På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.
Lördag 8 februari kommer 45 elever från Kulturskolan Garnalia att ta plats på scen för att framföra årets musikal i Lindeskolans aula. Efter månader av repetition, går man nu in i slutspurten med att foga samman alla delar till en helhet.
– Idag ska vi göra ett genomdrag från start till mål och försöka få det här att fungera. Det är första gången alla är med. Dans, musik, sång och teater och nu ska vi lappa ihop alla delar till ett väl fungerande lapptäcke kan man säga, berättar regissör Stefan Jansson.
Stefan Jansson regisserar årets musikal. Foto: Jennie Einarsson
Årets manus är i vanlig ordning framarbetad av Staffan Blixt tillsammans med eleverna på kulturskolan. Handlingen utspelar sig ombord på Ålandsfärjan M/S Aurora där människor möts och relationer uppstår. Man utlovar ett underhållande och komiskt äventyr med en touch av såpopera från 90-talet.
– Det hela utspelar sig på en båt och man kommer inte riktigt ifrån att det blir en sorts ”Rederiet”, men ändå inte eftersom eleverna själva inte har sett den serien, skrattar Stefan.
Lovisa Smitterberg visar upp kläderna backstage. Foto: Jennie Einarsson
Backstage finns en hel uppsjö av olika outfits upphängda till sångarna. En av de allra yngsta eleverna i årets uppsättning är sångerskan Lovisa Smitterberg 14 år har stenkoll på vilka plagg som ska på och när.
– Vi som är sångare byter om backstage med en ny outfit för varje akt, jag har omkring fem olika uppsättningar men det känns som hundra. Det är lite stressigt men väldigt kul. Bytet måste gå snabbt, snabbt, snabbt, skrattar Lovisa.
Iris Netzel Bjunge går årskurs två på estetiska programmet och gör sin femte musikal med Kulturskolan Garnalia. Denna gång spelar hon 40-åriga mekanikern Agneta som enligt skådespelerskan själv framstår som lite tvär i sin framtoning.
– Intensivveckan är jätterolig, även fast det är stressigt. Det är när allt börjar forma sig och bli ett som är roligast. Vi har fått vara med och utforma våra karaktärer som vi spelar, med ålder och namn. Min karaktär Agneta är en mekaniker som är lite barsk och tvär och har stora drömmar om livet, berättar Iriz.
Iris Netzel Bjunge spelar mekanikern Agneta i årets musikaluppsättning. Foto: Jennie Einarsson
Om några få dagar är det dags för premiären, då ska allt klaffa men det är inte något Iriz är speciellt orolig för.
– Det kommer att gå bra, just nu är det lite kaos som det brukar vara första dagen på intensivveckan. Det är mycket som ska inskaffas och fixas, folk springer runt överallt. Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här. Jag är alltid jättenervös innan, men man får så mycket adrenalin när det är dags, det är en härlig känsla, förklarar Iriz glatt.
Linje Längtan på M/S Aurora spelas för allmänheten under två föreställningar 8 februari, 16.00 och 18.30. Fri entré för alla, biljetter bokas på kulturskolan@lindesberg.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens...
Primärvården måste utvecklas under år 2026
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ...