Lindessjön är en riktig guldresurs för Lindesberg – men det är en resurs som inte nyttjas till dess fulla potential. Nu har kommunchef Christer Lenke initierat ett projekt där Lindessjön ligger i fokus för fortsatt utveckling under en arbetsgrupp som aktivt jobbar med frågor rörande sjön.- Ambitionen är att skapa en enhet som verkligen tar tag i det här arbetet och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.
Allt som har med Lindessjön att göra, där man inkluderar Strandpromenaden och grönytor i dess direkta närhet som t ex Loppholmarna, skall inte längre lågprioriteras. På uppdrag från kommunchef Christer Lenke, skall Merit Israelsson, chef för Tillväxtförvaltningen samt Näringsliv och utveckling, ta fram projektdirektiv tillsammans med Bergslagens Kommunalteknik, Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning samt en extern konsult. Ambitionen är att skapa en konkret enhet och tillika arbetsgrupp bestående av de instanser vars vägar korsas i frågor kring Lindessjön och grönområdena.
– Tanken är att vi verkligen skall ta tag i det här viktiga arbetet nu. Jag tog upp det här med politiken under förra året och jag hoppas att kommunstyrelsen ger klartecken att köra igång projektet redan i vår, säger Christer Lenke.

Nya Kyrkbryggan är ett exempel på en positiv utveckling och ett tillvaratagande av det resursen Lindessjön erbjuder. Foto: Fredrik Norman
Kommunchefen berättar att det ständigt kommer bra förslag på förbättringar eller nya inslag rörande sjön. Dessa förslag riskerar hela tiden att falla mellan stolarna för att sedan falla i glömska. Detta på grund av för många kockar som alla drar åt olika håll. Projektets mål är att minska antalet kockar samtidigt som man skjuter ihop stolarna.
Christer Lenke tycker att satsningen på motionsspåret Lindessjön Runt samt bygget av nya Kyrkbryggan är inslag som peppar till fortsatt arbete på fronten.
– Vi pratar alltså om såväl större satsningar som de lite mindre satsningarna. Alla idéer som förbättrar är ju av intresse, menar Lenke och berättar att väldigt mycket av idéströmmen kommer via så kallade medborgarförslag och motioner skrivna av våra förtroendevalda.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.