Lindessjön är en riktig guldresurs för Lindesberg – men det är en resurs som inte nyttjas till dess fulla potential. Nu har kommunchef Christer Lenke initierat ett projekt där Lindessjön ligger i fokus för fortsatt utveckling under en arbetsgrupp som aktivt jobbar med frågor rörande sjön.- Ambitionen är att skapa en enhet som verkligen tar tag i det här arbetet och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.
Allt som har med Lindessjön att göra, där man inkluderar Strandpromenaden och grönytor i dess direkta närhet som t ex Loppholmarna, skall inte längre lågprioriteras. På uppdrag från kommunchef Christer Lenke, skall Merit Israelsson, chef för Tillväxtförvaltningen samt Näringsliv och utveckling, ta fram projektdirektiv tillsammans med Bergslagens Kommunalteknik, Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning samt en extern konsult. Ambitionen är att skapa en konkret enhet och tillika arbetsgrupp bestående av de instanser vars vägar korsas i frågor kring Lindessjön och grönområdena.
– Tanken är att vi verkligen skall ta tag i det här viktiga arbetet nu. Jag tog upp det här med politiken under förra året och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.

Nya Kyrkbryggan är ett exempel på en positiv utveckling och ett tillvaratagande av det resursen Lindessjön erbjuder. Foto: Fredrik Norman
Kommunchefen berättar att det ständigt kommer bra förslag på förbättringar eller nya inslag rörande sjön. Dessa förslag riskerar hela tiden att falla mellan stolarna för att sedan falla i glömska. Detta på grund av för många kockar som alla drar åt olika håll. Projektets mål är att minska antalet kockar samtidigt som man skjuter ihop stolarna.
Christer Lenke tycker att satsningen på motionsspåret Lindessjön Runt samt bygget av nya Kyrkbryggan är inslag som peppar till fortsatt arbete på fronten.
– Vi pratar alltså om såväl större satsningar som de lite mindre satsningarna. Alla idéer som förbättrar är ju av intresse, menar Lenke och berättar att väldigt mycket av idéströmmen kommer via så kallade medborgarförslag och motioner skrivna av våra förtroendevalda.










































