300 hockeyfantaster hade tagit sig till Lindehov för att se matchen Lindlöven vs Borlänge. De som hade tagit sig dit fick verkligen valuta för pengarna. Det blev en tät match med en hel del tuffa närstrider – och som grädde på moset: Lindlöven vann!
I söndags, då Lindlöven mötte Enköping, tog det bara 45 sekunder innan Lindelaget tog ledningen med 1-0. Igår kväll mötte Löven Borlänge och nu tog det hela 47 sekunder in i matchen innan Löven gjorde mål.
Tränare Göran Sjöö, varför tog det två sekunder längre i denna match?
(Stort skratt) –Ja, det tog lite för lång tid, varför vet jag inte, svarar Göran spontant och skrattande.
Skämt å sido. Gårdagens match i Lindehov blev ytterligare en framgång för Lindlöven, som nu har besegrat alla utom ett lag i gruppen. Lagets Nemesis heter Örebro och inget av de fyra tidigare mötena har resulterat i vinst. Tilläggas bör att man lyckats fälla Örebro förr, dock inte denna säsong.
Tillsvidare har tränarduon Göran Sjöö och Tomas Östlund mycket att vara glada för. Laget är i stort sett skadefritt, spelar bra ihop och har dessutom den där ack så viktiga ingrediensen man saknade tidigare: turen.
-Ja, tidigare hade vi inte turen med oss. Det var stolpe ut hela tiden och det är väldigt frustrerande när det upprepar sig gång på gång. Nu har vi dock haft lite bättre flyt i de senaste matcherna, säger Göran.
Matchen mot Borlänge slutade 2-1 till Löven och Göran är naturligtvis nöjd med grabbarnas insatser.
-De spelade mycket bra igår och inte minst backarna gör ett kanonjobb.
Om du får dela ut 3 guldstjärnor, vilka spelare tycker du ska få dem?
-”Lale” (Daniel Svensson) i målet var suverän, även Andreas Hansson och Tobias Karlsson gjorde mycket bra ifrån sig, tycker Göran Sjöö.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.