Hotell i Bergslagen har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan hösten 2008. Men nu är det slut. I nästa vecka lämnar de över hotellverksamheten till ett nytt bolag som tar vid.-Vi vill fokusera på vår kärnverksamhet istället, som är fastigheter, kommenterar Per Egeryd, Egeryds Fastigheter som äger bolaget Hotell i Bergslagen.
Det skall nu bli en helt ny profil på hotellet. Den nye hotellaktören, Mats Barlow, menar att man först och främst skall kasta bort nyckeln till entrédörren. Hotellet skall alltid vara öppet, oavsett veckodag och tid på dygnet.
Mats Barlow arbetar idag som rektor i Västerås och har samtidigt en agentur som säljer alkoholhaltiga drycker till hotell och restauranger.
-Så det här blir nästa steg för mig kan man säga, säger Mats.
Och han har redan klart för sig vad som bör göras för att förbättra Lindesbergs Stadshotell.
-Jag vill först och främst öka tillgängligheten, det är ett absolut måste. Hotellet skall alltid vara öppet! Sedan har jag en önskan att hotellet skall bli en mötesplats också, ungefär som det var förr i tiden. Man ska kunna gå dit och dricka gott och äta en bit mat utan att behöva betala överpriser, förklarar Mats Barlow.
Barlow har själv ett stort motorintresse och det är något han kommer att spinna vidare på.
-Man kan exempelvis börja med att visa Formel 1-tävlingarna varje söndag. Bara en sådan sak öppnar för att söndagarna kan bli en dag då motorintresserade träffas över en öl och tittar på tävlingarna på storbilds-tv, säger Mats.
Mats Barlow övertar hotellverksamheten tisdag 15 juni. Enligt uppgift kommer nuvarande personal att arbeta kvar. Konceptet ”Parkfest” är också något som lever vidare med den nye aktören. Han menar att konceptet till och med kan utvecklas till något ännu bättre.
Fotnot: Egeryds Fastigheter har inte för avsikt att sälja fastigheten utan lämnar endast över driften av verksamheten.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.