Bibliotekarie Oskar Larsson visar upp gitarren från Stim som går att låna på Lindesbergs stadsbibliotek. Foto: Jennie Einarsson
Nu kan du låna en gitarr på biblioteket
Vanligtvis är det böcker av alla dess slag som lånas ut på Lindesbergs stadsbibliotek, men efter att ha mottagit en gåva från Svenska tonsättares internationella musikbyrå – STIM – så kan man nu även erbjuda alla som har ett lånekort att helt utan kostnad låna hem en akustisk gitarr.
– Det är jätteroligt att kunna låna ut andra saker än böcker på biblioteket också, säger Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
Som en del av att fira att Svenska tonsättares internationella musikbyrå, STIM, fyller 100 år så delade organisationen ut 187 gitarrer till bibliotek över hela landet. Ett av dessa var Lindesbergs stadsbibliotek, som med glädje visade upp sitt nya tillskott.
Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek. Foto: Jennie Einarsson
– Alla som är över 12 år och har ett lånekort kan få låna med sig gitarren hem i fyra veckor, förklarar Helena Blixt.
STIM skriver i ett pressmeddelande:
”Målet med de 100 gitarrerna är att alla, oavsett förutsättningar, ska kunna låna hem och prova på ett musikinstrument. På så sätt kan vi nå ut till nya målgrupper, bidra till återväxten av nästa generations musikskapare, och stärka och bredda svenskt musikliv inför de nästa 100 åren. En investering i framtidens musik, helt enkelt.”
– De vill främja musikkulturen och vi vill främja kultur överhuvudtaget så vi är väldigt glada för det här, säger Helena.
För den som gått i tankar om att lära sig spela gitarr är detta en bra möjlighet.
– Då kan man låna med gitarren hem och känna på först. Nu hoppas vi på att det kommer någon och vill låna den, avslutar Helena.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.