I eftermiddag ska Martin Almgren försöka pricka rätt tid i tidtabellen så han kommer till den kungliga huvudstaden i tid. Under veckan ska Almgren sitta i publiken och lyssna på de andra deltagarna, men på torsdags är det hans tur att inta scenen.
Martin Almgrens Idolresa fortsätter med veckans kommande livesändningar. Ur de olika grupperna kommer två stycken att gå vidare under måndag, tisdag, onsdag och torsdag för att sedan tävla på fredagen då 13 ska bli ska bli till 12 finalister. Då har juryn valt till fyra stycken wildcards samt att TV-tittarna ska ha röstat fram en person från TV4-playbiljetten.
Martin själv har ännu inte hunnit landa i allt som hänt.
– Jag har ju jobbat hela veckan fram till i fredags. Men det är bra att det inte är min tur förrän på torsdag, då hinner jag repa, ler Martin.
Det råder ingen tvekan om att Martins personlighet har charmat hela Sverige. Han har en egen Facebookgrupp ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015” vilken har närmare 4800 följare. Martin delas hejvilt i olika medier och kanske är det ändå lindesbergarna som håller tummarna hårdast. Det här har Idolkändisen själv inte märkt av så noga.
– Jag har faktiskt inte kollat så noga, och jag har inte sett ett enda program. Men jag har fått väldigt många vänförfrågningar på min Facebook.
Att det är första gången som han nu ska vara med när Idol livesänds känns hitintills lugnt.
– Jag har inte funderat så mycket än, men det kommer nog bli värre när man hör alla de andra svinbra deltagarna, då blir det kaos i hjärnan, skrattar Martin.
Klockan 20.00 på torsdag kommer vi att få se Almgren på TV4, då med ”Fat Bottomed Girls” med ”Queen”.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.