Natten till tisdag kan i värsta fall bli en farofylld natt för trafikanterna. Väderleksrapporterna lovar nämligen minusgrader i området och det kan innebära att den första riktiga halkan är här.
Trafikpolisen uppmanar till stor försiktighet ute i trafiken nu när hösten är kommen med allt vad den innebär i faror för trafiken. Dimma, blöta löv och naturligtvis också frusna vägbanor, är något man bör anpassa hastigheten efter framöver. I morgon är alltså risken extra stor att det råder halt väglag på grund av fallande temperaturer.
-Dessutom är det inte helt främmande att det kommer snö under oktober också och då är det naturligtvis än värre om man inte är förberedd, säger Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig hos Lindesbergspolisen.
Tidigare kontroller i höst har påvisat att många bilister slarvar med däcken, det vill säga att man inte alltid byter ut gamla, slitna däck mot nya.
-Vi hade en kontroll i samband med Kopparbergsmarken nu senast och fick faktiskt skriva tio rapporter, och det är väldigt mycket. Slitna däck är farligt att åka med även om det är plusgrader eftersom en regnskur snabbt kan få bilen i sladd, säger Pekka.
Med anledning av annalkande höstfaror på vägarna, uppmanar trafikpolisen nu att alla ser över sina bilar och även tänker sig för lite extra. Det är bättre att komma fram lite, lite senare än att inte komma fram alls. Pekka Kirsijärvi ger tre enkla tumregler som kan vara avgörande:
-Först och främst, se till att ha fräscha däck. Anpassa hastigheten till väglag och väderförhållanden. Håll avstånd till framförvarande fordon.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.