I eftermiddag ska Martin Almgren försöka pricka rätt tid i tidtabellen så han kommer till den kungliga huvudstaden i tid. Under veckan ska Almgren sitta i publiken och lyssna på de andra deltagarna, men på torsdags är det hans tur att inta scenen.
Martin Almgrens Idolresa fortsätter med veckans kommande livesändningar. Ur de olika grupperna kommer två stycken att gå vidare under måndag, tisdag, onsdag och torsdag för att sedan tävla på fredagen då 13 ska bli ska bli till 12 finalister. Då har juryn valt till fyra stycken wildcards samt att TV-tittarna ska ha röstat fram en person från TV4-playbiljetten.
Martin själv har ännu inte hunnit landa i allt som hänt.
– Jag har ju jobbat hela veckan fram till i fredags. Men det är bra att det inte är min tur förrän på torsdag, då hinner jag repa, ler Martin.
Det råder ingen tvekan om att Martins personlighet har charmat hela Sverige. Han har en egen Facebookgrupp ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” vilken har närmare 4800 följare. Martin delas hejvilt i olika medier och kanske är det ändå lindesbergarna som håller tummarna hårdast. Det här har Idolkändisen själv inte märkt av så noga.
– Jag har faktiskt inte kollat så noga, och jag har inte sett ett enda program. Men jag har fått väldigt många vänförfrågningar på min Facebook.
Att det är första gången som han nu ska vara med när Idol livesänds känns hitintills lugnt.
– Jag har inte funderat så mycket än, men det kommer nog bli värre när man hör alla de andra svinbra deltagarna, då blir det kaos i hjärnan, skrattar Martin.
Klockan 20.00 på torsdag kommer vi att få se Almgren på TV4, då med ”Fat Bottomed Girls” med ”Queen”.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.