Natten till tisdag kan i värsta fall bli en farofylld natt för trafikanterna. Väderleksrapporterna lovar nämligen minusgrader i området och det kan innebära att den första riktiga halkan är här.
Trafikpolisen uppmanar till stor försiktighet ute i trafiken nu när hösten är kommen med allt vad den innebär i faror för trafiken. Dimma, blöta löv och naturligtvis också frusna vägbanor, är något man bör anpassa hastigheten efter framöver. I morgon är alltså risken extra stor att det råder halt väglag på grund av fallande temperaturer.
-Dessutom är det inte helt främmande att det kommer snö under oktober också och då är det naturligtvis än värre om man inte är förberedd, säger Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig hos Lindesbergspolisen.
Tidigare kontroller i höst har påvisat att många bilister slarvar med däcken, det vill säga att man inte alltid byter ut gamla, slitna däck mot nya.
-Vi hade en kontroll i samband med Kopparbergsmarken nu senast och fick faktiskt skriva tio rapporter, och det är väldigt mycket. Slitna däck är farligt att åka med även om det är plusgrader eftersom en regnskur snabbt kan få bilen i sladd, säger Pekka.
Med anledning av annalkande höstfaror på vägarna, uppmanar trafikpolisen nu att alla ser över sina bilar och även tänker sig för lite extra. Det är bättre att komma fram lite, lite senare än att inte komma fram alls. Pekka Kirsijärvi ger tre enkla tumregler som kan vara avgörande:
-Först och främst, se till att ha fräscha däck. Anpassa hastigheten till väglag och väderförhållanden. Håll avstånd till framförvarande fordon.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.