Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.
Säsongens femte möte mot Linden, väntade för Lindlöven under fredagskvällen. Under säsongens tidigare matcher, har det hittills blivit målrika drabbningar i de interna mötena. Minsta antal gjorda mål under en intern match under säsongen, gjordes i just Smehallen med siffrorna 3-2, till motståndarlaget Lindens lycka.
Under fredagen blev däremot målantalet minskat.
Örebroaren Filip Barklund var tillbaka i Lindlöven. Detta efter att fått värma Örebrobåset, under gårdagens SHL-möte mot Rögle i Behrn Arena. I Lindlöven bjuds däremot 18-åringen på mycket finare speltid, där han direkt blev till stor hjälp som assist inom den första perioden.
Trots hjälpen som assist, blev målet Lindlövens enda i matchen. Målet blev dessutom matchens första, som kunde spelas in efter nitton minuter på isen. Maxim Semjonov spelade in målet, som blev högerforwardens första för Vårserien. Ledningen blev däremot kortvarig då Linden snabbt kvitterade, bara 28 sekunder efter nedsläpp.
Bara tre minuter in i den andra perioden fick Linden ett öppet läge, som slutade med ett nytt hemmamål.
En time-out begärdes med åtta sekunder av ordinarie matchtid. Medan man sedan tidigare, även spelade matchens sista 30 sekunder utan målvakt.
Trots ett högt skottantal, blev en ny förlust ett faktum.
Med en poänglös resa hem till Lindesberg, står Lindlöven farligt till i tabellen. Man är ännu kvar som tabelltvåa, men lever nu mycket på målskillnad då Kumla är ny tabelltrea, med samma poängantal.
Tre matcher återstår, där Lindlöven måste ta poäng, för att hålla sig ovanför det nedre strecket som leder till återkval.
Resultat Eskilstuna Linden Hockey-Lindlöven
Slutresultat: 2-1 (1-1, 1-0, 0-0)
Skottstatistik: 29-37 (9-17, 8-12, 12-8)
Publik: –
Räddningar:
Lucas Jägbring: 27 räddningar, 29 skott (93,10%)
Målgörare:
0-1 Maxim Semjonov (Jesper Broeng, Filip Barklund)
Läget i tabellen: Lindlöven ligger kvar som tabelltvåa, men har nu Kumla i ryggen med samma poängantal (28 poäng). Två poäng bakom duon placeras Linden, som i sin tur har två poäng ner till tabellfemman Köping. Vägen upp till den raketformade Surahammar, är tre poäng. Tabellettan har däremot spelat en match mindre och håller således en stor fördel.
Nästa match: Röös-matchen. Onsdagen 3:e mars vs Grums IK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00.
Publik hänvisas till HockeyEttans sändning.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.