Förra året infördes tidsbokning för ärenden hos passexpeditionerna i Borlänge, Karlstad och Örebro. Nu införs samma system på alla övriga expeditioner i regionen, där Lindesberg ingår.
– Besöket kommer att gå snabbare framöver eftersom man har sin bokade tid. Med tidsbokning kan vi dessutom planera våra resurser efter behovet, berättar Savis Bodin, som ansvarar för införandet av tidsbokning i regionen.
Invånarna i de tre länen, som ingår i Polisregion Bergslagen (Dalarna, Värmland och Örebro), kommer från och med 15 mars i år att behöva boka tid för att ansöka om nytt pass eller nationellt id-kort, uppger polisen på sin hemsida. Fram till dess är det dock fortfarande möjligt att besöka sin passexpedition precis som tidigare, genom ett drop-in-besök.
Så här förklarar polisen hur man bokar tid och vad som gäller i övrigt:
”Du bokar tid via polisen.se. När du kommer till passexpeditionen anmäler du din ankomst vid ankomstterminalen i entrén. Du måste vara i tid för att behålla din bokning. I nuläget kan du boka din tid ca 60 dagar i förväg, men nya tider och återbud släpps löpande, så besök sidan igen om du inte hittar någon tid som passar dig. Om du inte har tillgång till internet eller av andra skäl har svårt att boka via polisen.se, går det också att boka tid via växeln, 114 14.”
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.