Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget tog snabbt ledningen vilket skapade problem för LIF som aldrig kunde komma tillbaka i matchen.
Efter två jämna och stentuffa matcher så var det ett revanschsuget LIF Lindesberg som sprang ut på planen för att vända den negativa resultattrenden när det tidigare elitserielaget Hammarby stod som motståndarlag, ett lag som LIF redan under försäsongen lyckas besegra.
När matchen inleddes tog det 32 sekunder innan bortalaget säkrade sitt första mål och trots ett 1-1 mål genom LIFs vassa målgörare Fatlum Ahmeti så inledde ”Bajen” en målskörd inom de första 9 minuterna som ledde till 2-6 där LIF pressades till en time-out.
Trots en upphämtning innan halvtidsvilan så var det en 3-målsledning av bortalaget som blev svårintaglig för LIF att ta ikapp även om hemmalaget var nära med 5 minuter in i den andra halvleken där Fatlum satte ställningen till 14-15.
– Det blev en tuff match där Hammarby bara var bäst idag, de körde ett lite annat spel än vad vi är vana vid och när deras ledning ökade så började vi chansa och slarva med spelet, menade hemmalagets största målgörare Fatlum Ahmeti.
– Jag ser det inte som att vi mött tre av favoriterna, jag räknar nämligen oss till ett av de lagen som ska vara i tabelltoppen, jag ser det mer som att vi gjort tre sämre matcher, avslutar Fatlum
Nästa match som väntar är en bortamatch mot nykomlingarna Boden där Fatlum trots lördagens förlust känner sig positiv:
– Vi kommer åka upp för seger, det finns inget annat!
Resultat LIF-Hammarby IK HF
Slutresultat: 23-30 (9-12)
Publik: 851 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (2), Martin Boija (2), Herman Bosson (2), Albin Järlstam (1)
Nästa hemmamatch:
13:e oktober LIF-HIF Karlskrona med matchstart kl. 17.00
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.