Bibliotekarie Oskar Larsson visar upp gitarren från Stim som går att låna på Lindesbergs stadsbibliotek. Foto: Jennie Einarsson
Nu kan du låna en gitarr på biblioteket
Vanligtvis är det böcker av alla dess slag som lånas ut på Lindesbergs stadsbibliotek, men efter att ha mottagit en gåva från Svenska tonsättares internationella musikbyrå – STIM – så kan man nu även erbjuda alla som har ett lånekort att helt utan kostnad låna hem en akustisk gitarr.
– Det är jätteroligt att kunna låna ut andra saker än böcker på biblioteket också, säger Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
Som en del av att fira att Svenska tonsättares internationella musikbyrå, STIM, fyller 100 år så delade organisationen ut 187 gitarrer till bibliotek över hela landet. Ett av dessa var Lindesbergs stadsbibliotek, som med glädje visade upp sitt nya tillskott.
Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek. Foto: Jennie Einarsson
– Alla som är över 12 år och har ett lånekort kan få låna med sig gitarren hem i fyra veckor, förklarar Helena Blixt.
STIM skriver i ett pressmeddelande:
”Målet med de 100 gitarrerna är att alla, oavsett förutsättningar, ska kunna låna hem och prova på ett musikinstrument. På så sätt kan vi nå ut till nya målgrupper, bidra till återväxten av nästa generations musikskapare, och stärka och bredda svenskt musikliv inför de nästa 100 åren. En investering i framtidens musik, helt enkelt.”
– De vill främja musikkulturen och vi vill främja kultur överhuvudtaget så vi är väldigt glada för det här, säger Helena.
För den som gått i tankar om att lära sig spela gitarr är detta en bra möjlighet.
– Då kan man låna med gitarren hem och känna på först. Nu hoppas vi på att det kommer någon och vill låna den, avslutar Helena.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...