300 hockeyfantaster hade tagit sig till Lindehov för att se matchen Lindlöven vs Borlänge. De som hade tagit sig dit fick verkligen valuta för pengarna. Det blev en tät match med en hel del tuffa närstrider – och som grädde på moset: Lindlöven vann!
I söndags, då Lindlöven mötte Enköping, tog det bara 45 sekunder innan Lindelaget tog ledningen med 1-0. Igår kväll mötte Löven Borlänge och nu tog det hela 47 sekunder in i matchen innan Löven gjorde mål.
Tränare Göran Sjöö, varför tog det två sekunder längre i denna match?
(Stort skratt) –Ja, det tog lite för lång tid, varför vet jag inte, svarar Göran spontant och skrattande.
Skämt å sido. Gårdagens match i Lindehov blev ytterligare en framgång för Lindlöven, som nu har besegrat alla utom ett lag i gruppen. Lagets Nemesis heter Örebro och inget av de fyra tidigare mötena har resulterat i vinst. Tilläggas bör att man lyckats fälla Örebro förr, dock inte denna säsong.
Tillsvidare har tränarduon Göran Sjöö och Tomas Östlund mycket att vara glada för. Laget är i stort sett skadefritt, spelar bra ihop och har dessutom den där ack så viktiga ingrediensen man saknade tidigare: turen.
-Ja, tidigare hade vi inte turen med oss. Det var stolpe ut hela tiden och det är väldigt frustrerande när det upprepar sig gång på gång. Nu har vi dock haft lite bättre flyt i de senaste matcherna, säger Göran.
Matchen mot Borlänge slutade 2-1 till Löven och Göran är naturligtvis nöjd med grabbarnas insatser.
-De spelade mycket bra igår och inte minst backarna gör ett kanonjobb.
Om du får dela ut 3 guldstjärnor, vilka spelare tycker du ska få dem?
-”Lale” (Daniel Svensson) i målet var suverän, även Andreas Hansson och Tobias Karlsson gjorde mycket bra ifrån sig, tycker Göran Sjöö.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.