Så tidigt som på måndag kan de första asylsökanden inkvarteras i det nya asylboendet i Gusselby. Detta bekräftas idag av Migrationsverkets enhetschef i Lindesberg, Ewa Zimmerman.
Hösten 2013 blev det känt att Lindesberg skall ta emot fler asylsökanden genom att ytterligare ett asylboende etableras – i f d Östanby Vårdhem i Gusselby. Anläggningen kunde dock inte öppnas enligt entreprenörens tidsplan på grund av brister i brandskydd och ventilation, bland annat.
– Allt har åtgärdats nu men deras ursprungliga plan har skalats ned kraftigt, förklarar enhetschef Ewa Zimmerman.
Hon syftar på antalet platser som ursprungligen var 170 st. Nu får boendet endast 76 platser.
– Kontraktet börjar att gälla på måndag, men jag vet inte när de första anländer. Ibland får vi veta det på mycket kort varsel, men jag skulle tro att det blir någon gång under veckan i alla fall, säger Zimmerman.
”Måttet är rågat”
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan en tid engagerat sig tillsammans med en rad andra kommuner, som gemensamt har försökt att få till en jämnare fördelning av asylsökande över landets kommuner. Vissa tar emot betydligt fler än de egentligen klarar, medan andra är mycket reserverade och håller dörrarna stängda mer eller mindre.
När Migrationsverkets information nådde Anders Ceder i onsdags eftermiddag, reagerade han mycket kritiskt mot myndigheten.
– Jag har uttryckt att måttet är rågat. Det här innebär ju att det inte finns några gränser för hur många en kommun kan tvingas ta emot. Och det är också en bekräftelse på att allt arbete vi har lagt ner på att få till en förändring, har varit helt utan gehör, säger Anders Ceder.
I Lindesbergs kommun finns idag strax under 1000 asylplatser. Migrationsverket uppger att omsättningsgraden på dessa är 125%, vilket innebär att Lindesberg kan ta emot lite drygt 1200 sökanden årligen med de platser som ställs till förfogande i dagsläget.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.