Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget tog snabbt ledningen vilket skapade problem för LIF som aldrig kunde komma tillbaka i matchen.
Efter två jämna och stentuffa matcher så var det ett revanschsuget LIF Lindesberg som sprang ut på planen för att vända den negativa resultattrenden när det tidigare elitserielaget Hammarby stod som motståndarlag, ett lag som LIF redan under försäsongen lyckas besegra.
När matchen inleddes tog det 32 sekunder innan bortalaget säkrade sitt första mål och trots ett 1-1 mål genom LIFs vassa målgörare Fatlum Ahmeti så inledde ”Bajen” en målskörd inom de första 9 minuterna som ledde till 2-6 där LIF pressades till en time-out.
Trots en upphämtning innan halvtidsvilan så var det en 3-målsledning av bortalaget som blev svårintaglig för LIF att ta ikapp även om hemmalaget var nära med 5 minuter in i den andra halvleken där Fatlum satte ställningen till 14-15.
– Det blev en tuff match där Hammarby bara var bäst idag, de körde ett lite annat spel än vad vi är vana vid och när deras ledning ökade så började vi chansa och slarva med spelet, menade hemmalagets största målgörare Fatlum Ahmeti.
– Jag ser det inte som att vi mött tre av favoriterna, jag räknar nämligen oss till ett av de lagen som ska vara i tabelltoppen, jag ser det mer som att vi gjort tre sämre matcher, avslutar Fatlum
Nästa match som väntar är en bortamatch mot nykomlingarna Boden där Fatlum trots lördagens förlust känner sig positiv:
– Vi kommer åka upp för seger, det finns inget annat!
Resultat LIF-Hammarby IK HF
Slutresultat: 23-30 (9-12)
Publik: 851 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (2), Martin Boija (2), Herman Bosson (2), Albin Järlstam (1)
Nästa hemmamatch:
13:e oktober LIF-HIF Karlskrona med matchstart kl. 17.00
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.