Om en vecka påbörjas arbetet med att byta ut den gamla fackverksbron som sträcker sig mellan Loppholmarna och Lindesberg Arena. Under arbetets gång skall en flytbrygga placeras ut och verka som tillfällig ”gång- och cykelbro”. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen.
Arbetet drar igång torsdag 1 september då den tillfälliga flytbryggan installeras. Från detta datum stoppas även all båttrafik i ån. Knappt två veckor senare (13 sept) skall den nuvarande fackverksbron rivas.
Under första veckan av oktober levereras den nya bron. Även denna är en så kallad fackverksbro. Så här beskriver kommunen den nya bron och dess fördelar.
”Den nya bron som ska installeras är en fackverksbro i rostfritt stål med belysning i handledarna. Framkomligheten med båt kommer bli något bättre då den nya bron är lite högre än den befintliga. Nuvarande landfästen kommer kunna användas, men behöver först rustas upp. Gång- och cykelbana kommer att justeras på båda sidor om Loppholmarna i samband med att den nya bron installeras”, skriver kommunen i pressmeddelandet.
Enligt tidsplanen kommer arbetet med att montera den nya bron påbörjas 7 oktober. Man bedömer att arbetet kommer pågå under några månaders tid.
Läs också: ”Här förstärks försvagad bro för att ”orka” en stund till”
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.