Peter Ericson, platschef på Rejmes i Lindesberg, framför biltvätten. Foto: Jennie Larsson
Nu har Rejmes invigt den nya biltvätten
Under måndagen kunde Rejmes i Lindesberg äntligen ta emot sina första kunder i den helt nya biltvätten. På plats var Peter Ericson, platschef som guidade rätt och bjöd på godisbilar till de första testkörarna.
Under morgonen har det varit full fart i den nya biltvätten på Rejmes i Lindesberg. Många nyfikna tog tillfället i akt att testköra biltvätten för allra första gången, däribland Hans Melberg från Lindesberg som passade på att köra det största programmet.
– Just undersidorna av bilen brukar ju vara svåra att komma åt, men här är det rent. Det är nog den första tvätt som jag sett faktiskt fungerar, säger Hans efter att har inspekterat området under registreringsskylten.
Hans Melberg kör in rum nummer två, där bilen nu ska vaxas och torkas. Foto: Jennie Larsson
I den nya tvätten kan två bilar tvättas samtidigt, vilket ger kortare väntetider. Tvätten är dessutom miljövänlig och svanenmärkt, de skadliga ämnena tas om hand efter biltvätten och samlas i brunnar för att säkerställa att föroreningarna inte når ut i naturen.
Platschefen Peter Ericson är mycket nöjd med resultatet av hela anläggningen.
– Det här är en jättestor satsning som vi har gjort, förutom bygget av den nya biltvätten har vi även schaktat och asfalterat om markytan för att kunna få undan lastbilarna från framsidan. Idag har vi också plockat bort den gamla biltvätten, som för övrigt också var svanenmärkt, det handlar om att fortsätta i ett hållbart miljötänk. Den nya biltvätten är en tvåtaktsmaskin vilket innebär att biltvätten är uppdelad i två olika rum, det gör tvätten mer effektiv och snabb, berättar Peter.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...