Under vecka 27 vaccinerar Region Örebro län med 21 465 doser vaccin, vilket är det största antalet doser på en vecka hittills. Nu öppnar regionen även upp bokningen för personer födda 2003 eller tidigare, men precis som innan är det fortfarande öppet för alla tidigare grupper.
Under den kommande veckan vaccinerar Region Örebro län med rekordmånga 21 465 doser vaccin. Vaccindoserna fördelas fortsatt både till dem som får första och andra sprutan. Nu är det personer som är födda 2003 eller tidigare som ska boka tid för vaccination.
– Att ta både första och andra dosen är viktigt för att uppnå fullgott skydd, inte minst med tanke på att deltavarianten ökar i spridning, meddelar regionen i ett pressmeddelande.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 27 är:
Du som är född 2003 eller tidigare
Du som är 18 år eller äldre och tillhör en utpekad riskgrupp.
Du som är 18 år eller äldre, gravid och har passerat graviditetsvecka 12.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS, har boendestöd eller personlig assistans.
Du som arbetar i hemsjukvård, i hemtjänst eller på särskilda boenden, som boendestödjare eller personlig assistent samt vård- och omsorgspersonal som arbetar vårdnära.
För unga med kronisk sjukdom gäller speciella rekommendationer. De som berörs får mer information via sin vårdkontakt.
I Örebro län har 168 736 personer fått sin första dos vaccin och 108 288 personer den andra. Det innebär drygt 68 respektive 44 procent av länets befolkning. Siffrorna kan komma att justeras upp i efterhand.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.