På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.
Lördag 8 februari kommer 45 elever från Kulturskolan Garnalia att ta plats på scen för att framföra årets musikal i Lindeskolans aula. Efter månader av repetition, går man nu in i slutspurten med att foga samman alla delar till en helhet.
– Idag ska vi göra ett genomdrag från start till mål och försöka få det här att fungera. Det är första gången alla är med. Dans, musik, sång och teater och nu ska vi lappa ihop alla delar till ett väl fungerande lapptäcke kan man säga, berättar regissör Stefan Jansson.
Stefan Jansson regisserar årets musikal. Foto: Jennie Einarsson
Årets manus är i vanlig ordning framarbetad av Staffan Blixt tillsammans med eleverna på kulturskolan. Handlingen utspelar sig ombord på Ålandsfärjan M/S Aurora där människor möts och relationer uppstår. Man utlovar ett underhållande och komiskt äventyr med en touch av såpopera från 90-talet.
– Det hela utspelar sig på en båt och man kommer inte riktigt ifrån att det blir en sorts ”Rederiet”, men ändå inte eftersom eleverna själva inte har sett den serien, skrattar Stefan.
Lovisa Smitterberg visar upp kläderna backstage. Foto: Jennie Einarsson
Backstage finns en hel uppsjö av olika outfits upphängda till sångarna. En av de allra yngsta eleverna i årets uppsättning är sångerskan Lovisa Smitterberg 14 år har stenkoll på vilka plagg som ska på och när.
– Vi som är sångare byter om backstage med en ny outfit för varje akt, jag har omkring fem olika uppsättningar men det känns som hundra. Det är lite stressigt men väldigt kul. Bytet måste gå snabbt, snabbt, snabbt, skrattar Lovisa.
Iris Netzel Bjunge går årskurs två på estetiska programmet och gör sin femte musikal med Kulturskolan Garnalia. Denna gång spelar hon 40-åriga mekanikern Agneta som enligt skådespelerskan själv framstår som lite tvär i sin framtoning.
– Intensivveckan är jätterolig, även fast det är stressigt. Det är när allt börjar forma sig och bli ett som är roligast. Vi har fått vara med och utforma våra karaktärer som vi spelar, med ålder och namn. Min karaktär Agneta är en mekaniker som är lite barsk och tvär och har stora drömmar om livet, berättar Iriz.
Iris Netzel Bjunge spelar mekanikern Agneta i årets musikaluppsättning. Foto: Jennie Einarsson
Om några få dagar är det dags för premiären, då ska allt klaffa men det är inte något Iriz är speciellt orolig för.
– Det kommer att gå bra, just nu är det lite kaos som det brukar vara första dagen på intensivveckan. Det är mycket som ska inskaffas och fixas, folk springer runt överallt. Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här. Jag är alltid jättenervös innan, men man får så mycket adrenalin när det är dags, det är en härlig känsla, förklarar Iriz glatt.
Linje Längtan på M/S Aurora spelas för allmänheten under två föreställningar 8 februari, 16.00 och 18.30. Fri entré för alla, biljetter bokas på kulturskolan@lindesberg.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.