Om en vecka påbörjas arbetet med att byta ut den gamla fackverksbron som sträcker sig mellan Loppholmarna och Lindesberg Arena. Under arbetets gång skall en flytbrygga placeras ut och verka som tillfällig ”gång- och cykelbro”. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen.
Arbetet drar igång torsdag 1 september då den tillfälliga flytbryggan installeras. Från detta datum stoppas även all båttrafik i ån. Knappt två veckor senare (13 sept) skall den nuvarande fackverksbron rivas.
Under första veckan av oktober levereras den nya bron. Även denna är en så kallad fackverksbro. Så här beskriver kommunen den nya bron och dess fördelar.
”Den nya bron som ska installeras är en fackverksbro i rostfritt stål med belysning i handledarna. Framkomligheten med båt kommer bli något bättre då den nya bron är lite högre än den befintliga. Nuvarande landfästen kommer kunna användas, men behöver först rustas upp. Gång- och cykelbana kommer att justeras på båda sidor om Loppholmarna i samband med att den nya bron installeras”, skriver kommunen i pressmeddelandet.
Enligt tidsplanen kommer arbetet med att montera den nya bron påbörjas 7 oktober. Man bedömer att arbetet kommer pågå under några månaders tid.
Läs också: ”Här förstärks försvagad bro för att ”orka” en stund till”
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.