Nu sätts ekonomin i första rummet

Det väntar ett ekonomiskt stålbad för många föreningar i Hockeyettan, vilket gör att kommande säsong förmodligen kommer se lite annorlunda ut med färre satsningar.

Säsongen som väntar, den som i historieböckerna kommer att kallas 16/17, kommer att se lite annorlunda ut än vad vi har kunnat vänja oss vid sedan tidigare.

Inte för att den nödvändigtvis kommer att bli mindre underhållande, men den kommer definitivt inte att vara lika stjärnklar i Hockeyettan. Det kommer hållas i kronorna och det kommer att göras ordentligt.

Anledningen är naturligtvis att vi bara befinner oss ett år ifrån att den så kallade elitlicensen träder i kraft på allvar. De klubbar som inte kan visa upp ett nollresultat som sämst i eget kapital vid bokslutet nästa vår kommer obönhörligen att kastas ut från Hockeyettan. Röda siffror göre sig så att säga inte besvär.

Det är ett viktigt verktyg för att hockeyn och dess klubbar ska kunna överleva på sikt. En bättre ekonomisk hantering är ett måste, men det kommer att bli ett väldigt kinkigt arbete för många föreningar att klara av det när underskott verkligen måste hämtas igen under kommande säsong.

Många av Hockeyettans klubbar mår nämligen inget vidare. Elitlicensen har redan skjutits på framtiden en gång sedan det gick upp för förbundet att närmare hälften av klubbarna hade röda siffror och att ett bra gäng av dessa hade så risig ekonomi att de omöjligen skulle kunna klara av de krav som ställdes. Alldeles för många hade behövt degraderas då för att det skulle bli hanterbart. Det hade blivit parodi.

Men nu är det skarpt läge. Och det är faktiskt på begäran av klubbarna själva som i samtal med organisationen Hockeyettan i stor majoritet tryckt på att det är viktigt att de ekonomiska reglerna efterlevs.

Det kommer naturligtvis påverka säsongen som kommer. Väldigt få kommer kunna satsa som förr och många klubbar i samtliga av de fyra division ett-serierna har flaggat för att nu är det ekonomin först som gäller. De sportsliga satsningarna får genomföras i den mån det är möjligt.

– Att ha ekonomin i ordning är prio ett för oss, sedan kommer vi försöka sätta ihop ett så slagkraftigt lag som möjligt. För oss är det viktigt för att ha en hållbar framtid, sa till exempel lokalkonkurrenten Arbogas klubbchef Christoffer Norgren till Hockeyettan.se förra veckan.

Väldigt många kommer kämpa för att stabilisera sin ekonomi. Det har setts skymtar av det även tidigare. Exempelvis har ju Lindlövens seriekonkurrent Mariestad i flera säsonger framgångsrikt kämpat med att sanera finanserna och få bukt med ett jobbigt skuldberg och Skövde har skurit betänkligt och gått från att vara en förening med skapligt höga spelarlöner till att vifta betydligt mindre med sedlarna, exemplen kan göras fler.

Med andra ord kommer serien till hösten, och under hela säsongen, förmodligen se ganska annorlunda ut. Jag tror att det (förutom faktumet att klubbarna skaffar sig bättre ekonomi) kan innebära något positivt i den aspekten att fler satsar mer hemvävt och att fler unga spelare än vanligt får chansen i ettan. Det kan rent av leda till lite roligare hockey. För västserien var kanske inte den mest underhållande i vintras.

Hur det hela kommer påverka Lindlöven, som så vitt jag förstår kommer att kunna klara av de nya kraven, återstår att se. Men det lag man byggt kan mycket väl komma att segla upp som favoriter när andra tvingas försvaga sina spelartrupper i jakt på en hållbar ekonomi.

Publicerad 2 maj 2016 klockan 09:11

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en ...
12 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger ...
9 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Trots en mycket tråkig första halvlek så kunde LIF Lindesberg utmana om en kvalplats mot Allsvenskan. Trots en tiomålsseger mot Tyrold så saknades minst ett mål för att kunna säkra kvalplatsen. Foto: Hasse Persson

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.

8 mars 2025 klockan 19:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Efter flera års kämpande så kan Linde Volley äntligen få göra en comeback i SM-slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.

2 mars 2025 klockan 12:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga ...

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar

Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser ...

Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf

Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.

15 februari 2025 klockan 18:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån ...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap
7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
3 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2024-12-13

2024-12-07

2025-05-18 19:37