Så tidigt som på måndag kan de första asylsökanden inkvarteras i det nya asylboendet i Gusselby. Detta bekräftas idag av Migrationsverkets enhetschef i Lindesberg, Ewa Zimmerman.
Hösten 2013 blev det känt att Lindesberg skall ta emot fler asylsökanden genom att ytterligare ett asylboende etableras – i f d Östanby Vårdhem i Gusselby. Anläggningen kunde dock inte öppnas enligt entreprenörens tidsplan på grund av brister i brandskydd och ventilation, bland annat.
– Allt har åtgärdats nu men deras ursprungliga plan har skalats ned kraftigt, förklarar enhetschef Ewa Zimmerman.
Hon syftar på antalet platser som ursprungligen var 170 st. Nu får boendet endast 76 platser.
– Kontraktet börjar att gälla på måndag, men jag vet inte när de första anländer. Ibland får vi veta det på mycket kort varsel, men jag skulle tro att det blir någon gång under veckan i alla fall, säger Zimmerman.
”Måttet är rågat”
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan en tid engagerat sig tillsammans med en rad andra kommuner, som gemensamt har försökt att få till en jämnare fördelning av asylsökande över landets kommuner. Vissa tar emot betydligt fler än de egentligen klarar, medan andra är mycket reserverade och håller dörrarna stängda mer eller mindre.
När Migrationsverkets information nådde Anders Ceder i onsdags eftermiddag, reagerade han mycket kritiskt mot myndigheten.
– Jag har uttryckt att måttet är rågat. Det här innebär ju att det inte finns några gränser för hur många en kommun kan tvingas ta emot. Och det är också en bekräftelse på att allt arbete vi har lagt ner på att få till en förändring, har varit helt utan gehör, säger Anders Ceder.
I Lindesbergs kommun finns idag strax under 1000 asylplatser. Migrationsverket uppger att omsättningsgraden på dessa är 125%, vilket innebär att Lindesberg kan ta emot lite drygt 1200 sökanden årligen med de platser som ställs till förfogande i dagsläget.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.