Arvin Meritor har fått en ny platschef efter Dan Johansson. På måndagen sker det officiella överlämnandet av fabrikens nyckel till Birgitta Ewerlöf.
Köpingsbon Birgitta Ewerlöf tillträdde redan den första oktober, men tiden sedan dess har inneburit ett nära samarbete med Alex Marien, tillförordnad platschef sedan Dan Johansson lämnade fabriken för ett par månader sedan. Fram till idag har det handlat om att sätta sig in i allt nytt, berättar Birgitta. Men idag, måndag, kommer Alex att överlämna nyckeln till fabriken i Birgittas händer.
Lindesbergfabrikens nya platschef kommer närmast från Volvo Powertrain i Köping där hon arbetat som monteringschef sedan 2006.
Marknaden är fortfarande relativt sval och ordergången därefter, men alla åtgärder för att uthärda lågkonjunkturen är redan gjorda och just därför vill Birgitta hellre fokusera på kommande uppgång än dagsläget.
-För det kommer ju att vända och man ser redan idag en viss uppgång på marknaden i Asien. Sedan är det väldigt svårt att säga hur lång tid det verkligen kommer att ta innan det rör på sig så pass att vi behöver mer folk på fabriken, säger Birgitta Ewerlöf.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.