Så tidigt som på måndag kan de första asylsökanden inkvarteras i det nya asylboendet i Gusselby. Detta bekräftas idag av Migrationsverkets enhetschef i Lindesberg, Ewa Zimmerman.
Hösten 2013 blev det känt att Lindesberg skall ta emot fler asylsökanden genom att ytterligare ett asylboende etableras – i f d Östanby Vårdhem i Gusselby. Anläggningen kunde dock inte öppnas enligt entreprenörens tidsplan på grund av brister i brandskydd och ventilation, bland annat.
– Allt har åtgärdats nu men deras ursprungliga plan har skalats ned kraftigt, förklarar enhetschef Ewa Zimmerman.
Hon syftar på antalet platser som ursprungligen var 170 st. Nu får boendet endast 76 platser.
– Kontraktet börjar att gälla på måndag, men jag vet inte när de första anländer. Ibland får vi veta det på mycket kort varsel, men jag skulle tro att det blir någon gång under veckan i alla fall, säger Zimmerman.
”Måttet är rågat”
Kommunalrådet Anders Ceder har sedan en tid engagerat sig tillsammans med en rad andra kommuner, som gemensamt har försökt att få till en jämnare fördelning av asylsökande över landets kommuner. Vissa tar emot betydligt fler än de egentligen klarar, medan andra är mycket reserverade och håller dörrarna stängda mer eller mindre.
När Migrationsverkets information nådde Anders Ceder i onsdags eftermiddag, reagerade han mycket kritiskt mot myndigheten.
– Jag har uttryckt att måttet är rågat. Det här innebär ju att det inte finns några gränser för hur många en kommun kan tvingas ta emot. Och det är också en bekräftelse på att allt arbete vi har lagt ner på att få till en förändring, har varit helt utan gehör, säger Anders Ceder.
I Lindesbergs kommun finns idag strax under 1000 asylplatser. Migrationsverket uppger att omsättningsgraden på dessa är 125%, vilket innebär att Lindesberg kan ta emot lite drygt 1200 sökanden årligen med de platser som ställs till förfogande i dagsläget.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.