På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
På Ålandsfärjan M/S Aurora korsas en brokig skara människor.
Foto: Jennie Einarsson
Joel Hellsten har rollen som Kapten på M/S Aurora. Foto: Jennie Einarsson
Sångerskan Emelie Stenfelt gör sitt fjärde år i kulturskolans musikal. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora
För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.
Lördag 8 februari kommer 45 elever från Kulturskolan Garnalia att ta plats på scen för att framföra årets musikal i Lindeskolans aula. Efter månader av repetition, går man nu in i slutspurten med att foga samman alla delar till en helhet.
– Idag ska vi göra ett genomdrag från start till mål och försöka få det här att fungera. Det är första gången alla är med. Dans, musik, sång och teater och nu ska vi lappa ihop alla delar till ett väl fungerande lapptäcke kan man säga, berättar regissör Stefan Jansson.
Stefan Jansson regisserar årets musikal. Foto: Jennie Einarsson
Årets manus är i vanlig ordning framarbetad av Staffan Blixt tillsammans med eleverna på kulturskolan. Handlingen utspelar sig ombord på Ålandsfärjan M/S Aurora där människor möts och relationer uppstår. Man utlovar ett underhållande och komiskt äventyr med en touch av såpopera från 90-talet.
– Det hela utspelar sig på en båt och man kommer inte riktigt ifrån att det blir en sorts ”Rederiet”, men ändå inte eftersom eleverna själva inte har sett den serien, skrattar Stefan.
Lovisa Smitterberg visar upp kläderna backstage. Foto: Jennie Einarsson
Backstage finns en hel uppsjö av olika outfits upphängda till sångarna. En av de allra yngsta eleverna i årets uppsättning är sångerskan Lovisa Smitterberg 14 år har stenkoll på vilka plagg som ska på och när.
– Vi som är sångare byter om backstage med en ny outfit för varje akt, jag har omkring fem olika uppsättningar men det känns som hundra. Det är lite stressigt men väldigt kul. Bytet måste gå snabbt, snabbt, snabbt, skrattar Lovisa.
Iris Netzel Bjunge går årskurs två på estetiska programmet och gör sin femte musikal med Kulturskolan Garnalia. Denna gång spelar hon 40-åriga mekanikern Agneta som enligt skådespelerskan själv framstår som lite tvär i sin framtoning.
– Intensivveckan är jätterolig, även fast det är stressigt. Det är när allt börjar forma sig och bli ett som är roligast. Vi har fått vara med och utforma våra karaktärer som vi spelar, med ålder och namn. Min karaktär Agneta är en mekaniker som är lite barsk och tvär och har stora drömmar om livet, berättar Iriz.
Iris Netzel Bjunge spelar mekanikern Agneta i årets musikaluppsättning. Foto: Jennie Einarsson
Om några få dagar är det dags för premiären, då ska allt klaffa men det är inte något Iriz är speciellt orolig för.
– Det kommer att gå bra, just nu är det lite kaos som det brukar vara första dagen på intensivveckan. Det är mycket som ska inskaffas och fixas, folk springer runt överallt. Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här. Jag är alltid jättenervös innan, men man får så mycket adrenalin när det är dags, det är en härlig känsla, förklarar Iriz glatt.
Linje Längtan på M/S Aurora spelas för allmänheten under två föreställningar 8 februari, 16.00 och 18.30. Fri entré för alla, biljetter bokas på kulturskolan@lindesberg.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...