Genrebild: Fredrik Norman

Nu räcker det! Öppna akutmottagningen Lindesbergs lasarett nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Med förhoppningen att spara pengar och frigöra opererande läkarkompetens så beslutade regionpolitikerna att stänga primärjouren på Akutmottagningen, Lindesbergs lasarett. Nu 2021 meddelar RÖL ett överskott på 500 miljoner kronor 2020?

Stängd primärjour på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett 21.00 – 07.30 skulle pågå under en försöksperiod från 201001 till 210331 för alla patienter med akuta problem som blödande sår, frakturer och proppfulla urinblåsor.

Akuta patienter i norra Region Örebro län tvingas resa ytterligare fem mil i mörker till Akutmottagningen USÖ eller 7 mil till Akutmottagningen i Karlskoga. Med returresa sammanlagt 10 eller 14 mil!!

Nu i mörker och snömodd, is och halka!
En minst sagt obehaglig upplevelse för patienter med frakturer, sår och proppfulla urinblåsor?

Örebro-patienter i kläm!
Samtidigt blir Akutmottagningen på USÖ förstås ytterligare överfylld med dessa akuta patienter från norra länet.

Mycket långa väntetider på USÖs Akutmottagning ! Så till den grad att personalen på USÖs Akutmottagning nu anmält sin ledning till Arbetsmiljöverket !

Sparade pengar
Stängd akutmottagning Lindesbergs lasarett i förhoppning att spara pengar (3-7 miljoner/år) och frigöra opererande läkarkompetens.

Sjuksköterska på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett vidarebefordrar akut patient till nästa sjuksköterska på USÖs Akutmottagning – dubbelarbete! Alternativt hänvisning av 1177 till Akutmottagningen USÖ.

Läkartid på Akutmottagningen på USÖ motsvarar sannolikt läkartiden på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett.

Alltså: Ingen besparing!

Frigjord opererande läkarkompetens?
Läkare på akutmottagningar är yngre läkare med modern teoretisk utbildning, men med behov av praktisk utbildning under handledning av erfarna bakjourer. Dessa läkare på akutmottagningar är alltså ej färdiga operatörer. Vidaretransport av akuta patienter från en läkare på akutmottagningen i Lindesberg till en annan läkare på USÖ innebär ju att samma läkararbete ska utföras.

Ett nollsummespel !

Alltså: Ingen frigjord opererande läkarkompetens!

Utvärdering av stängd primärjour med komplett statistik
Utvärdering av denna halvårslånga stängning av primärjour på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett ska göras. Men inga löften om när?

Exakt samma försöksperiod gjordes 2004-2005 men utfallet blev inte bra, ffa ekonomiskt, så försöksperioden avbröts. Har regionpolitikerna glömt historien eftersom de nu genomför en ny likadan försöksperiod? Flugan mot fönstret!

Utvärderingen ska förstås grunda sig på statistik gällande antal akuta patienter som tvingats resa förbi Lindesberg till USÖs akutmottagningen, kostnader för transporter med ambulans, sjukresor, privatbilar, ekonomiskt utfall och frigjord opererande läkarkompetens.

Ambulanser för Prio-1-larm (alltså ur-akuta!) har målet att nå mer än 90% inom 20 minuter. Tidigare täckningsgrad cirka 60%! Och nu ännu sämre? 50%?

Att köpa och bemanna ytterligare en ambulans dygnet runt skulle kosta cirka åtta miljoner ! Vad blev det då av ekonomiska besparingen?

Hoppas att utvärderingen av stängd primärjour på Akutmottagningen Lindesbergs lasarett görs på ett ärligt, transparent och opartiskt sätt. Detta så att inget döljs genom att säga att ”inga kostnader uppstått under stängningen därför att uppkomna kostnader görs inom befintliga ekonomiska ramar” eller genom att skylla på att ”Corona omöjliggör utvärdering”!!

Alltså:
Ingen besparing ekonomiskt och ingen frigjord opererande läkarkompetens ? Usel arbetsmiljö på USÖs akutmottagning? Patienter i kläm?
Redan nu efter fyra månader kan resultatet förstås ses!
Valet 2022 närmar sig och vi glömmer inte!
Öppna redan nu eller senast 1 april 2021 Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett!

Socialdemokrat – ett tag till…

Publicerad 1 februari 2021 klockan 10:00

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-08-21 05:50