Hotell i Bergslagen har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan hösten 2008. Men nu är det slut. I nästa vecka lämnar de över hotellverksamheten till ett nytt bolag som tar vid.-Vi vill fokusera på vår kärnverksamhet istället, som är fastigheter, kommenterar Per Egeryd, Egeryds Fastigheter som äger bolaget Hotell i Bergslagen.
Det skall nu bli en helt ny profil på hotellet. Den nye hotellaktören, Mats Barlow, menar att man först och främst skall kasta bort nyckeln till entrédörren. Hotellet skall alltid vara öppet, oavsett veckodag och tid på dygnet.
Mats Barlow arbetar idag som rektor i Västerås och har samtidigt en agentur som säljer alkoholhaltiga drycker till hotell och restauranger.
-Så det här blir nästa steg för mig kan man säga, säger Mats.
Och han har redan klart för sig vad som bör göras för att förbättra Lindesbergs Stadshotell.
-Jag vill först och främst öka tillgängligheten, det är ett absolut måste. Hotellet skall alltid vara öppet! Sedan har jag en önskan att hotellet skall bli en mötesplats också, ungefär som det var förr i tiden. Man ska kunna gå dit och dricka gott och äta en bit mat utan att behöva betala överpriser, förklarar Mats Barlow.
Barlow har själv ett stort motorintresse och det är något han kommer att spinna vidare på.
-Man kan exempelvis börja med att visa Formel 1-tävlingarna varje söndag. Bara en sådan sak öppnar för att söndagarna kan bli en dag då motorintresserade träffas över en öl och tittar på tävlingarna på storbilds-tv, säger Mats.
Mats Barlow övertar hotellverksamheten tisdag 15 juni. Enligt uppgift kommer nuvarande personal att arbeta kvar. Konceptet ”Parkfest” är också något som lever vidare med den nye aktören. Han menar att konceptet till och med kan utvecklas till något ännu bättre.
Fotnot: Egeryds Fastigheter har inte för avsikt att sälja fastigheten utan lämnar endast över driften av verksamheten.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.