Med start idag, måndag, blir det betydligt hårdare krav på hur man parkerar i centrala Lindesberg. Efter önskemål från bland annat Köpmannaföreningen, inleder kommunen idag parkeringsövervakning i centrum i jakten på felparkerare. Detta för att öka omsättningen på de få parkeringar som finns kvar på huvudgatan.
Jan Gustafsson, ansvarig för bland annat ombyggnadsarbetet av Kristinavägen, meddelar idag att parkeringsövervakning kommer att bli vardag med omedelbar verkan. Men trots hårdare tag, inleds det med att endast utfärda varningar.
-Men den som parkerar fel efter den 5 september kommer att få böta 400 kronor. Fram till dess kommer felparkerare endast få en varning, säger Jan Gustafsson.
Problemet med långtidsparkerare i centrum har blivit allt mer påtagligt i takt med att antalet parkeringsplatser har blivit färre.
-Det är inte meningen att t ex en butiksägare ska parkera utanför butiken och ta upp en parkeringsplats 8-9 timmar varje dag. Vi måste ha omsättning på platserna, förklarar Gustafsson.
Parkeringsövervakningen kommer att skötas av Lindesbergs centrumvärd.
I centrum är det tillåtet att parkera max två timmar, om inget annat anges vid platsen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.