Hotell i Bergslagen har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan hösten 2008. Men nu är det slut. I nästa vecka lämnar de över hotellverksamheten till ett nytt bolag som tar vid.-Vi vill fokusera på vår kärnverksamhet istället, som är fastigheter, kommenterar Per Egeryd, Egeryds Fastigheter som äger bolaget Hotell i Bergslagen.
Det skall nu bli en helt ny profil på hotellet. Den nye hotellaktören, Mats Barlow, menar att man först och främst skall kasta bort nyckeln till entrédörren. Hotellet skall alltid vara öppet, oavsett veckodag och tid på dygnet.
Mats Barlow arbetar idag som rektor i Västerås och har samtidigt en agentur som säljer alkoholhaltiga drycker till hotell och restauranger.
-Så det här blir nästa steg för mig kan man säga, säger Mats.
Och han har redan klart för sig vad som bör göras för att förbättra Lindesbergs Stadshotell.
-Jag vill först och främst öka tillgängligheten, det är ett absolut måste. Hotellet skall alltid vara öppet! Sedan har jag en önskan att hotellet skall bli en mötesplats också, ungefär som det var förr i tiden. Man ska kunna gå dit och dricka gott och äta en bit mat utan att behöva betala överpriser, förklarar Mats Barlow.
Barlow har själv ett stort motorintresse och det är något han kommer att spinna vidare på.
-Man kan exempelvis börja med att visa Formel 1-tävlingarna varje söndag. Bara en sådan sak öppnar för att söndagarna kan bli en dag då motorintresserade träffas över en öl och tittar på tävlingarna på storbilds-tv, säger Mats.
Mats Barlow övertar hotellverksamheten tisdag 15 juni. Enligt uppgift kommer nuvarande personal att arbeta kvar. Konceptet ”Parkfest” är också något som lever vidare med den nye aktören. Han menar att konceptet till och med kan utvecklas till något ännu bättre.
Fotnot: Egeryds Fastigheter har inte för avsikt att sälja fastigheten utan lämnar endast över driften av verksamheten.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.