Lindessjön är en riktig guldresurs för Lindesberg – men det är en resurs som inte nyttjas till dess fulla potential. Nu har kommunchef Christer Lenke initierat ett projekt där Lindessjön ligger i fokus för fortsatt utveckling under en arbetsgrupp som aktivt jobbar med frågor rörande sjön.- Ambitionen är att skapa en enhet som verkligen tar tag i det här arbetet och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.
Allt som har med Lindessjön att göra, där man inkluderar Strandpromenaden och grönytor i dess direkta närhet som t ex Loppholmarna, skall inte längre lågprioriteras. På uppdrag från kommunchef Christer Lenke, skall Merit Israelsson, chef för Tillväxtförvaltningen samt Näringsliv och utveckling, ta fram projektdirektiv tillsammans med Bergslagens Kommunalteknik, Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning samt en extern konsult. Ambitionen är att skapa en konkret enhet och tillika arbetsgrupp bestående av de instanser vars vägar korsas i frågor kring Lindessjön och grönområdena.
– Tanken är att vi verkligen skall ta tag i det här viktiga arbetet nu. Jag tog upp det här med politiken under förra året och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.

Nya Kyrkbryggan är ett exempel på en positiv utveckling och ett tillvaratagande av det resursen Lindessjön erbjuder. Foto: Fredrik Norman
Kommunchefen berättar att det ständigt kommer bra förslag på förbättringar eller nya inslag rörande sjön. Dessa förslag riskerar hela tiden att falla mellan stolarna för att sedan falla i glömska. Detta på grund av för många kockar som alla drar åt olika håll. Projektets mål är att minska antalet kockar samtidigt som man skjuter ihop stolarna.
Christer Lenke tycker att satsningen på motionsspåret Lindessjön Runt samt bygget av nya Kyrkbryggan är inslag som peppar till fortsatt arbete på fronten.
– Vi pratar alltså om såväl större satsningar som de lite mindre satsningarna. Alla idéer som förbättrar är ju av intresse, menar Lenke och berättar att väldigt mycket av idéströmmen kommer via så kallade medborgarförslag och motioner skrivna av våra förtroendevalda.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.