300 hockeyfantaster hade tagit sig till Lindehov för att se matchen Lindlöven vs Borlänge. De som hade tagit sig dit fick verkligen valuta för pengarna. Det blev en tät match med en hel del tuffa närstrider – och som grädde på moset: Lindlöven vann!
I söndags, då Lindlöven mötte Enköping, tog det bara 45 sekunder innan Lindelaget tog ledningen med 1-0. Igår kväll mötte Löven Borlänge och nu tog det hela 47 sekunder in i matchen innan Löven gjorde mål.
Tränare Göran Sjöö, varför tog det två sekunder längre i denna match?
(Stort skratt) –Ja, det tog lite för lång tid, varför vet jag inte, svarar Göran spontant och skrattande.
Skämt å sido. Gårdagens match i Lindehov blev ytterligare en framgång för Lindlöven, som nu har besegrat alla utom ett lag i gruppen. Lagets Nemesis heter Örebro och inget av de fyra tidigare mötena har resulterat i vinst. Tilläggas bör att man lyckats fälla Örebro förr, dock inte denna säsong.
Tillsvidare har tränarduon Göran Sjöö och Tomas Östlund mycket att vara glada för. Laget är i stort sett skadefritt, spelar bra ihop och har dessutom den där ack så viktiga ingrediensen man saknade tidigare: turen.
-Ja, tidigare hade vi inte turen med oss. Det var stolpe ut hela tiden och det är väldigt frustrerande när det upprepar sig gång på gång. Nu har vi dock haft lite bättre flyt i de senaste matcherna, säger Göran.
Matchen mot Borlänge slutade 2-1 till Löven och Göran är naturligtvis nöjd med grabbarnas insatser.
-De spelade mycket bra igår och inte minst backarna gör ett kanonjobb.
Om du får dela ut 3 guldstjärnor, vilka spelare tycker du ska få dem?
-”Lale” (Daniel Svensson) i målet var suverän, även Andreas Hansson och Tobias Karlsson gjorde mycket bra ifrån sig, tycker Göran Sjöö.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.