300 hockeyfantaster hade tagit sig till Lindehov för att se matchen Lindlöven vs Borlänge. De som hade tagit sig dit fick verkligen valuta för pengarna. Det blev en tät match med en hel del tuffa närstrider – och som grädde på moset: Lindlöven vann!
I söndags, då Lindlöven mötte Enköping, tog det bara 45 sekunder innan Lindelaget tog ledningen med 1-0. Igår kväll mötte Löven Borlänge och nu tog det hela 47 sekunder in i matchen innan Löven gjorde mål.
Tränare Göran Sjöö, varför tog det två sekunder längre i denna match?
(Stort skratt) –Ja, det tog lite för lång tid, varför vet jag inte, svarar Göran spontant och skrattande.
Skämt å sido. Gårdagens match i Lindehov blev ytterligare en framgång för Lindlöven, som nu har besegrat alla utom ett lag i gruppen. Lagets Nemesis heter Örebro och inget av de fyra tidigare mötena har resulterat i vinst. Tilläggas bör att man lyckats fälla Örebro förr, dock inte denna säsong.
Tillsvidare har tränarduon Göran Sjöö och Tomas Östlund mycket att vara glada för. Laget är i stort sett skadefritt, spelar bra ihop och har dessutom den där ack så viktiga ingrediensen man saknade tidigare: turen.
-Ja, tidigare hade vi inte turen med oss. Det var stolpe ut hela tiden och det är väldigt frustrerande när det upprepar sig gång på gång. Nu har vi dock haft lite bättre flyt i de senaste matcherna, säger Göran.
Matchen mot Borlänge slutade 2-1 till Löven och Göran är naturligtvis nöjd med grabbarnas insatser.
-De spelade mycket bra igår och inte minst backarna gör ett kanonjobb.
Om du får dela ut 3 guldstjärnor, vilka spelare tycker du ska få dem?
-”Lale” (Daniel Svensson) i målet var suverän, även Andreas Hansson och Tobias Karlsson gjorde mycket bra ifrån sig, tycker Göran Sjöö.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.