Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget tog snabbt ledningen vilket skapade problem för LIF som aldrig kunde komma tillbaka i matchen.
Efter två jämna och stentuffa matcher så var det ett revanschsuget LIF Lindesberg som sprang ut på planen för att vända den negativa resultattrenden när det tidigare elitserielaget Hammarby stod som motståndarlag, ett lag som LIF redan under försäsongen lyckas besegra.
När matchen inleddes tog det 32 sekunder innan bortalaget säkrade sitt första mål och trots ett 1-1 mål genom LIFs vassa målgörare Fatlum Ahmeti så inledde ”Bajen” en målskörd inom de första 9 minuterna som ledde till 2-6 där LIF pressades till en time-out.
Trots en upphämtning innan halvtidsvilan så var det en 3-målsledning av bortalaget som blev svårintaglig för LIF att ta ikapp även om hemmalaget var nära med 5 minuter in i den andra halvleken där Fatlum satte ställningen till 14-15.
– Det blev en tuff match där Hammarby bara var bäst idag, de körde ett lite annat spel än vad vi är vana vid och när deras ledning ökade så började vi chansa och slarva med spelet, menade hemmalagets största målgörare Fatlum Ahmeti.
– Jag ser det inte som att vi mött tre av favoriterna, jag räknar nämligen oss till ett av de lagen som ska vara i tabelltoppen, jag ser det mer som att vi gjort tre sämre matcher, avslutar Fatlum
Nästa match som väntar är en bortamatch mot nykomlingarna Boden där Fatlum trots lördagens förlust känner sig positiv:
– Vi kommer åka upp för seger, det finns inget annat!
Resultat LIF-Hammarby IK HF
Slutresultat: 23-30 (9-12)
Publik: 851 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (2), Martin Boija (2), Herman Bosson (2), Albin Järlstam (1)
Nästa hemmamatch:
13:e oktober LIF-HIF Karlskrona med matchstart kl. 17.00
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.