Hotell i Bergslagen har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan hösten 2008. Men nu är det slut. I nästa vecka lämnar de över hotellverksamheten till ett nytt bolag som tar vid.-Vi vill fokusera på vår kärnverksamhet istället, som är fastigheter, kommenterar Per Egeryd, Egeryds Fastigheter som äger bolaget Hotell i Bergslagen.
Det skall nu bli en helt ny profil på hotellet. Den nye hotellaktören, Mats Barlow, menar att man först och främst skall kasta bort nyckeln till entrédörren. Hotellet skall alltid vara öppet, oavsett veckodag och tid på dygnet.
Mats Barlow arbetar idag som rektor i Västerås och har samtidigt en agentur som säljer alkoholhaltiga drycker till hotell och restauranger.
-Så det här blir nästa steg för mig kan man säga, säger Mats.
Och han har redan klart för sig vad som bör göras för att förbättra Lindesbergs Stadshotell.
-Jag vill först och främst öka tillgängligheten, det är ett absolut måste. Hotellet skall alltid vara öppet! Sedan har jag en önskan att hotellet skall bli en mötesplats också, ungefär som det var förr i tiden. Man ska kunna gå dit och dricka gott och äta en bit mat utan att behöva betala överpriser, förklarar Mats Barlow.
Barlow har själv ett stort motorintresse och det är något han kommer att spinna vidare på.
-Man kan exempelvis börja med att visa Formel 1-tävlingarna varje söndag. Bara en sådan sak öppnar för att söndagarna kan bli en dag då motorintresserade träffas över en öl och tittar på tävlingarna på storbilds-tv, säger Mats.
Mats Barlow övertar hotellverksamheten tisdag 15 juni. Enligt uppgift kommer nuvarande personal att arbeta kvar. Konceptet ”Parkfest” är också något som lever vidare med den nye aktören. Han menar att konceptet till och med kan utvecklas till något ännu bättre.
Fotnot: Egeryds Fastigheter har inte för avsikt att sälja fastigheten utan lämnar endast över driften av verksamheten.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.