Genrebild: Fredrik Norman

Nu räcker det! Öppna akutmottagningen Lindesbergs lasarett nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Med förhoppningen att spara pengar och frigöra opererande läkarkompetens så beslutade regionpolitikerna att stänga primärjouren på Akutmottagningen, Lindesbergs lasarett. Nu 2021 meddelar RÖL ett överskott på 500 miljoner kronor 2020?

Stängd primärjour på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett 21.00 – 07.30 skulle pågå under en försöksperiod från 201001 till 210331 för alla patienter med akuta problem som blödande sår, frakturer och proppfulla urinblåsor.

Akuta patienter i norra Region Örebro län tvingas resa ytterligare fem mil i mörker till Akutmottagningen USÖ eller 7 mil till Akutmottagningen i Karlskoga. Med returresa sammanlagt 10 eller 14 mil!!

Nu i mörker och snömodd, is och halka!
En minst sagt obehaglig upplevelse för patienter med frakturer, sår och proppfulla urinblåsor?

Örebro-patienter i kläm!
Samtidigt blir Akutmottagningen på USÖ förstås ytterligare överfylld med dessa akuta patienter från norra länet.

Mycket långa väntetider på USÖs Akutmottagning ! Så till den grad att personalen på USÖs Akutmottagning nu anmält sin ledning till Arbetsmiljöverket !

Sparade pengar
Stängd akutmottagning Lindesbergs lasarett i förhoppning att spara pengar (3-7 miljoner/år) och frigöra opererande läkarkompetens.

Sjuksköterska på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett vidarebefordrar akut patient till nästa sjuksköterska på USÖs Akutmottagning – dubbelarbete! Alternativt hänvisning av 1177 till Akutmottagningen USÖ.

Läkartid på Akutmottagningen på USÖ motsvarar sannolikt läkartiden på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett.

Alltså: Ingen besparing!

Frigjord opererande läkarkompetens?
Läkare på akutmottagningar är yngre läkare med modern teoretisk utbildning, men med behov av praktisk utbildning under handledning av erfarna bakjourer. Dessa läkare på akutmottagningar är alltså ej färdiga operatörer. Vidaretransport av akuta patienter från en läkare på akutmottagningen i Lindesberg till en annan läkare på USÖ innebär ju att samma läkararbete ska utföras.

Ett nollsummespel !

Alltså: Ingen frigjord opererande läkarkompetens!

Utvärdering av stängd primärjour med komplett statistik
Utvärdering av denna halvårslånga stängning av primärjour på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett ska göras. Men inga löften om när?

Exakt samma försöksperiod gjordes 2004-2005 men utfallet blev inte bra, ffa ekonomiskt, så försöksperioden avbröts. Har regionpolitikerna glömt historien eftersom de nu genomför en ny likadan försöksperiod? Flugan mot fönstret!

Utvärderingen ska förstås grunda sig på statistik gällande antal akuta patienter som tvingats resa förbi Lindesberg till USÖs akutmottagningen, kostnader för transporter med ambulans, sjukresor, privatbilar, ekonomiskt utfall och frigjord opererande läkarkompetens.

Ambulanser för Prio-1-larm (alltså ur-akuta!) har målet att nå mer än 90% inom 20 minuter. Tidigare täckningsgrad cirka 60%! Och nu ännu sämre? 50%?

Att köpa och bemanna ytterligare en ambulans dygnet runt skulle kosta cirka åtta miljoner ! Vad blev det då av ekonomiska besparingen?

Hoppas att utvärderingen av stängd primärjour på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett görs på ett ärligt, transparent och opartiskt sätt. Detta så att inget döljs genom att säga att ”inga kostnader uppstått under stängningen därför att uppkomna kostnader görs inom befintliga ekonomiska ramar” eller genom att skylla på att ”Corona omöjliggör utvärdering”!!

Alltså:
Ingen besparing ekonomiskt och ingen frigjord opererande läkarkompetens ? Usel arbetsmiljö på USÖs akutmottagning? Patienter i kläm?
Redan nu efter fyra månader kan resultatet förstås ses!
Valet 2022 närmar sig och vi glömmer inte!
Öppna redan nu eller senast 1 april 2021 Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett!

Socialdemokrat – ett tag till…

Publicerad 1 februari 2021 klockan 10:00

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Smånissarna Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage julade till det med deras chokladhjul. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.

24 november 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-27 19:17