Hotell i Bergslagen har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan hösten 2008. Men nu är det slut. I nästa vecka lämnar de över hotellverksamheten till ett nytt bolag som tar vid.-Vi vill fokusera på vår kärnverksamhet istället, som är fastigheter, kommenterar Per Egeryd, Egeryds Fastigheter som äger bolaget Hotell i Bergslagen.
Det skall nu bli en helt ny profil på hotellet. Den nye hotellaktören, Mats Barlow, menar att man först och främst skall kasta bort nyckeln till entrédörren. Hotellet skall alltid vara öppet, oavsett veckodag och tid på dygnet.
Mats Barlow arbetar idag som rektor i Västerås och har samtidigt en agentur som säljer alkoholhaltiga drycker till hotell och restauranger.
-Så det här blir nästa steg för mig kan man säga, säger Mats.
Och han har redan klart för sig vad som bör göras för att förbättra Lindesbergs Stadshotell.
-Jag vill först och främst öka tillgängligheten, det är ett absolut måste. Hotellet skall alltid vara öppet! Sedan har jag en önskan att hotellet skall bli en mötesplats också, ungefär som det var förr i tiden. Man ska kunna gå dit och dricka gott och äta en bit mat utan att behöva betala överpriser, förklarar Mats Barlow.
Barlow har själv ett stort motorintresse och det är något han kommer att spinna vidare på.
-Man kan exempelvis börja med att visa Formel 1-tävlingarna varje söndag. Bara en sådan sak öppnar för att söndagarna kan bli en dag då motorintresserade träffas över en öl och tittar på tävlingarna på storbilds-tv, säger Mats.
Mats Barlow övertar hotellverksamheten tisdag 15 juni. Enligt uppgift kommer nuvarande personal att arbeta kvar. Konceptet ”Parkfest” är också något som lever vidare med den nye aktören. Han menar att konceptet till och med kan utvecklas till något ännu bättre.
Fotnot: Egeryds Fastigheter har inte för avsikt att sälja fastigheten utan lämnar endast över driften av verksamheten.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.