Gruppledare Verona Andersson och Elisabeth Falk, drift och underhållsarbetare, har fullt upp i medarbetarnas kreativa verkstad. Foto: Lindesbergs kommun
Nu ska kommunen påskpyntas – Måbra-projekt bakom idén
Nu ska Lindesbergs kommun pyntas inför påsk. Det är arbetsgruppen från enheten Anläggning och snickeriet från arbetsmarknadsenheten, som med stort engagemang och kreativitet hjälps åt att skapa påskkärringar, harar och ägg som kommer att placeras ut för att sprida glädje.
– Vi vill bidra med något roligt och positivt, och vi hoppas att våra invånare ska tycka att det är trevligt att se pyntet runtom i vår kommun, förklarar Monica Lind, enhetschef för Anläggning.
Det hela började med en tanke om att ta tillvara på drivkraften hos medarbetarna i arbetsgruppen på enheten Anläggning. Monica Lind, enhetschef, förklarar att hon kom på idén att använda en ”Måbra-box” för var och en av gruppens medarbetare, där man lägger saker som man själv ser som en drivkraft. Utifrån detta har man sedan skapat olika projekt för att sprida positivitet i samhället, och påskpyntet är just ett av dessa.
– En av våra medarbetare hade färg och form i sin Måbra-box, och då började vi fundera på hur vi skulle kunna skapa något med små medel. Det var då vi kom på det här. Det mesta av materialet är sådant vi har tagit med hemifrån och återbrukat för att använda så lite nytt material som möjligt. Det har varit väldigt kul, och hela gruppen har varit involverad i det här projektet. Snickeriet har skurit ut harar och ägg som vi har målat, det har varit ett stort engagemang och vi har haft en god stämning i arbetslaget, berättar Monica.
Foto: Lindesbergs kommun
Detta är dock inte det första projektet som Måbra-boxarna har gett upphov till. Man har även gjort en stor insats med att röja sly på Kyrkberget och under vintern har man ägnat sig åt renovering.
– En av våra medarbetare gillar att hålla på med renovering, så därför har vi förnyat 50 slitna parkbänkar i Lindesbergs kommun. Jag är otroligt stolt över allt de har åstadkommit under vintern. Det syns där ute och kommer till glädje för medborgarna, säger Monica.
Gruppens huvudsakliga arbetsuppgifter är till större delen säsongsbetonade och förlagda till sommarhalvåret. Därför har man haft lite mer tid över för projektet de senaste månaderna.
– Jag tror verkligen på det här projektet. Nu får vi snart fullt upp med vårt grunduppdrag, då kanske vi inte kommer att kunna göra så mycket sådana här saker som vi gör just nu. Men till nästa vinter kanske vi kan fortsätta göra sådana här bra saker och sprida positivitet i vår kommun, säger Monica.
Foto: Lindesbergs kommun
Under nästa vecka, med start måndag den 14 april, kommer påskpyntet att dyka upp i kommunen. Det kommer att placeras ut i Flugparken i Lindesberg, på torget i Guldsmedshyttan samt i centrum av Fellingsbro och Frövi. I och med detta vill Monica gå ut med en uppmaning till allmänheten, så att det kan komma till glädje för så många som möjligt.
– Sånt här har ju en benägenhet att få fötter, men vi hoppas att det kan få vara i fred. Tanken är ju att vi ska kunna använda de här sakerna även nästa år, säger Monica.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.