På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.
Lördag 8 februari kommer 45 elever från Kulturskolan Garnalia att ta plats på scen för att framföra årets musikal i Lindeskolans aula. Efter månader av repetition, går man nu in i slutspurten med att foga samman alla delar till en helhet.
– Idag ska vi göra ett genomdrag från start till mål och försöka få det här att fungera. Det är första gången alla är med. Dans, musik, sång och teater och nu ska vi lappa ihop alla delar till ett väl fungerande lapptäcke kan man säga, berättar regissör Stefan Jansson.
Stefan Jansson regisserar årets musikal. Foto: Jennie Einarsson
Årets manus är i vanlig ordning framarbetad av Staffan Blixt tillsammans med eleverna på kulturskolan. Handlingen utspelar sig ombord på Ålandsfärjan M/S Aurora där människor möts och relationer uppstår. Man utlovar ett underhållande och komiskt äventyr med en touch av såpopera från 90-talet.
– Det hela utspelar sig på en båt och man kommer inte riktigt ifrån att det blir en sorts ”Rederiet”, men ändå inte eftersom eleverna själva inte har sett den serien, skrattar Stefan.
Lovisa Smitterberg visar upp kläderna backstage. Foto: Jennie Einarsson
Backstage finns en hel uppsjö av olika outfits upphängda till sångarna. En av de allra yngsta eleverna i årets uppsättning är sångerskan Lovisa Smitterberg 14 år har stenkoll på vilka plagg som ska på och när.
– Vi som är sångare byter om backstage med en ny outfit för varje akt, jag har omkring fem olika uppsättningar men det känns som hundra. Det är lite stressigt men väldigt kul. Bytet måste gå snabbt, snabbt, snabbt, skrattar Lovisa.
Iris Netzel Bjunge går årskurs två på estetiska programmet och gör sin femte musikal med Kulturskolan Garnalia. Denna gång spelar hon 40-åriga mekanikern Agneta som enligt skådespelerskan själv framstår som lite tvär i sin framtoning.
– Intensivveckan är jätterolig, även fast det är stressigt. Det är när allt börjar forma sig och bli ett som är roligast. Vi har fått vara med och utforma våra karaktärer som vi spelar, med ålder och namn. Min karaktär Agneta är en mekaniker som är lite barsk och tvär och har stora drömmar om livet, berättar Iriz.
Iris Netzel Bjunge spelar mekanikern Agneta i årets musikaluppsättning. Foto: Jennie Einarsson
Om några få dagar är det dags för premiären, då ska allt klaffa men det är inte något Iriz är speciellt orolig för.
– Det kommer att gå bra, just nu är det lite kaos som det brukar vara första dagen på intensivveckan. Det är mycket som ska inskaffas och fixas, folk springer runt överallt. Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här. Jag är alltid jättenervös innan, men man får så mycket adrenalin när det är dags, det är en härlig känsla, förklarar Iriz glatt.
Linje Längtan på M/S Aurora spelas för allmänheten under två föreställningar 8 februari, 16.00 och 18.30. Fri entré för alla, biljetter bokas på kulturskolan@lindesberg.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.