Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget tog snabbt ledningen vilket skapade problem för LIF som aldrig kunde komma tillbaka i matchen.
Efter två jämna och stentuffa matcher så var det ett revanschsuget LIF Lindesberg som sprang ut på planen för att vända den negativa resultattrenden när det tidigare elitserielaget Hammarby stod som motståndarlag, ett lag som LIF redan under försäsongen lyckas besegra.
När matchen inleddes tog det 32 sekunder innan bortalaget säkrade sitt första mål och trots ett 1-1 mål genom LIFs vassa målgörare Fatlum Ahmeti så inledde ”Bajen” en målskörd inom de första 9 minuterna som ledde till 2-6 där LIF pressades till en time-out.
Trots en upphämtning innan halvtidsvilan så var det en 3-målsledning av bortalaget som blev svårintaglig för LIF att ta ikapp även om hemmalaget var nära med 5 minuter in i den andra halvleken där Fatlum satte ställningen till 14-15.
– Det blev en tuff match där Hammarby bara var bäst idag, de körde ett lite annat spel än vad vi är vana vid och när deras ledning ökade så började vi chansa och slarva med spelet, menade hemmalagets största målgörare Fatlum Ahmeti.
– Jag ser det inte som att vi mött tre av favoriterna, jag räknar nämligen oss till ett av de lagen som ska vara i tabelltoppen, jag ser det mer som att vi gjort tre sämre matcher, avslutar Fatlum
Nästa match som väntar är en bortamatch mot nykomlingarna Boden där Fatlum trots lördagens förlust känner sig positiv:
– Vi kommer åka upp för seger, det finns inget annat!
Resultat LIF-Hammarby IK HF
Slutresultat: 23-30 (9-12)
Publik: 851 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (2), Martin Boija (2), Herman Bosson (2), Albin Järlstam (1)
Nästa hemmamatch:
13:e oktober LIF-HIF Karlskrona med matchstart kl. 17.00
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.