Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora

För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.

Lördag 8 februari kommer 45 elever från Kulturskolan Garnalia att ta plats på scen för att framföra årets musikal i Lindeskolans aula. Efter månader av repetition, går man nu in i slutspurten med att foga samman alla delar till en helhet.

– Idag ska vi göra ett genomdrag från start till mål och försöka få det här att fungera. Det är första gången alla är med. Dans, musik, sång och teater och nu ska vi lappa ihop alla delar till ett väl fungerande lapptäcke kan man säga, berättar regissör Stefan Jansson.

Stefan Jansson regisserar årets musikal. Foto: Jennie Einarsson

Årets manus är i vanlig ordning framarbetad av Staffan Blixt tillsammans med eleverna på kulturskolan. Handlingen utspelar sig ombord på Ålandsfärjan M/S Aurora där människor möts och relationer uppstår. Man utlovar ett underhållande och komiskt äventyr med en touch av såpopera från 90-talet.

– Det hela utspelar sig på en båt och man kommer inte riktigt ifrån att det blir en sorts ”Rederiet”, men ändå inte eftersom eleverna själva inte har sett den serien, skrattar Stefan.

Lovisa Smitterberg visar upp kläderna backstage. Foto: Jennie Einarsson

Backstage finns en hel uppsjö av olika outfits upphängda till sångarna. En av de allra yngsta eleverna i årets uppsättning är sångerskan Lovisa Smitterberg 14 år har stenkoll på vilka plagg som ska på och när.

– Vi som är sångare byter om backstage med en ny outfit för varje akt, jag har omkring fem olika uppsättningar men det känns som hundra. Det är lite stressigt men väldigt kul. Bytet måste gå snabbt, snabbt, snabbt, skrattar Lovisa.

Iris Netzel Bjunge går årskurs två på estetiska programmet och gör sin femte musikal med Kulturskolan Garnalia. Denna gång spelar hon 40-åriga mekanikern Agneta som enligt skådespelerskan själv framstår som lite tvär i sin framtoning.

– Intensivveckan är jätterolig, även fast det är stressigt. Det är när allt börjar forma sig och bli ett som är roligast. Vi har fått vara med och utforma våra karaktärer som vi spelar, med ålder och namn. Min karaktär Agneta är en mekaniker som är lite barsk och tvär och har stora drömmar om livet, berättar Iriz.

Iris Netzel Bjunge spelar mekanikern Agneta i årets musikaluppsättning. Foto: Jennie Einarsson

 

Om några få dagar är det dags för premiären, då ska allt klaffa men det är inte något Iriz är speciellt orolig för.

– Det kommer att gå bra, just nu är det lite kaos som det brukar vara första dagen på intensivveckan. Det är mycket som ska inskaffas och fixas, folk springer runt överallt. Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här. Jag är alltid jättenervös innan, men man får så mycket adrenalin när det är dags, det är en härlig känsla, förklarar Iriz glatt.

Linje Längtan på M/S Aurora spelas för allmänheten under två föreställningar 8 februari, 16.00 och 18.30. Fri entré för alla, biljetter bokas på kulturskolan@lindesberg.se

Publicerad 7 februari 2025 klockan 10:36

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.

14 januari 2026 klockan 14:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten ...

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenl...

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr ...

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2025-12-22

2025-12-22

2026-01-19 02:34