Natten till tisdag kan i värsta fall bli en farofylld natt för trafikanterna. Väderleksrapporterna lovar nämligen minusgrader i området och det kan innebära att den första riktiga halkan är här.
Trafikpolisen uppmanar till stor försiktighet ute i trafiken nu när hösten är kommen med allt vad den innebär i faror för trafiken. Dimma, blöta löv och naturligtvis också frusna vägbanor, är något man bör anpassa hastigheten efter framöver. I morgon är alltså risken extra stor att det råder halt väglag på grund av fallande temperaturer.
-Dessutom är det inte helt främmande att det kommer snö under oktober också och då är det naturligtvis än värre om man inte är förberedd, säger Pekka Kirsijärvi, trafikansvarig hos Lindesbergspolisen.
Tidigare kontroller i höst har påvisat att många bilister slarvar med däcken, det vill säga att man inte alltid byter ut gamla, slitna däck mot nya.
-Vi hade en kontroll i samband med Kopparbergsmarken nu senast och fick faktiskt skriva tio rapporter, och det är väldigt mycket. Slitna däck är farligt att åka med även om det är plusgrader eftersom en regnskur snabbt kan få bilen i sladd, säger Pekka.
Med anledning av annalkande höstfaror på vägarna, uppmanar trafikpolisen nu att alla ser över sina bilar och även tänker sig för lite extra. Det är bättre att komma fram lite, lite senare än att inte komma fram alls. Pekka Kirsijärvi ger tre enkla tumregler som kan vara avgörande:
-Först och främst, se till att ha fräscha däck. Anpassa hastigheten till väglag och väderförhållanden. Håll avstånd till framförvarande fordon.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.