Det vill sig inte för LIF Lindesberg som under lördagseftermiddagen fick se sig besegrade av gästande Hammarby i hemma-arenan, bortalaget tog snabbt ledningen vilket skapade problem för LIF som aldrig kunde komma tillbaka i matchen.
Efter två jämna och stentuffa matcher så var det ett revanschsuget LIF Lindesberg som sprang ut på planen för att vända den negativa resultattrenden när det tidigare elitserielaget Hammarby stod som motståndarlag, ett lag som LIF redan under försäsongen lyckas besegra.
När matchen inleddes tog det 32 sekunder innan bortalaget säkrade sitt första mål och trots ett 1-1 mål genom LIFs vassa målgörare Fatlum Ahmeti så inledde ”Bajen” en målskörd inom de första 9 minuterna som ledde till 2-6 där LIF pressades till en time-out.
Trots en upphämtning innan halvtidsvilan så var det en 3-målsledning av bortalaget som blev svårintaglig för LIF att ta ikapp även om hemmalaget var nära med 5 minuter in i den andra halvleken där Fatlum satte ställningen till 14-15.
– Det blev en tuff match där Hammarby bara var bäst idag, de körde ett lite annat spel än vad vi är vana vid och när deras ledning ökade så började vi chansa och slarva med spelet, menade hemmalagets största målgörare Fatlum Ahmeti.
– Jag ser det inte som att vi mött tre av favoriterna, jag räknar nämligen oss till ett av de lagen som ska vara i tabelltoppen, jag ser det mer som att vi gjort tre sämre matcher, avslutar Fatlum
Nästa match som väntar är en bortamatch mot nykomlingarna Boden där Fatlum trots lördagens förlust känner sig positiv:
– Vi kommer åka upp för seger, det finns inget annat!
Resultat LIF-Hammarby IK HF
Slutresultat: 23-30 (9-12)
Publik: 851 personer
Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Karl Zetterlund (5), Max Broman (4), Filip Ottosson (2), Martin Boija (2), Herman Bosson (2), Albin Järlstam (1)
Nästa hemmamatch:
13:e oktober LIF-HIF Karlskrona med matchstart kl. 17.00
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.