven mötte Enköping, tog det bara 45 sekunder innan Lindelaget tog ledningen med 1-0. Igår kväll mötte Löven Borlänge och nu tog det hela 47 sekunder in i matchen innan Löven gjorde mål.
Tränare Göran Sjöö, varför tog det två sekunder längre i denna match?
(Stort skratt) –Ja, det tog lite för lång tid, varför vet jag inte, svarar Göran spontant och skrattande.
Skämt å sido. Gårdagens match i Lindehov blev ytterligare en framgång för Lindlöven, som nu har besegrat alla utom ett lag i gruppen. Lagets Nemesis heter Örebro och inget av de fyra tidigare mötena har resulterat i vinst. Tilläggas bör att man lyckats fälla Örebro förr, dock inte denna säsong.
Tillsvidare har tränarduon Göran Sjöö och Tomas Östlund mycket att vara glada för. Laget är i stort sett skadefritt, spelar bra ihop och har dessutom den där ack så viktiga ingrediensen man saknade tidigare: turen.
-Ja, tidigare hade vi inte turen med oss. Det var stolpe ut hela tiden och det är väldigt frustrerande när det upprepar sig gång på gång. Nu har vi dock haft lite bättre flyt i de senaste matcherna, säger Göran.
Matchen mot Borlänge slutade 2-1 till Löven och Göran är naturligtvis nöjd med grabbarnas insatser.
-De spelade mycket bra igår och inte minst backarna gör ett kanonjobb.
Om du får dela ut 3 guldstjärnor, vilka spelare tycker du ska få dem?
-”Lale” (Daniel Svensson) i målet var suverän, även Andreas Hansson och Tobias Karlsson gjorde mycket bra ifrån sig, tycker Göran Sjöö.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.