Under åtta månaders tid har kyrkan i Lindesberg varit stängd. Anledningen är installationen av bergvärme i kombination med en lättare restaurering av interiören. Nu meddelar församlingen att arbetet är klart och att en efterlängtad återinvigning väntar.
– Jag tror att vi är många som har längtat efter att vara i kyrkorummet, säger kyrkoherde Matilda Hedrén.
Det har varit intensiva månader för vaktmästarna vid Lindesbergs kyrka. Möbler och inventarier har flyttats fram och tillbaka mellan kyrkan och församlingshemmets stora sal, där gudstjänsterna tillfälligt hållits under renoveringsperioden.
Kyrkoherde Matilda Hedrén. Foto: Camilla Lagerman
– Det var inte mycket vi kunde lämna kvar i kyrkan på grund av allt damm, så vi fick flytta över det mesta.
Flygel, elpiano, altare, psalmböcker, ljusstakar, stolar, skulpturer – ja, allt möjligt, berättar Matilda.
I samband med att man drog in bergvärme passade man också på att genomföra vissa restaureringsarbeten. Väggarna har tvättats, bänkarna renoverats, golvet målats och en ny matta har lagts in. Nu, åtta månader senare, är allt äntligen klart.
– Det känns jättebra. Även om det har fungerat fint i församlingshemmet, tror jag att många har längtat tillbaka till kyrkorummet, säger Matilda.
På söndag är det dags för återinvigning. Då kommer Matilda att berätta mer för kyrkans besökare om varför kyrkan varit stängd och vad som har gjorts sedan i höstas. Det bjuds på körsång av Andra Ord, och efteråt avslutas dagen med festligt kyrkkaffe och tårta.
– Alla är självklart varmt välkomna på söndag, hälsar Matilda.
Återinvigning av Lindesbergs kyrka hålls söndag 4 maj kl. 15:00.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Peter Larsson, Per Sander, Ola Hedblad, Bengt Storbacka (S), Reidar Johansson och Andreas Svahn (S) tog ett gemensamt handslag utanför Lindesbergs lasarett för ett par år sedan. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.
Bilbrand i centrum rubriceras som grovt brott
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen ...