Bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle då Lindessjön laddades med regnbågar. Foto: Fredrik Norman
Nu släpps regnbågarna ut i sjön
Enligt sedvanligt manér bjuds det i sommar på gratis fiske efter ädelfisk i Lindesberg. Under denna vecka släpps cirka 300 kg regnbåge ut i Stora Lindessjön, som invånarna sedan kan ägna sommarlov och semester åt att försöka fånga på kroken.
– Som vanligt är det gratis fiske som gäller, säger Magnus Carlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
I samband med att Lindessjöns fiskbestånd blir cirka 300 kg ädlare, arrangeras också ett Fiskets Dag nu på lördag. Det är Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, som i samarbete med Lindesbergs kommun, håller i eventet, som arrangeras i Oscarsparken mellan kl. 13-16. Fisketävling, fiskdamm för barnen samt gratis korv med bröd står på agendan.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
Magnus Carlsson berättar att regnbågarna som skall släppas ut i sjön, är i storleksklassen strax under kilot. Leveransen och inplanteringen sker på fredag. Han är noga att understryka att det inte krävs fiskekort för att få fiska efter regnbågarna.
– Som vanligt är det gratis fiske som gäller, men det är inte tillåtet att fiska med många spön samtidigt, till exempel genom trolling, säger Magnus.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln